12 Nisan 2019, Cuma 09:55:51

"AHL müthiş bir 'Havacılık Üniversitesi' olabilir"

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı yolcu taşımacılığına kapatılan Atatürk Havalimanı'nda TAV İcra Kurulu Başkanı ve CEO'su Sani Şener'in konuğu oldu. Şener, Atatürk Havalimanı'nın müthiş bir "Havacılık Üniversitesi" olabileceği önerisinde bulundu.
  • Yedek meydan ha? 5000 kisi de orada calissin. Nasilsa sen vereceksin parasini
  • Güzel fikir tam yeri o şekilde değerlendirilebilirse gerçekten çok faydalı olur.
  • ne kadar hoyratca para harcıyoruz nam olsun. güzelim yatırım daha çok hizmet edebilir ilavelerle sabihagökcene ilave pistle beraber 10 yıl daha hizmet verebilme imkanı mevcutken çuval dolusu paralarla yangından mal kaçırırcasına sanki hiç hava alanı yokmuş gibi buraya bu eser yapıldı. Oysa avrupa ülkelerinin örneğin almanya nın bizden çok daha ekonomisi iyi olduğu halde böyle maceraya girmeye cesaret edemiyorlar. "Mevcutu eniyi ve akıllı bir şekilde kullanmaya özen gösteriyorlar (Örnek Almanya frankfurt hava alaanını hala kullanıyor) yıllar önce berlin hava alaanı inşaası başlatıldığı halde hala bitirmiyor ve mevcutu kullanıyor. BİZDE PAR BOLLL
  • thk ya versinler onlar çok güzel üniversite kurup yönetiyo havacılık ve uzay alanında hayallerinizin ötesine geçirirler sizi
  • Dün Antalya dan VFR olarak Hezarfen e uçarken hava durumu nedeniyle Bursa dan sonra IFR a geçtim ve AHL ye divert ettim. 23 pistine ILS ile yaklaşma yapıp indim. Bu meydan alternate olarak acil bir durumda 1 uçağı indirse bile yeter de artar. Kamunun malıdır ve en az bir pist ile devam etmesi kamu yararınadır.
  • Bence türk hava kurumuna devredilmeli
  • 10 binlerce milyon dolarlık rezistans yapılır buraya, vayy anam babam ranntta bak beee hahal ötesi bir para.
  • Sani beyden allah razı olsun yıllarca binlerce kişiye istihtam sağladı ekmek parası kazandırdı. Tav istanbul ve iga ile yapılan insan kaynakları görüşmesi tam bir fiyaskodur. İnsanlar yeni bir iş umuduyla iga ile görüştü ve tekliflerini kabul etti. Eylül ayında iga anlaştığı kişileri arayıp iş başvurusu için belgeler istediğinde tav insan kaynakları personele gidebilirsiniz fakat kıdem tazminatlarınız kanuni olarak 3600 den alamıyorsanız alamazsınız dedi. Onlarca yıl çalışıp bu parasını yakmak istemeyen personel çok zor bir karar vermek durumunda kaldı ve pek çoğu parasını haklı olarak yakmadı. Sonuç olarak tavın personelle işi bitti iga da kadrolarını doldurduğu için binlerce nitelikli insan işsiz kaldı. Allah herkese yardımcı olsun herkes hakkında hayırlısı olsun.
  • Herkese hayırlı cumalar dilerim,Atatürk havalimanı kapatılmamalı,En yakın örnek moskovada benim bildiğim 3 adet uluslararası havalimanı var ve hepside işliyor,İstanbul gibi ülke statüsünde olan bir yerin 3 değil,4 üde kaldırabileceği ortada,birde rekabet yaratılsın,hangi havalimanı daha iyi hizmet veriyor?Vatandaşımıza yarasın!Benim bildiğim TAV yeni dış hatlara yatırım yaptı,yazıktır,bu adam parayı birilerinden çıkartacak,bizden niye çıksın,çıkacak parada kalmadı,bırakın işletsin vergisini vb neyse devlete ödesin,Ülkemizin döviz getirecek fabrikalara ihtiyacı var!,burası hem terminal,hem servis ve bakım,hem de niçin bir üniversitenin havacılık fakültesi olmasın?Mesala Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Havalimanı Eğitim fakültesi,Birde bu havalimanında bir sürü insanın hatıraları var,kapatılması büyük kayıp olur,Saygılarımla
  • AHL kapatılmamalı, aralık ve ocak aylarında çok sayıda uçak istanbul havalimanına iniş yapamayacak. Bu uçakların inişi için AHL yedek meydan olarak korunmalı, yer hizmetleri de bulundurulmalı. Ocak ayında haklı olduğumu göreceksiniz

İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla Atatürk Havalimanı kapandı. Atatürk Havalimanı'nın işletmecisi TAV, sözleşmenin sona ermesine 1 yıl 8 ay kala havalimanından çıkarken Fatih Altaylı sessizliğe gömülen Atatürk Havalimanı'nın son durumunu inceledi, TAV CEO'su Sani Şener'den Atatürk Havalimanı'ndaki son durumu ve yapılabilecekleri dinledi.

55 yıldır kullandığım, tüm gelişimine tanık olduğum ve çok sevdiğim Atatürk Havalimanı’nın kapanmasından sonra bizim Sermet Severöz kapanan terminalde bir veda yemeği düzenledi. (Bilmeyenler için söyleyeyim, Sermet bizde yazardır ama TAV’da da yöneticidir.)

TAV’ın CEO’su Sani Şener’in de katıldığı yemek neşeli olmaktan çok hüzünlüydü.

En azından benim için.

Yemekten önce bomboş terminali gezerken gözlerim doldu bir ara.

“Ulan” dedim kendi kendime, “Amma zengin ülkeyiz. Daha en az 10-15 yıl iş görecek bir yeri kapatıp yenisini yapabiliyoruz”

Yemek sırasında da Sani Şener’le epey bir muhabbet ettik.

Sorduklarımız ve aldığımız yanıtlar şöyle:

-Sani Bey, bu terminal artık kullanılmayacak, ne olması planlanıyor?

- Biz o tarafını bilmiyoruz. 3 Mayıs’ta buradaki tüm birimlerimizi taşımış olacağız ve tüm binaları mal sahibi olan devlete bırakacağız. Ne olacağına devlet karar verecek. Terminalin önündeki alanın bir bölümünün Millet Bahçesi olacağı söylendi. Onu biliyoruz.

Terminal binasının da fuar alanı olarak kullanılacağı söyleniyor ama kesin bir bilgimiz yok. Fakat pistlerden biri duracak. Kuzey güney aksındaki uzun pist kalacak. Onun yanında genel havacılık terminali var. O da bir kaç yıl daha burada ve biz işletmeye devam edeceğiz 2021’e kadar. Keza buradaki Devlet Konukevi de yenilendi, çok güzel hale getirildi. Sayın Cumhurbaşkanı ve yabancı devlet adamları Atatürk Havalimanı’nı kullanmaya devam edecekler, ki bu doğru bir yaklaşım. Bizim bildiğimiz bu.

- Siz olsanız ne yapardınız burada?

- Benim ancak bir tavsiyem olabilir. Burada müthiş bir “Havacılık Üniversitesi” olabilir. Tamamında değilse bile en azından bir bölümünde. Pist var, terminal var ve tüm ekipmanlar var.

Eğitim için muazzam bir ortam. Sivil havacılığın gelişme hızı ve ihtiyaçlar da aşikar. Burada süper bir sivil havacılık üniversitesi olur. Pilottan, yer hizmetlerine, havaalanı işletmeciliğine kadar. Süper bir okul olur. Süper bir ekol yaratılır.

Dünya’da böyle bir imkana sahip bildiğim bir ya da iki üniversite var ve burası onların hepsinden daha iyi ve uygun. Bir bölümü böyle olsa keşke. Sonuçta bir devlete en az 1 milyar dolar değerinde bir bina devrediyoruz geriye.

-  Atatürk Havalimanı terminali son ana kadar sanki hiç gitmeyecekmiş gibi bir hal içindeydi. Hizmet hiç aksamadı!

- Buna gayret ettik. Tüm arkadaşlarıma son uçak kalkıp, son yolcu terminalden ayrılıncaya kadar hizmette en küçük aksaklık olmaması için azami gayreti sarf etmelerini söyledim. Gidiş tarihi belli olduktan sonra bile burada yolcu konforu için yatırıma devam ettik. Bu iş böyle bir iş.

