02 Ocak 2015, Cuma 09:50:57

AIR ASIA UÇAĞI NASIL DÜŞTÜ?

Endonezya'dan Singapur'a giderken düşen AirAsia uçağıyla ilgili arama çalışmaları sürerken kazanın nasıl olduğu da araştırılıyor. Kazadaki soru işaretlerini yanıtlamak için radar verilerine dayanarak bir grafik animasyon hazırlandı.
  • Yahu arkadaş uçağın düşme sebebi stall değil işte. Öyle olsa 36000 feetten düşerken uçak tekrar hız kazanınca pilotlar uçağın burnunu biraz yukarı kaldırır kurtarırdı. Başlangıçta uçak stall olmuş olabilir ama düşme nedeni stall diyemezsin. Bu ölüm sebebine kırmızı ışıkta geçmek demekle aynı şey. Kimse kırmızı ışıkta geçti diye ölmez. Kırmızı ışıkta geçerken araba çarpar, çarpmaya bağlı olarak ölüm gerçekleşir. Sebep kırmızı ışıkta geçmek değil arabanın çarpmasına bağlı olarak yaşanan yaralanma ve hasarlardır.
  • Kanatlar üzerinden sert şekilde geçen hava yüzünden uçağın düşmesi.. Hayatımda bu kadar saçma bir kırım nedeni duymadım. Lütfen hiçbir medya kuruluşu ya da mensubu son derece sofistike ve profesyonel yorum gereken bu tarz işlerde yorumda bulunmasın. Bekleyin gerekli otorite araştırmasını tamamlasın. Ya da bu işin uzmanı olan kişiler ilk bulgulara göre birşeyler yorumlasin.
  • Yazik olmus..dusmeseymis iyiymis
  • Bence terror orgutu isis yada al qaida Kos koca malezya havayollu hala toz Olmus
  • Animasyon tamamen Saçma sapan bilgilerle dolu.
  • Bu kaza ülkemizde olsaydı, kaza sonuç raporunu görür gibiyim, ıls olmadığı için uçak düşmüştür, kontrolörün tırmanma talebini karşılaması kazanın meydana gelmesinde önemli rol oynamıştır, radar olsaydı bu kaza yaşanmazdı :)
  • "Malezya uçağı" değil..ENDONEZYA!!
  • Engine stall'dan bahsediyorlar da bunlar güzel turbofan motorlar artık eskisi gibi hava akımı bozulunca kolay kolay stall olmuyorlar. Variable vaneler vs... vs.. Bence ani tırmansa motora giren hava akımı bozulsa da motorun stall olacağını zannetmiyorum. Uçağın stall'u zaten 320'de çok zor biliyorsunuz... Kaçamadı CB'ye girdi bence, girince de allak bullak oldu.
  • Yetersiz bir acilama
  • Stall dedigimde havacilik uzmani damgasi yemistim

Endonezya'dan Singapur'a giderken düşen AirAsia uçağıyla ilgili arama çalışmaları sürerken kazanın nasıl olduğu da araştırılıyor. Kazadaki soru işaretlerini yanıtlamak için radar verilerine dayanarak bir grafik animasyon hazırlandı.

Malezya uçağının neden düştüğüne dair havacılık uzmanları radar verilerine ışığında yeni bilgiler veriyor. Reuters'ın görüştüğü uzmanlara göre QZ8501 numaralı uçak, radarda kaybolmadan önce kötü hava şartlarından kurtulmak isteyen pilot Airbus A320'nin sınırlarını zorlayan sert bir tırmanış yaptı.

QZ8501 uçuş numaralı uçağın pilotu, 12600 metre yüksekliğe tırmanmak için izin istedi. Pilot o yükseklikteyken saat 06.12’de soluna dönerek kötü hava şartlarından kurtulmayı amaçlıyordu.

Cakarta’daki hava kontrol operatörü, iki dakika sonra uçağın pilotuna 13 bin metre bu istikamette gitmesini sonra 10700 metre irtifaya inmesini söyledi. Fakat pilottan cevap alamadı.

Endonezya sivil havacılık güvenliği işletmesinden sızan radar görüntülerinde QZ8501 uçuş numaralı uçağın saatte 565 kilometre hızla 12 bin metre irtifaya çıktığı anlaşılıyor.

