29 Ocak 2021, Cuma 09:44:23

"ABD'nin F-35 kararı sürece zarar vermez"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD yönetiminin Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) F-35 uçaklarının satışını askıya alma kararının Tel Aviv ile Abu Dabi arasındaki normalleşmeye zarar vermeyeceğini belirtti.
  • Yıl 1967 İsrail'e karşı Mısır - Ürdün ve Suriye ve bu ülkelere destek asker ve mühimmat desteği veren 6 Arap ülkesi. Sonuç : Savaş ezici bir üstünlükle İsrail kazanıyor ve Mısır, Ürdün ve Suriye'den toprak alarak ülkesinin sınırlarını 3'e katlıyor. Unutanlar yada bilmeyenler için tek paragrafta tarih dersi
  • netanyahu degil, SEYTANyahu. nezaman israile savas ilan edecegiz?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD yönetiminin Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) F-35 uçaklarının satışını askıya alma kararının Tel Aviv ile Abu Dabi arasındaki normalleşmeye zarar vermeyeceğini belirtti.

Netanyahu, İsrail'in güneyindeki bir yeni tip koronavirüs aşı merkezine yaptığı ziyarette, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin BAE'ye F-35 satışını geçici olarak durdurmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Washington'un kararının İsrail ile BAE arasındaki normalleşmeyi olumsuz şekilde etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya Netanyahu, "Bunun bir etkisi olmayacaktır. Dönüşü olmayan noktadayız." cevabını verdi.

Eski Başkan Donald Trump yönetimi, İsrail ile normalleşme anlaşması karşılığında BAE'ye F-35 satışına onay sözü vermiş ve bu taahhüdünü görevden ayrılmasının hemen öncesinde yerine getirmişti. Ancak geçen hafta Senato'da konuşan ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken, normalleşme anlaşmalarını desteklediğini belirtirken, "İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında bazı ülkelere verilen birtakım vaatler var ki bunları çok iyi gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum." demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün aralarında BAE'ye satış onayı verilen F-35 uçakları dahil, eski yönetim tarafından başlatılan çok sayıda askeri satış işlemini askıya almıştı.

"ABD'nin F-35 kararı sürece zarar vermez"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

6 gün savaşını unutanlara gelsin ~ 3 yıl önce
Yıl 1967 İsrail'e karşı Mısır - Ürdün ve Suriye ve bu ülkelere destek asker ve mühimmat desteği veren 6 Arap ülkesi. Sonuç : Savaş ezici bir üstünlükle İsrail kazanıyor ve Mısır, Ürdün ve Suriye'den toprak alarak ülkesinin sınırlarını 3'e katlıyor. Unutanlar yada bilmeyenler için tek paragrafta tarih dersi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 3 yıl önce
@israil sana ne, ilgi ariyosan, tartisma ortami yaratcaksan git disarda yap
6 gun ~ 3 yıl önce
neyin kafasi bu? Amerika israile yardim ediyo, bizim arkamizda amerika olsayi bizde 5 gunde terror orgutleri >pkk yok ederdik. tarihmis mis
Tk ~ 3 yıl önce
netanyahu degil, SEYTANyahu. nezaman israile savas ilan edecegiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Narita ~ 3 yıl önce
İran hazır bekliyor haritadan silecek israili az sabret.
Narita'ya ~ 3 yıl önce
Hazır beklese ne İsrail İran'da daha yeni suikast yaptı. Bu haldeki bir ülke mi İsrail'i haritadan silecek?
Tk yazana ~ 3 yıl önce
Onlara önce tabanlarına hoş görünmek için eyy,katil,van münüt deyip sonra başı kipalıları sarayda ağırlayanlar, gemide vatandaşlarımızı katlettikten sonra onlara karşı açılan davaları düşürenler, ihale verenlerle mi savaş ilan edeceksin?
yaw he he ~ 3 yıl önce
Israil e düşman olcam diye Arab'a sarılmak.. :) Yavaş arkadaşlar.. Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş..:)
Beklemde ~ 3 yıl önce
Narita dioki bekliyor İran anca bekler bağırır bekler sonra yine bekler
tk ~ 3 yıl önce
katil devlet toz olur toz
İsrail ~ 3 yıl önce
İsrail sana ne gibi zarar verdi şimdiye kadar. Bir örnek vermeyeceksen bir daha yorum yapma. Filistin'e yardım etmek istiyorsan git hamasa katıl. İsrail ve Türkiye ebedi dosttur.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000