Yeri gelmişken bir şeyi daha söyleyeyim. Burada ne yapılacaksa bir an önce karar verilip, hemen harekete geçilmesi lazım. Burası boş kalamaz. Kaldığı anda inanılmaz bir hızla yıpranır. Mesela şunu söyleyebilirim burada yıllardır müthiş bir fare mücadelesi veriyoruz. Bu mücadeleyi kestiğimiz anda burayı kısa sürede fareler basar ve sonra uğraş ki, temizleyesin. Keza duvarlardan alt yapıya, her yer hızla eskir. O yüzden ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı. Beklemeye tahammül edemez binalar.

- Sözleşmenizin sona ermesine 1 yıl 8 ay kala burayı bırakıyorsunuz. Bu yüzden de devlet size uğradığınız zararı ödeyecek. Ya da bu 20 aydaki gelir kaybınızı. Bununla ilgili eleştiriler var.

- Ben de duyuyorum bunları ama bunlar haklı eleştiriler değil. Çünkü biz buranın işletmesini ihale ile aldık. Beş buçuk milyar dolar kira ile. Bu kiranın önemli bir bölümünü de 13 yıl önce peşin ödedik.

Hesaplarımızı 15 yıla göre yaptık. Ona göre bir kira tespit ettik. Kiranın dışında da 13 yıldır buraya sürekli yatırım yaptık. Son güne kadar yatırımlarımızı kesmedik. Ama sözleşmeden önce çıkartılıyoruz. Bu da bize ödediğimiz paraları geri alma hakkı vermeli. Evden kiracıyı çıkarsanız bile, hele kirayı peşin ödemişse bir tazminat verirsiniz değil mi? Üstelik bu para devletin kasasından çıkmayacak. Yeni havalimanından aldıkları kiranın daha azını bize verecekler 1,5 yıl için.

- Çok adam çıkardınız değil mi?

- Aslında şöyle. Burada biz yaklaşık 18 bin kişilik bir operasyon yürütüyorduk. Bunların bir bölümü TAV’da, bir bölümü TGS’de ve Havaş’taki personelimizdi. 

TAV’daki yaklaşık 5500 personelin yüzde 80’den fazlası, bizim yeni havaalanının işletmecisi İGA ile yaptığımız anlaşma ile oraya geçiyor. Yaklaşık 4500 kişi. Biz bunlara tazminatlarını ödüyoruz ve onlar İGA’da işe başlıyor. Bir bölümü zaten İGA’ya geçmek istemedi. Uzak diyen oldu, başka nedenlerle istemeyen oldu. Onlar tazminatlarını alıp ayrıldı.

Bir bölümünü ise bir diğer işletmelerimizde görevlendiriyoruz. Sonuçta Ankara, Bodrum, Antalya, İzmir, Gazipaşa operasyonlarımız sürüyor. Ayrıca yurt dışında da doğrudan veya parçası olarak yürüttüğümüz 70’in üzerinde operasyonumuz var. Oralarda değerlendiriyoruz. THY ile ortak yer hizmetleri şirketimiz TGS’de çalışan 12 bin personelimiz ise zaten yeni havalimanında işe başladı bile.

- Yeni İstanbul havalimanında işletmeci olarak yoksunuz değil mi?

- Bazı bölümlerde varız. Mesela Duty Free artık bizde değil ama oradaki marka mağazalar bizde. Hermes gibi, Salvatore Ferragamo gibi markalar. Yeme içme kuruluşumuz BTA yine orada da olacak. Yer hizmetlerinde varız THY ile ortak olarak.

- Yeni havalimanı için ne düşünüyorsunuz?

- Benim bu konuda konuşmam hoş olmaz. Ne desem yanlış anlaşılır. Çok güzel, çok modern, çok büyük bir havalimanı oldu. Bu memleketin malı. Ne kadar iyi olursa o kadar iyi. Büyük bir yatırım. Binayı gezdim gördüm çok beğendim. Başta elbette bazı hatalar, bazı acemilikler olacaktır. Zamanla hepsi düzelir. Kolay iş değil sonuçta. 

