05 Eylül 2017, Salı 09:12:12

Air Berlin'e devlet desteği

Ağustos ayında iflas başvurusunda bulunan Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin’e Alman hükümetinin vermeyi planladığı 150 milyon euroluk krediye AB’den onay geldi.
  • canlarim benim hani Ömer bey aliyordu.Iyi iste alsin Hemde parali bir sirketi olur hem almanyanin enbüyük Türk Tur operatörü Hemde en büyük Türk Havayolu olur.Zaten IzAir i de satin alacakti.Simdi direkt Sabanciyla ortak olur.cocuklari evlendirirler para aile icinde kalir.Haaahhhaouuuu
  • Avrupa ve özellile almanlar hastalikli sirketlerine araplari ortak ediyorlar. Air Berlin'de de durum ayniydi. Hortumlanan ve hantal yapisiyla devamli zarar eden Air Berlin'in imdadina ortagi BAE'li Etihad yetistiriliyor, pompalanan arap dolarlari iflasa karsi adet bir sigorta görevi görüyordu. Artik canina tak etmis olacak ki, Etihad bu defa istenen parayi vermeyi reddetti. Simdiye kadar garanti gördükleri arap dolarlarina el süremeyen almanlar caresizce iflas yoluna gidecekken kutsal saydiklari serbest piyasa ekenomisi degerlerini bir anda cigneyip kominist politika kurallarina dönerek devlet eliyle sirket kurtarma yoluna gittiler.
  • Yunan bankalardan sonra monopoly parasi berline. Hooopa Evrupa evrupaaa
  • Daha gecen hafta Dusseldorf Havaalaninda gozumun onunde 20 kadar Air Berlin calisani herkesin ortasinda isten cikarildi. Allah yardimcilari olsun.
  • Aynı AB komisyonu Macarların efsane havayolu MALEV'e devlet desteği veriliyor diye uyarı yapmış akabinde firma iflas etmişti. Gerçi şikayet eden de zaten bir başka Macar (???) Low Cost Wizz Air. Soru işareti zira Wizz Air offshore ve İngiltere'nin Jersey adasında kayıtlı. Hem vergi vermiyor, hem sahiplerini gizliyor, hem de AB içinde (İngiltere) kayıtlı olduğundan AB Çapraz uçuş haklarını kullanıyor. Genel Merkezi Genevre'de daha az vergi ödesinler diye. Yanı şirketin Macaristan ile alakası yokken, Macar sivil Havacılık otoritesi Kendi Milli Havayolunu şikayet eden sahibi belli olmayan (???) Wizz Air'e AOC veriyor ve Başbakanı Wizz Air için uçuş müsaadeleri için AB üyesi olmayan devlet yetkililerinden ricacı oluyor. Yine soru işareti çünkü pis dedikodular söz konusu. Onu da siz çözün artık. Buradan acayıp bir hikaye var, herkes 3 maymunu oynuyor
  • Daha önce de hatırlanacağı gibi Malev da ekonomik krizdeyken devletten yardım istemiş fakat Avrupa Birliği Macaristan hükümetine olumsuz yanıt vermesinden dolayı çaresiz bir şekilde Malev'e kilit vurulmak zorunda bırakılmıştı. Keza yine Cyrpus Airways'e rumlar devletten para aktarmış ama Avrupa birliği paranın geri iadesine karar verilmişti, ve daha sonrasında para iadesi yapılır yapılmaz iflas etmişti. Şimdi ise Air Berline verilen 150 milyon euro tutarındaki paraya Avrupa Birliği onay verdi. İşte Avrupa birliği bu kadar iki yüzlü buradan da anlaşılabiliyor.

Avrupa Komisyonu, Almanya’nın yaz ortasında iflasını açıklayan Air Berlin havayolu şirketine vermeyi taahhüt ettiği 150 milyon euroluk krediyi onayladı.

Avrupa Komisyonu'ndan pazartesi günü yapılan açıklamada, Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Berlin'e Alman hükümeti tarafından verilmesi planlanan 150 milyon euroluk geçici köprü kredisinin Avrupa Birliği devlet yardım kurallarına uyduğu ve bu sebepten ötürü verilmesi önünde bir engel bulunmadığı belirtildi.

İngilizce'de "bridging loan” olarak geçen köprü kredisi, uzun süreli sermaye oluşturuluncaya kadar bir işletmeye sunulan kısa süreli kredi olarak tanımlanıyor.

Kredinin amacının önümüzdeki aylarda Air Berlin’in varlıklarını satmak için gerekli müzakereleri yürütürken hizmet vermeye devam etmesini sağlamak olduğunun ifade edildiği açıklamada, sürecin sonunda havayolu şirketinin faaliyetlerini durdurup pazardan çıkmasının beklendiği de kaydedildi.

Komisyon'dan yapılan açıklamada, "Bu önlem, müflis Air Berlin'in Ortak Pazar'daki rekabeti haksız yere bozmadan düzenli bir şekilde kapanmasına olanak sağlayacaktır” denildi.

KREDİ PARÇA PARÇA VERİLECEK

Air Berlin'e verilecek kredi katı koşullara bağlanmış durumda. Parça parça verilecek olan krediye karşılık Air Berlin haftalık olarak likidite ihtiyacını belirtmek durumunda. Kredinin yeni kısımları ise ancak var olan bütün likidite kullanıldıktan sonra aktarılacak.