Havacılık uzmanları, uçağın çok ani bir şekilde tırmandığını, bunun da motorun birden bire durmasına neden olabileceğini söylüyor. Buna göre hava kanatlar üzerinden yumuşak bir şekilde değil, sert bir biçimde hareket etti.

Kanatların üzerinden sert bir şekilde geçen havanın da uçağın kaldırma gücünü etkilediği uçağın bu nedenle sulara gömüldüğü belirtiliyor. 

İşte Aljezeera Türk'te yer alan o animasyon:
Kaynak: Reuters

AIR ASIA UÇAĞI NASIL DÜŞTÜ?

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Stall ~ 9 yıl önce
Yahu arkadaş uçağın düşme sebebi stall değil işte. Öyle olsa 36000 feetten düşerken uçak tekrar hız kazanınca pilotlar uçağın burnunu biraz yukarı kaldırır kurtarırdı. Başlangıçta uçak stall olmuş olabilir ama düşme nedeni stall diyemezsin. Bu ölüm sebebine kırmızı ışıkta geçmek demekle aynı şey. Kimse kırmızı ışıkta geçti diye ölmez. Kırmızı ışıkta geçerken araba çarpar, çarpmaya bağlı olarak ölüm gerçekleşir. Sebep kırmızı ışıkta geçmek değil arabanın çarpmasına bağlı olarak yaşanan yaralanma ve hasarlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eğitim ve teyakkuz ~ 9 yıl önce
Otomasyona alışmış, manuel uçma becerisini kaybetmiş, uçağın koruma sistemlerinin aşırı övülmesi ile uçağın hiçbir zaman stall olmayacağına inanan ve similatörde bile recovery çalışılmayan bir kokpit ekibinin; uçağın uçuş zarfının uçlarındayken ani hava akımına kapılıp gerçek stall olmasında çıkış yapamaması çok da yadırganmamalıdır. Okyonusa düşen AirFrance'ın A-330'unun sağ sandalyedeki pilotun lövyeyi sürekli tam geride tutmasından kaynaklandığını; solda uçan pilotun ise priority butonuna basmadığı gerçeğini unutmayalım. Pilotluk düğmeleri çevirme işi değildir.
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Kanatlar üzerinden sert şekilde geçen hava yüzünden uçağın düşmesi.. Hayatımda bu kadar saçma bir kırım nedeni duymadım. Lütfen hiçbir medya kuruluşu ya da mensubu son derece sofistike ve profesyonel yorum gereken bu tarz işlerde yorumda bulunmasın. Bekleyin gerekli otorite araştırmasını tamamlasın. Ya da bu işin uzmanı olan kişiler ilk bulgulara göre birşeyler yorumlasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flatland ~ 9 yıl önce
yorumunuz için teşekkürler......acaba kaç dehamız daha bu kırımı yorumlayıp bizleri bilgilendirecek.
cakarta ~ 9 yıl önce
Yazik olmus..dusmeseymis iyiymis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ladyd ~ 9 yıl önce
Bence terror orgutu isis yada al qaida Kos koca malezya havayollu hala toz Olmus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Animasyon tamamen Saçma sapan bilgilerle dolu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel alaka ~ 9 yıl önce
Bu kaza ülkemizde olsaydı, kaza sonuç raporunu görür gibiyim, ıls olmadığı için uçak düşmüştür, kontrolörün tırmanma talebini karşılaması kazanın meydana gelmesinde önemli rol oynamıştır, radar olsaydı bu kaza yaşanmazdı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne biliyorsun? ~ 9 yıl önce
oradada ayni seylerin konusulmadigi ne malum? ne biliyorsun? endonezya medyasini mi takip ediyorsun yoksa ha? applicationmi indirdin i phonuna?
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
"Malezya uçağı" değil..ENDONEZYA!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Comp. Stall/Stall/CB ~ 9 yıl önce
Engine stall'dan bahsediyorlar da bunlar güzel turbofan motorlar artık eskisi gibi hava akımı bozulunca kolay kolay stall olmuyorlar. Variable vaneler vs... vs.. Bence ani tırmansa motora giren hava akımı bozulsa da motorun stall olacağını zannetmiyorum. Uçağın stall'u zaten 320'de çok zor biliyorsunuz... Kaçamadı CB'ye girdi bence, girince de allak bullak oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yetersiz bir acilama

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Stall dedigimde havacilik uzmani damgasi yemistim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000