31 Ağustos 2022, Çarşamba 12:39:42

Ahmet Bolat; 'Pilot sayımızı artıracağız'

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, "Pilot sayımızı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıyoruz. Alacağımız 1100 pilotla artan yolcu talebine yanıt vereceğiz." dedi.
  • 1100pilot aliyoruz demesi havaciliktan hicbirsey anlamamasinin gostergesi. Hicbir tecrubesi olmayan 1100 kisiyi fo koltuguna oturtup Kaptanlarin uzerine yuku bindirip konusmak kolay.ucak 737- 900 olur Kaptan iner, IGA da 15kt tan fazla cross ruzgar olur kaptan iner, C category meydan olur kaptan iner…. Sonra gider su kadar maas alan kaptan var diye nutuk atar…iniste bir kere gelse kokpitte otursa gelir bacagimiza sarilir kurtar bizi Kaptan diye ama oturdugu yerden konusmak kolay degil mi ?
  • Teknisyen döküman anlayacak ileri seviyede ingilizce bilir. Teknisyen lisans almak binlerce sayfa çalışıp modül sınavlarını geçer Teknisyen lisans almak için uçağın farklı yüzlerce işinde çalışır logbook doldurur. Teknisyen uçağın tip kursuna gider aylarca o uçağın teorik pratik eğitimini alır. Teknisyen tüm havacılık prosedürlerini öğrenir kalite mülakatından geçer CS olur. Sonrada gelip TGS'nin alay konusu olur... Söyleyeceklerim bukadar.
  • Teknik işinize bakın bant çekmeye devam edin. Kimin iş yapıp yapmadığı ortada başkanın ağzından TGS lafı düşmüyor siz kudurun anca. Buraya da yazarız Heryere yazarız biz işinize bakın kudurmakta üstünüze yok.
  • Primleriniz buradan kabine,kokpite döşeyerek yatırılmayacak beyler..Her haberin altına primde prim,primde prim...baydınız vallahi de billahide... hayır prim olmasa olmayacaktı,o zaman ne halt yiyordunuz???
  • Zaten yoğun sezon bitti bitiyor. Demekki artan talebi o kadar eksik pilotla bizleri limitlerin ucunda yorgun çalıştırarak karşıladın. Sen bu şartlarla o kadar pilotu hayatta bulamazsın. Bulmayı bırak ben dahil bir çok tecrübe kazanmış pilotunu elinden kaçırıyorsun. Zerre değer görmüyorum bu şirkette. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz o ayrı bir konu ama mesele para değil. İnsan yerine koyulmak istiyoruz olmuyorsa insan gibi çalışacağımız yerlere gitmek en doğal hakkımız!
  • Robin Hood konuşmuş yine ..
  • Önce -kokpit in -% 30 hakkını tam olarak VeriN -pazar mesailerini iade edin, (milyonlar oldu) -yol -otoban ücretlerini iade edin - ilgili plnlayaMama birimine teftiş yapın! -dar gövde (14-16 saat mesaileri ) sonlandırın, positioning denen eziyeti iptal edin -uçulan C kat lerine tazminat verin -hergün notif. İle gelen mobinglere son verdirin - özellikle 37 piltları na bu yaz eziyet çektirildi, gereğini yapın. - işte saymakla bitmez, -laf ebeliği değil , icraat lütfen ama
  • İkramiyeler ne alemde
  • TGS 3 saat iş bıraksa hepiniz bitiksiniz hala TGS ye laf söylüyorsunuz sizi üç koyunu güdemeyecek teknik ve km ler sizi. Kaptanlarımıza söz yok onlar baştacı.
  • Biz olmazsak hepiniz hiçsiniz

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, "Pilot sayımızı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıyoruz. Alacağımız 1100 pilotla artan yolcu talebine yanıt vereceğiz." dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, bünyelerine katacakları 1100 pilotla havacılıktaki yükselişlerini sürdürürken ekiplerin uçuş yoğunluğunu yüzde 10-15 azaltmayı öngördüklerini bildirdi.

Sapanca'da düzenlenen Hizmet İhracatı Sinerji ve İşbirliği Çalıştayı için kente gelen Bolat, değerlendirmelerde bulundu.

Bolat, Kovid-19 salgın döneminde hiçbir çalışanlarıyla yollarının ayrılmadığını, bunun önemli olduğunu kaydetti.

Avrupa'daki hava yolu şirketlerinin farklı model çizdiğini anlatan Bolat, çalışma hızını azalttıklarına, çalışanlarının ücretlerinde belli miktarda kesintiye gittiklerine, bununla birlikte salgından en güçlü şekilde çıkan hava yolu olduklarına dikkati çekti.