Ayrıca Alman hükümeti, Air Berlin'e verilen kredinin tamamının geri ödenmesiyle ya da şirketin mal varlıkları satılarak kontrollü iflasını sağlayacak bir plan sunmakla yükümlü olacak.

Air Berlin, 15 Ağustos’ta borsaya yaptığı açıklamada iflas başvurusunda bulunduğunu belirtmişti. Air Berlin'in son dönemde faaliyetlerine Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ana hissedar Etihad'ın yaptığı finansal katkılar sayesinde devam edebildiği belirtilirken, yüzde 29 hisse sahibi Etihad'ın söz konusu finansal desteği sürdürmeyeceğini bildirmesiyle birlikte şirketin devam edemeyeceği kaydedilmişti.

KARAR OLUMLU YANKI BULDU

AB'nin kararından sonra açıklama yapan Alman Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, "Komisyon’un hızlı ve pozitif kararını” olumlu karşıladığını söyledi.

Air Berlin'in İcra Kurulu Başkanı Thomas Winkelmann, Almanya hükümetinin "tam vaktinde” sağladığı kredi sayesinde iflas başvurusuna rağmen havayolunun uçmaya devam edebileceğini söyledi.

Air Berlin'in iflas sürecini yönetmek üzere görevlendirilen Frank Kebekus ise AB’nin hızlı kararının şirket için yatırımcı bulmak adına olumlu bir adım olduğunu söyledi.  Kebekus, Air Berlin ile ilgilenen şirketlerin Eylül ayının ortasına kadar teklif verebileceklerini de sözlerine ekledi. (DW)

Air Berlin'e devlet desteği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Türk ~ 2 yıl önce
canlarim benim hani Ömer bey aliyordu.Iyi iste alsin Hemde parali bir sirketi olur hem almanyanin enbüyük Türk Tur operatörü Hemde en büyük Türk Havayolu olur.Zaten IzAir i de satin alacakti.Simdi direkt Sabanciyla ortak olur.cocuklari evlendirirler para aile icinde kalir.Haaahhhaouuuu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musluk kesildi ~ 2 yıl önce
Avrupa ve özellile almanlar hastalikli sirketlerine araplari ortak ediyorlar. Air Berlin'de de durum ayniydi. Hortumlanan ve hantal yapisiyla devamli zarar eden Air Berlin'in imdadina ortagi BAE'li Etihad yetistiriliyor, pompalanan arap dolarlari iflasa karsi adet bir sigorta görevi görüyordu. Artik canina tak etmis olacak ki, Etihad bu defa istenen parayi vermeyi reddetti. Simdiye kadar garanti gördükleri arap dolarlarina el süremeyen almanlar caresizce iflas yoluna gidecekken kutsal saydiklari serbest piyasa ekenomisi degerlerini bir anda cigneyip kominist politika kurallarina dönerek devlet eliyle sirket kurtarma yoluna gittiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 2 yıl önce
Yunan bankalardan sonra monopoly parasi berline. Hooopa Evrupa evrupaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gecen hafta... ~ 2 yıl önce
Daha gecen hafta Dusseldorf Havaalaninda gozumun onunde 20 kadar Air Berlin calisani herkesin ortasinda isten cikarildi. Allah yardimcilari olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 yüzlü Almanlar ~ 2 yıl önce
Aynı AB komisyonu Macarların efsane havayolu MALEV'e devlet desteği veriliyor diye uyarı yapmış akabinde firma iflas etmişti. Gerçi şikayet eden de zaten bir başka Macar (???) Low Cost Wizz Air. Soru işareti zira Wizz Air offshore ve İngiltere'nin Jersey adasında kayıtlı. Hem vergi vermiyor, hem sahiplerini gizliyor, hem de AB içinde (İngiltere) kayıtlı olduğundan AB Çapraz uçuş haklarını kullanıyor. Genel Merkezi Genevre'de daha az vergi ödesinler diye. Yanı şirketin Macaristan ile alakası yokken, Macar sivil Havacılık otoritesi Kendi Milli Havayolunu şikayet eden sahibi belli olmayan (???) Wizz Air'e AOC veriyor ve Başbakanı Wizz Air için uçuş müsaadeleri için AB üyesi olmayan devlet yetkililerinden ricacı oluyor. Yine soru işareti çünkü pis dedikodular söz konusu. Onu da siz çözün artık. Buradan acayıp bir hikaye var, herkes 3 maymunu oynuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avrupa Birliği ~ 2 yıl önce
Daha önce de hatırlanacağı gibi Malev da ekonomik krizdeyken devletten yardım istemiş fakat Avrupa Birliği Macaristan hükümetine olumsuz yanıt vermesinden dolayı çaresiz bir şekilde Malev'e kilit vurulmak zorunda bırakılmıştı. Keza yine Cyrpus Airways'e rumlar devletten para aktarmış ama Avrupa birliği paranın geri iadesine karar verilmişti, ve daha sonrasında para iadesi yapılır yapılmaz iflas etmişti. Şimdi ise Air Berline verilen 150 milyon euro tutarındaki paraya Avrupa Birliği onay verdi. İşte Avrupa birliği bu kadar iki yüzlü buradan da anlaşılabiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mortal Life ~ 2 yıl önce
Alaman'ın borusu ötüyor her zaman,gerisi fasarya...Ama onların da bir ömrünün sonu var;gelecek.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000