03 Mayıs 2009, Pazar 09:25:07

Air BP kamulaştırıldı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, BP'nin yan kuruluşu Air BP'ye el koyarak kamulaştırdığını açıkladı.
  • zapataya kul köle olayım
  • Efendi, Sen kendi ülkende o "zapatistalari" ileride çok arayacaksin. Enerjini, suyunu hatta bir de havani başkasi yönetince mücadele etmeyi görürsün. Oradaki deneyimlerden ders çıkarmak lazım bence. Mevcut olay haklı ya da haksız bilemiyorum ama gelecek ve özgürlüklerini geri almaya çalışıyor insanlar!!
  • keşke bizde bütün bu önemli noktaları şahıslardan alıp devlete verebilsek
  • Kominizmin merkezi SSCB 20 yil önce iflasini verdi.Bunu dünyada kabul etti.Demirperde yikilinca Bati citayi yükseltti.Adinada Küresellesme dedi.70 yillik Komün sistemine karsi kurulan Sermaye piyasasi,küresellestirme adi altinda Dünyayi etkisi altinda kaldi.Temeli basindan beri sakat olan bu yapi öncüsü ABD nin,en büyük yardimi ile cöktü ve bu dünyayi etkiledigi gibi kurucusunuda adam yapabilme imkanini sagladi.8 leri 20 ye cikardi.biraz daha zorlanirsa 100 de cikaracaktir.100 ün 8 den cok oldugunu analatacak ve enayilerin cogunlugunu saglayinca yeni bir kurulus daha gelistirmis olacaktir.Bekleyelim ve görecegiz.
  • Bi "zapatista" kılıklı daha. Bu kör olasıca kommün sistem, doğruğu yer olan Sovyet Rusya'da bile kül oldu, bitti. Bu "zapatista" kılıklı daha neyin mücadelesini veriyor acaba?

Morales'in açıklamasının ardından Santa Cruz şehrindeki Air BP tesisleri askerler tarafından işgal edildi. Bolivya Enerji Bakanı, İngiliz ve İspanyol sermayeli Air BP'nin ticari havacılık için yakıt sağladığını söyledi.

Başkan Morales'in hükümeti, iktidara geldiği 2006'dan bu yana ülkenin petrol ve gaz rezervlerini kamulaştırarak Brezilya ve Arjantin'e yapılan doğalgaz ihracat gelirlerinden istifade ediyor.

Daha önce Brezilyalı Petrobras tarafından yönetilen Cochabamba ve Santa Cruz'daki rafineriler de hükümet tarafından kamulaştırılmıştı.

ABD'li enerji devi Enron'un eski yan kuruluşu olan Transredes'i de kamulaştıran Morales, 1 Mayıs kutlamalarında, "Şimdi enerji üretim halkaları hükümetin ellerinde" dedi.

Air BP kamulaştırıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
zapataya kul köle olayım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Efendi, Sen kendi ülkende o "zapatistalari" ileride çok arayacaksin. Enerjini, suyunu hatta bir de havani başkasi yönetince mücadele etmeyi görürsün. Oradaki deneyimlerden ders çıkarmak lazım bence. Mevcut olay haklı ya da haksız bilemiyorum ama gelecek ve özgürlüklerini geri almaya çalışıyor insanlar!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
keşke bizde bütün bu önemli noktaları şahıslardan alıp devlete verebilsek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kominizmin merkezi SSCB 20 yil önce iflasini verdi.Bunu dünyada kabul etti.Demirperde yikilinca Bati citayi yükseltti.Adinada Küresellesme dedi.70 yillik Komün sistemine karsi kurulan Sermaye piyasasi,küresellestirme adi altinda Dünyayi etkisi altinda kaldi.Temeli basindan beri sakat olan bu yapi öncüsü ABD nin,en büyük yardimi ile cöktü ve bu dünyayi etkiledigi gibi kurucusunuda adam yapabilme imkanini sagladi.8 leri 20 ye cikardi.biraz daha zorlanirsa 100 de cikaracaktir.100 ün 8 den cok oldugunu analatacak ve enayilerin cogunlugunu saglayinca yeni bir kurulus daha gelistirmis olacaktir.Bekleyelim ve görecegiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bi "zapatista" kılıklı daha. Bu kör olasıca kommün sistem, doğruğu yer olan Sovyet Rusya'da bile kül oldu, bitti. Bu "zapatista" kılıklı daha neyin mücadelesini veriyor acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000