02 Ocak 2015, Cuma 08:00:04

AIR ASIA DENİZE Mİ İNDİ?

Uzmanlar, pilotun uçağı denize indirmeyi başarmış olabileceğini düşünüyor
  • Ne bilgiç insanlar DADANDILAR buraya. Hem bilgiç , hem UKALA. Varsa bir bildiğin , insanları incitmeden , nazik bir şekilde anlat ki "insan"olduğunu düşünsünler.
  • Deniz uzerinde hangi kuleyle konustu acaba. Radar kontrol olmasin o
  • o editor e soyleyin.. ELT her zaman Armed konumundadir. Bu da suya girdigi an otomatik olarak sivil - askeri ve uydu frekanslarindan yayin yapmaya baslar.. Sivil ve askeri 48 saat uydu ise 24 saat yayin yapar... Dalgalar 3 metre diyorlar.. Madagaskar aciklarinda suya planli inen 757 bile 4-5 saat icinde batmaya baslamisti... Herkes havacilik uzmani olmus..

Uzmanlar, pilotun uçağı denize indirmeyi başarmış olabileceğini düşünüyor

Endonezya'dan Singapur'a giderken düşen AirAsia uçağı için sürdürülen arama çalışmalarında üç ceset daha denizden çıkarıldı. Şu ana kadar dokuz kişinin cesedine ulaşılırken, bazı uzmanlar pilotun uçağı denize indirmeyi başarmış olabileceğini öne sürdü.

Denizden çıkarılan altı ceset DNA testi ve otopsi için Surabaya adasına getirilirken, iki cesedin kimliğinin belirlenip ailelerine teslim edildiği açıklandı.

Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı, ulaşılan üç cesedin olumsuz hava şartları nedeniyle gemilerden alınamadığını belirtti. Rüzgarın kuvvetli estiği bölgede denizdeki dalgaların yüksekliğinin üç metreye kadar ulaştığı ifade edildi.

Arama çalışmalarına Singapur, Malezya ve ABD gemileri de destek veriyor. Yetkililer, Singapur'dan gelecek cihazlarla deniz altında aramalara odaklanmayı planlıyor.

Hava şartlarının uygun olması halinde uçağın karakutusuna ulaşmaya çalışacaklarını belirten Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı yetkilileri, karakutuya ulaşmanın bir hafta sürebileceğinin altını çizdi.

AirAsia'ya ait Airbus A320-200 tipi uçak, Endonezya'nın Surabaya adasından Singapur'a giderken pazar günü düşmüştü. Uçağın pilotu, kule ile son konuşmasında kötü hava koşulları nedeniyle rotasını değiştirmek için izin istemişti.

"DENİZE İNDİRMİŞ OLABİLİR"

Taşıdığı 162 yolcu ve mürettebatla Singapur'a giden uçak, Cava Denizi üzerinde radardan kaybolmuştu. Ancak düşen ya da suyun dibine batan bir uçaktan gelmesi gereken sinyaller alınamamıştı. Endonezyalı yetkililer de cesedine ulaşılan yolculardan birinin üzerinde can yeleği olduğunu söylemişti.

Bu detayları ve ilk bulguları değerlendiren bazı uzmanlar, pilotun uçağı denize indirmeyi başarmış olabileceğini düşünüyor. Aynı uzmanlar, uçağın fırtınalı denizde alabora olmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Angkasa adlı havacılık dergisinin editörlerinden Dudi Sudibyo, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Acil yer belirleme vericisi (emergency locator transmitter-ELT) karaya, denize, ya da bir dağa çarpma anında devreye girer. Buradan, deniz yüzeyine çok sert olmayan bir iniş yapılmış olabileceği sonucuna varıyorum" dedi.

Sudibyo yine de karakutunun bulunana kadar kesin yargıya varılamayacağını vurguladı.

Uçakta yedi mürettebatın yanı sıra 137 yetişkin, 17 çocuk ve bir bebek bulunuyordu. Büyük kısmı Endonezyalı olan yolcular arasında bir İngiltere, bir Malezya, bir Singapur ve üç Güney Kore vatandaşı yer alıyordu. Uçağın enkazına ait parçalar iki gün önce bulunmuştu.

AIR ASIA DENİZE Mİ İNDİ?

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ne bilgiç insanlar DADANDILAR buraya. Hem bilgiç , hem UKALA. Varsa bir bildiğin , insanları incitmeden , nazik bir şekilde anlat ki "insan"olduğunu düşünsünler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Deniz uzerinde hangi kuleyle konustu acaba. Radar kontrol olmasin o

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ELT ~ 9 yıl önce
o editor e soyleyin.. ELT her zaman Armed konumundadir. Bu da suya girdigi an otomatik olarak sivil - askeri ve uydu frekanslarindan yayin yapmaya baslar.. Sivil ve askeri 48 saat uydu ise 24 saat yayin yapar... Dalgalar 3 metre diyorlar.. Madagaskar aciklarinda suya planli inen 757 bile 4-5 saat icinde batmaya baslamisti... Herkes havacilik uzmani olmus..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir daha bak ~ 9 yıl önce
Her ELT armed konumda durmaz. Kimisini manuel olarak armed yapman gerekir. Kimisi tuzlu suyla temas edince aktive olur. Kimisi darbeyle otomatik çalışır. Siz kendi uçağınızdaki ELT nin uzmanı olabilirsiniz ama her gördüğünüz sakallıyıda dedeniz sanmayın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000