Bolat, geçen yıl salgının etkisinin yavaş yavaş azaldığını, bunun faydasını gördüklerini belirterek, "Özellikle kargo alanındaki yatırımlarımız ve ticaretle beraber geçen sene 1,4 milyar dolarlık kar açıkladık ve ücretlerde de iyileştirmeler yaparak çalışanlarımıza bunun karşılığını ödemeye çalıştık." dedi.

Bu yıl filoya yeni uçaklar eklendiğini, salgından sonra insanların uçmayı özlediğini gördüklerini, bunun neticesinde de pilot alımına devam ettiklerini aktaran Bolat, şöyle devam etti:

"Bugün, pandemi döneminde attığımız adımların olumlu yansımalarını yaşıyoruz. Zaten ilk 6 ayda yaptığımız açıklamalar da bunun göstergesi. Bu seneyi inşallah iyi bitireceğimizi görüyoruz ve gelecek dönem için pilot alımı ilanlarımızı yayınladık. Bu ilanlarla tecrübesiz pilotlarımıza da şirketimizin kapılarını açtık. Hedeflerimiz doğrultusunda 700'e yakın pilot istihdamı planlıyoruz. Şu ana kadar gelen talep umduğumuz gibi. Bunların özellikle büyük kısmı, ikinci pilot ve tecrübesiz pilotlar. Eğitimle ilgili programlarımızı hazırladık, kısa süre içerisinde bu pilotlarımızı eğiteceğiz ve inşallah mayıs ayında yeni pilotlarımız uçmaya başlayacak."

"Pilot sayımızı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıyoruz"

Bolat, kendi akademilerinde yetişen 400 pilot olduğunu ifade ederek, "Pilot sayımızı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıyoruz. Alacağımız 1100 pilotla artan yolcu talebine yanıt verirken, uçuş ekiplerimizin yoğunluğunu en az yüzde 10-15 oranında azaltmayı öngörüyoruz." dedi.

Uçuş emniyetinden taviz vermediklerini vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

"Pilot sayımızın artması şu an bizimle olan uçuş ekiplerimizin sosyal hayatlarına kadar dokunacak. Havacılık sektörü paydaşları yaz dönemi arı gibi çalışır, biz bu yoğun dönemde dahi pilot arkadaşlarımızın aileleriyle daha fazla zaman geçirebilmelerini önemsiyoruz. Bununla birlikte elbette daha rahat ve konforlu şekilde uçuş yapacaklar. Türk havacılığını ve pilot camiasını geliştirmek, önemli misyonumuz bizim. Dışarıdan uçuş tecrübesi olan pilotlar alabilirdik ama almıyoruz, Türk pilotlarını yetiştirerek filomuza katmaya özel önem gösteriyoruz."

Bolat, hisselerin yükselmeye devam ettiğini, ilk 6 aylık göstergelerin THY'nin bu yıl çok önemli ivme ve başarı yakaladığını gösterdiğini aktararak, "Bunda da 65 bin çalışanımızın tek tek alın teri, gayreti, emeği var. Onlara da tek tek teşekkür ediyorum. Gayreti beraber paylaştık, bundan sonraki mükafatı da dinlenmeyi de eğlenmeyi de 65 bin çalışanımızla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Ahmet Bolat; 'Pilot sayımızı artıracağız'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (212)