"AHL müthiş bir 'Havacılık Üniversitesi' olabilir"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Zenginsin galiba ~ 3 ay önce
Yedek meydan ha? 5000 kisi de orada calissin. Nasilsa sen vereceksin parasini

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elfakir ~ 3 ay önce
Güzel fikir tam yeri o şekilde değerlendirilebilirse gerçekten çok faydalı olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kahin ~ 3 ay önce
ne kadar hoyratca para harcıyoruz nam olsun. güzelim yatırım daha çok hizmet edebilir ilavelerle sabihagökcene ilave pistle beraber 10 yıl daha hizmet verebilme imkanı mevcutken çuval dolusu paralarla yangından mal kaçırırcasına sanki hiç hava alanı yokmuş gibi buraya bu eser yapıldı. Oysa avrupa ülkelerinin örneğin almanya nın bizden çok daha ekonomisi iyi olduğu halde böyle maceraya girmeye cesaret edemiyorlar. "Mevcutu eniyi ve akıllı bir şekilde kullanmaya özen gösteriyorlar (Örnek Almanya frankfurt hava alaanını hala kullanıyor) yıllar önce berlin hava alaanı inşaası başlatıldığı halde hala bitirmiyor ve mevcutu kullanıyor. BİZDE PAR BOLLL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thkzede ~ 3 ay önce
thk ya versinler onlar çok güzel üniversite kurup yönetiyo havacılık ve uzay alanında hayallerinizin ötesine geçirirler sizi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAR ~ 3 ay önce
Dün Antalya dan VFR olarak Hezarfen e uçarken hava durumu nedeniyle Bursa dan sonra IFR a geçtim ve AHL ye divert ettim. 23 pistine ILS ile yaklaşma yapıp indim. Bu meydan alternate olarak acil bir durumda 1 uçağı indirse bile yeter de artar. Kamunun malıdır ve en az bir pist ile devam etmesi kamu yararınadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İdris ~ 3 ay önce
Bence türk hava kurumuna devredilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gelsin paracıklar ~ 3 ay önce
10 binlerce milyon dolarlık rezistans yapılır buraya, vayy anam babam ranntta bak beee hahal ötesi bir para.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşsiz ~ 3 ay önce
Sani beyden allah razı olsun yıllarca binlerce kişiye istihtam sağladı ekmek parası kazandırdı. Tav istanbul ve iga ile yapılan insan kaynakları görüşmesi tam bir fiyaskodur. İnsanlar yeni bir iş umuduyla iga ile görüştü ve tekliflerini kabul etti. Eylül ayında iga anlaştığı kişileri arayıp iş başvurusu için belgeler istediğinde tav insan kaynakları personele gidebilirsiniz fakat kıdem tazminatlarınız kanuni olarak 3600 den alamıyorsanız alamazsınız dedi. Onlarca yıl çalışıp bu parasını yakmak istemeyen personel çok zor bir karar vermek durumunda kaldı ve pek çoğu parasını haklı olarak yakmadı. Sonuç olarak tavın personelle işi bitti iga da kadrolarını doldurduğu için binlerce nitelikli insan işsiz kaldı. Allah herkese yardımcı olsun herkes hakkında hayırlısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eseboğankara ~ 3 ay önce
Herkese hayırlı cumalar dilerim,Atatürk havalimanı kapatılmamalı,En yakın örnek moskovada benim bildiğim 3 adet uluslararası havalimanı var ve hepside işliyor,İstanbul gibi ülke statüsünde olan bir yerin 3 değil,4 üde kaldırabileceği ortada,birde rekabet yaratılsın,hangi havalimanı daha iyi hizmet veriyor?Vatandaşımıza yarasın!Benim bildiğim TAV yeni dış hatlara yatırım yaptı,yazıktır,bu adam parayı birilerinden çıkartacak,bizden niye çıksın,çıkacak parada kalmadı,bırakın işletsin vergisini vb neyse devlete ödesin,Ülkemizin döviz getirecek fabrikalara ihtiyacı var!,burası hem terminal,hem servis ve bakım,hem de niçin bir üniversitenin havacılık fakültesi olmasın?Mesala Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Havalimanı Eğitim fakültesi,Birde bu havalimanında bir sürü insanın hatıraları var,kapatılması büyük kayıp olur,Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kış geçmeden ~ 3 ay önce
AHL kapatılmamalı, aralık ve ocak aylarında çok sayıda uçak istanbul havalimanına iniş yapamayacak. Bu uçakların inişi için AHL yedek meydan olarak korunmalı, yer hizmetleri de bulundurulmalı. Ocak ayında haklı olduğumu göreceksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He a.k ~ 3 ay önce
O kadar mühendis fln kışı hesaplayamadı bi sen biliyon zaten ulan herkes sallıyo bişeyler...
Ahl ~ 3 ay önce
Kesinlikle hak veriyorum,esas mesele ve hatta sınav kış aylarında olacak o sıra ahl çok iyi iş görür yedek bir meydan olarakta

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000