03 Mart 2023, Cuma 09:25:40

Adana Havalimanı Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı
  • Kesinlikle kapatılmamalı
  • İlla yandaş para kazanacak diye burayı kapatmaya kalkıyorlar. Kapanmayacak kardeşim. Birileri para kazanamayacak
  • Çukurova h.limanının ihalesinde Adana'nın kapatılması sözü kesinkes verilmiltir. İstanbul h.lianı ihalesinde Atatürk'ün kapatılacağı sözü verilmişti de ondan
  • Kapanmıyor 25 km uzağa taşınıyor bunu halen idrak edemediniz
  • Sor ne okurki, yaoilan Turk halkini dolandirmak, birbitlerini akliyorlar ama dogrusu bu
  • Dunyanin en guzel havaalanin istanbulda kapattilar, 8-10 milyar euvà oyu cope attilar, bunun adini siz koyun, bu millete atilan nasil bir kazik nasil bir hancer
  • Bir guzelim havaalanini daha yandasa para aktarma ve rant icin kapat; bu ne kafadir ne para hirsidir arkadas

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı

Bulut, “Şakirpaşa Havalimanı olmasaydı yaşanan felaketin boyutları çok daha büyük olurdu. Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle kapatılacağı yönünde söylentiler ayyuka çıkan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı hizmet dışı bırakmak, yapılacak en büyük hatadır. Aksine Adana Şakirpaşa Havalimanı yenilenmeli ve genişletilmelidir” dedi.

BMM Başkanlığı'na, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bulut, “Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi yıkan ve 44 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremlerde Adana’da da birçok bina yıkılmış, yüzlerce can kaybı yaşanmıştır. Ancak Adana, diğer şehirlerimize nazaran depremden daha az etkilendiği için Adana Şakirpaşa Havalimanı arama kurtarma ve insani yardım faaliyetleri için lojistik ve ulaşım üssü olmuştur” dedi.

Depremin yaşandığı illere ulaşmak için ulusal ve uluslararası arama kurtarma ekiplerinin Adana Şakirpaşa Havalimanı üzerinden bölgeye dağıldığını, depremden etkilenen vatandaşlar için başlatılan ücretsiz uçuşlarla yapılan transferlerin de yine Şakirpaşa Havalimanı'ndan gerçekleştirildiğini belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Mersin Yenice’de yapılan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle kapatılacağı söylentileri ayyuka çıkan, her yıl ortalama 5 milyon vatandaşın kullandığı Adana Şakirpaşa Havalimanı kapatılmış olsaydı felaketin boyutlarının çok daha büyük olacağı bir kez daha tüm gerçekliğiyle ortaya çıkmıştır. Bölgedeki Kahramanmaraş, Malatya, Hatay ve Gaziantep havalimanları devre dışı kalırken ayakta kalan Adana Şakirpaşa Havalimanı, Adana için de bölge için de çok önemlidir ve mutlaka korunmalıdır. Kapatılmak yerine yenilenmeli ve genişletilmelidir. Kaldı ki birçok şehirde birden fazla havalimanının hizmet vermesinin örneği ülkemizde de dünyada da mevcuttur. Şakirpaşa Havalimanı’nı bırakın kapatmayı, bunu düşünmek bile stratejik açıdan çok büyük bir hata olacaktır” 

Adana’da uzun yıllardır bölgeye hizmet veren Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmasının içi boşaltılan şehrin ekonomisine de büyük darbe vuracağı endişesinin hakim olduğunu belirten Bulut, Bakan Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle, deprem sonrası önemi bir kez daha ortaya çıkan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbeti ne olacaktır?

Çukurova Bölgesel Havaalanı için, yolcu uçuş garanti sayısı verilmiş midir? Yıllık kaç yolcu uçuş garantisi verilmiştir?

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı işletecek olan şirketle yapılan protokolde Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılacağına ilişkin bir ifade var mıdır?

Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbeti hakkında Adanalıların endişelerini giderecek net bir açıklama ne zaman yapılacaktır?

Şakirpaşa Havalimanı’nın yenilenmesine, genişletilmesine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır?

Adana Havalimanı Meclis gündeminde

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Doğru söze ne denir ~ 1 yıl önce
Kesinlikle kapatılmamalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yandaş ~ 1 yıl önce
İlla yandaş para kazanacak diye burayı kapatmaya kalkıyorlar. Kapanmayacak kardeşim. Birileri para kazanamayacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rant varken vatandaşın, ülkenin menfaatleri kimin umurunda ~ 1 yıl önce
Çukurova h.limanının ihalesinde Adana'nın kapatılması sözü kesinkes verilmiltir. İstanbul h.lianı ihalesinde Atatürk'ün kapatılacağı sözü verilmişti de ondan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana ~ 1 yıl önce
Kapanmıyor 25 km uzağa taşınıyor bunu halen idrak edemediniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Istedigin kadar ~ 1 yıl önce
Sor ne okurki, yaoilan Turk halkini dolandirmak, birbitlerini akliyorlar ama dogrusu bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Waste demisler ~ 1 yıl önce
Dunyanin en guzel havaalanin istanbulda kapattilar, 8-10 milyar euvà oyu cope attilar, bunun adini siz koyun, bu millete atilan nasil bir kazik nasil bir hancer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kry ~ 1 yıl önce
BU NE KADAR CAHİLCE BIR YORUM
Yazik ~ 1 yıl önce
Bir guzelim havaalanini daha yandasa para aktarma ve rant icin kapat; bu ne kafadir ne para hirsidir arkadas

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000