Socar ~ 30 gün önce
1100pilot aliyoruz demesi havaciliktan hicbirsey anlamamasinin gostergesi. Hicbir tecrubesi olmayan 1100 kisiyi fo koltuguna oturtup Kaptanlarin uzerine yuku bindirip konusmak kolay.ucak 737- 900 olur Kaptan iner, IGA da 15kt tan fazla cross ruzgar olur kaptan iner, C category meydan olur kaptan iner…. Sonra gider su kadar maas alan kaptan var diye nutuk atar…iniste bir kere gelse kokpitte otursa gelir bacagimiza sarilir kurtar bizi Kaptan diye ama oturdugu yerden konusmak kolay degil mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknisyen ~ 1 ay önce
Teknisyen döküman anlayacak ileri seviyede ingilizce bilir. Teknisyen lisans almak binlerce sayfa çalışıp modül sınavlarını geçer Teknisyen lisans almak için uçağın farklı yüzlerce işinde çalışır logbook doldurur. Teknisyen uçağın tip kursuna gider aylarca o uçağın teorik pratik eğitimini alır. Teknisyen tüm havacılık prosedürlerini öğrenir kalite mülakatından geçer CS olur. Sonrada gelip TGS'nin alay konusu olur... Söyleyeceklerim bukadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyenmi ~ 1 ay önce
Sizmi teknisyensiniz elinizde koli bantiyla dolaşın anca bant çekersin sen uçakların sistemi çalışmıyor teknisyen kargo kilit sistemini bilmiyorsun elinde çekiç kilit sistemine vurup açmaya çalışan teknisyen senmi bu yazdıklarını yaptın yoksa torpilden girdin tekniğe ama az kaldı senin gibi torpille işe girip bir halt bilmeyenler sonunuz yakın ozaman tgs kapısına gelir iş istersin
Tgsli ~ 1 ay önce
Tekniğin yüzde kaçı bunlarıyapıyo bensana diyeyim yüzde 10 budediklerini yapıyo kalan yüzde 90 da senin gibi torpilleeeeee buralarageliyo..
Baskan ~ 30 gün önce
Baskan en güzel cevabı verdi size teknik hepiniz niteliksizsiniz bu size yeter tabi anlayana :)))
EFSANE RAMP ~ 1 ay önce
Teknik işinize bakın bant çekmeye devam edin. Kimin iş yapıp yapmadığı ortada başkanın ağzından TGS lafı düşmüyor siz kudurun anca. Buraya da yazarız Heryere yazarız biz işinize bakın kudurmakta üstünüze yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik saw ~ 30 gün önce
Arkadaşm buradan millete sallayıp durma kendi işini yap. Her işin kendince zorlukları var. Kimse senin vasıfsızlığına tek kelime etmezken sen gelip lisans sahibi insanlara buradan sallayamazsın.
Plt ~ 1 ay önce
Primleriniz buradan kabine,kokpite döşeyerek yatırılmayacak beyler..Her haberin altına primde prim,primde prim...baydınız vallahi de billahide... hayır prim olmasa olmayacaktı,o zaman ne halt yiyordunuz???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320fo ~ 1 ay önce
Zaten yoğun sezon bitti bitiyor. Demekki artan talebi o kadar eksik pilotla bizleri limitlerin ucunda yorgun çalıştırarak karşıladın. Sen bu şartlarla o kadar pilotu hayatta bulamazsın. Bulmayı bırak ben dahil bir çok tecrübe kazanmış pilotunu elinden kaçırıyorsun. Zerre değer görmüyorum bu şirkette. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz o ayrı bir konu ama mesele para değil. İnsan yerine koyulmak istiyoruz olmuyorsa insan gibi çalışacağımız yerlere gitmek en doğal hakkımız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorunlu ka ~ 1 ay önce
Robin Hood konuşmuş yine ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yediyüzotuzyedi ~ 1 ay önce
Önce -kokpit in -% 30 hakkını tam olarak VeriN -pazar mesailerini iade edin, (milyonlar oldu) -yol -otoban ücretlerini iade edin - ilgili plnlayaMama birimine teftiş yapın! -dar gövde (14-16 saat mesaileri ) sonlandırın, positioning denen eziyeti iptal edin -uçulan C kat lerine tazminat verin -hergün notif. İle gelen mobinglere son verdirin - özellikle 37 piltları na bu yaz eziyet çektirildi, gereğini yapın. - işte saymakla bitmez, -laf ebeliği değil , icraat lütfen ama

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kar payı ~ 1 ay önce
İkramiyeler ne alemde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAWOPS ~ 1 ay önce
TGS 3 saat iş bıraksa hepiniz bitiksiniz hala TGS ye laf söylüyorsunuz sizi üç koyunu güdemeyecek teknik ve km ler sizi. Kaptanlarımıza söz yok onlar baştacı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yüreğin var mı? ~ 1 ay önce
Lafla peynir gemisi yürümez. Yapta görelim!!!
Teknik ~ 1 ay önce
Allah sizden razı olsun gerçekten siz uçağa bagaj yükleyince her şey halloluyor siz de olmasanız naparız. Uçak bakımları falan önemli değil zaten, uçakta bagaj olması yetiyor uçması için
Sawops ~ 1 ay önce
Acilen tgs davranış 'iletişim ve psikolojik eğitime alınmalı...kafayı kabinle olmazsa teknikle dahada olmadı kokpitle bozmuşlar ...üstelik bazen tekniğe yanlayıp bazen kokpite yanlayıp daha iki gün önce bir yorumda kokpit birde tgs olmasın thy hiçbiriş yapamaz yazmışlardı gülecemde ayıp olmasın ama tgs'de ciddi bir dejenerasyonları var mutlaka incelenmeli...
Sawops ‘a cevap ~ 29 gün önce
Hiç gülceğim yoktu , bir deneseniz keşke .. Siz iş bıraksanız hiç bişey olmaz ama teknik arkadaş doğru söylüyor şirketteki ana demirbaşlardan biri onlar .. Onlar iş bıraksa , kaptanlar iş bıraksa işte o zaman yerde kaldı uçaklar. TGS’nin bu kibri ne olcak böyle !
Tgs ~ 1 ay önce
Biz olmazsak hepiniz hiçsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000