05 Şubat 2019, Salı 11:39:06

Air India yolcusundan özür diledi

Hindistan hava yolu şirketi Air India, Bhopal-Mumbai seferini yapan uçaklarından birinde bir yolcunun ikram edilen yiyecekte hamam böceği bulması üzerine özür diledi.
  • ya zaten pislik icinde yasayanlar bunlar. ne özrü. yasadıgınız ortamın aynısını sunduk. evinizde gibi degilmiydiniz ? durust konusun diye bisey soylemeleri lazimdi.
  • Bir hamam böcegine bir özür. Tebrikler.
  • Tayland da para verip yiyiyorsun o hamamböceğini
  • yolcu bey bu hamam böceği nereden geldi biliyor musunuz? afrika'dan bir muzun üzerine binerek geldi. uçakta niye geziyor böcek? he niye geziyor, bu böcegin tarihini biliyor musun sen?
  • Yaşam koşulları nedeni, ile o bölgede bu böcekler çok fazla yaşam alanı bulabiliyor ve doğal olarak ta gelen tüm uçaklarda bu risk fazlasıyla var. Uçaklarla bizlere de başka ülkelere de bu böcekler rahatlıkla taşınıyor maalesef.
  • Pastanın üzerindeki çilektir o.. Tabi Hindistan da..

Hindistan hava yolu şirketi Air India, Bhopal-Mumbai seferini yapan uçaklarından birinde bir yolcunun ikram edilen yiyecekte hamam böceği bulması üzerine özür diledi.

Hindistan hava yolu şirketi Air India, Bhopal-Mumbai seferi sırasında yolcularından birine  servis edilen yiyecekten hamam böceği çıkması üzerine Twitter'dan açıklama yaptı.

Açıklamada, “Değerli bir yolcumuzun, Bhopal-Mumbai uçuşumuzda ikram  edilen yiyecekle yaşadığı hayal kırıklığından dolayı içtenlikle özür dileriz. Air  India, daima yolcularımızın hizmetlerimizden memnun kalmasını sağlamak için çaba  sarf ediyor.” ifadesine yer verdi.

Olayın ciddiyetle dikkate alındığının ve ikram edilen yiyeceklerin  tedarik edildiği şirkete derhal sert bir uyarıda bulunulduğu belirtilen  açıklamada, "Air India bu konuda sıfır tolerans politikasına sahip ve dahili  olarak düzeltici faaliyet başlattı. Üst düzey yetkililerimiz mağdur yolcu ile  temasta." ifadeleri kullanıldı.

Hindustan Times'in haberine göre, yolcu Rohit Raj Singh Chauhan, hafta  sonu sosyal medya hesabından, uçuş sırasında ikram edilen yiyecekte çıkan hamam  böceğinin fotoğrafını paylaşmıştı.

New York'tan Mumbai'ye "business class"ta, temmuz ayında, üç çocuğuyla  seyahat eden Saumya Shetty'nin, uçaktaki tahtakuruları tarafından ısırılması  dolayısıyla kabaran kolunun fotoğrafını sosyal medyada paylaşması üzerine Air  India yolcudan özür dilemişti.

Tahtakuruları olduğunu bildirmesine rağmen kabin ekibinin koltuğunu  değiştirmediğini ve o koltukta uyumak zorunda kaldığını söyleyen Shetty,  koltuğunun, uçak Mumbai'ye inmeden kısa süre önce değiştirildiğini belirtmişti.

Olaydan bir hafta sonra özür dileyen Air India, mevcut hava  koşullarının tahtakurusu istilasına neden olmuş olabileceğini savunmuştu. Olayla  ilgili soruşturma başlatan hava yolu şirketi, uçağı "titizlikle dezenfekte etme"  sözü vermişti.

Air India yolcusundan özür diledi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

PAZARLAMA ~ 2 yıl önce
ya zaten pislik icinde yasayanlar bunlar. ne özrü. yasadıgınız ortamın aynısını sunduk. evinizde gibi degilmiydiniz ? durust konusun diye bisey soylemeleri lazimdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yildirim ~ 2 yıl önce
Bir hamam böcegine bir özür. Tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya sizce? ~ 2 yıl önce
Ne yapsaydı, uçak mı hediye etseydi? "
Xxx ~ 2 yıl önce
Tayland da para verip yiyiyorsun o hamamböceğini

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sayın böcek ~ 2 yıl önce
yolcu bey bu hamam böceği nereden geldi biliyor musunuz? afrika'dan bir muzun üzerine binerek geldi. uçakta niye geziyor böcek? he niye geziyor, bu böcegin tarihini biliyor musun sen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shmyo ~ 2 yıl önce
Yaşam koşulları nedeni, ile o bölgede bu böcekler çok fazla yaşam alanı bulabiliyor ve doğal olarak ta gelen tüm uçaklarda bu risk fazlasıyla var. Uçaklarla bizlere de başka ülkelere de bu böcekler rahatlıkla taşınıyor maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 2 yıl önce
Pastanın üzerindeki çilektir o.. Tabi Hindistan da..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkçe ~ 2 yıl önce
Hindistan'da...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000