25 Temmuz 2009, Cumartesi 08:08:06

ABD'den yeni insansız uçaklar geliyor

ABD Hava Kuvvetleri, Afganistan, Irak ve Pakistan'da birçok sivilin de ölümüne sebep olan insansız hava uçaklarını dev boyutlarda üretecek.
  • Adamlar 2030 yılı itibariyle ordularındaki askerlerin yerini robotlara, uzaktan kumanda edilen ve insansız araçlara bırakacak. Kara ordusunun %40'ı piyadelerin yerine robotlardan oluşacak. Hava kuvvetlerinde ise bitmek bilmeyen JSF projesi son insanlı savaş uçağı onuda F16'lar gibi bizim gibi geri kalmış sözde müttefik sömürge ülkelerine itelemek için ortaya attılar. Uçağı bize monte ettirecekler parasını alacaklar. Ot gibi yaşıyoruz. Artık kurtuluş savaşı, çanakkale savaşı da olmayacak top tüfek 100 yıl geride kaldı biz yerimizde zıplayalım. Adamlar istedikleri anda istedikleri ülkeyi her anlamda bitirebiliyorlar.
  • ABD'nin insansiz ucaklarin gelistirilmesi yönündeki calismalari 2020'den itibaren savasan birliklere yeni bir boyut kazandiracak. Türk Hava Kuvvetleri'mizin de calismalarini hizlandirmasi ve Insansiz ucaklar ile ilgili yeni bir bünyenin ihdasi kacinilmazdir.

İnsansız uçaklar birçok ülkenin ordusunda istihbarat toplamak ve direnişçilere füze göndermek için kullanılıyor. ABD Hava Kuvvetleri ise önümüzdeki yıllarda daha büyük insansız uçaklar kullanarak bombardıman ve kargo amaçlı kullanmayı, çok daha küçük insansız uçaklar ile de evlerin içinde dahi dolaşabilmeyi planlıyor.

New York Times'ın haberine göre, salı günü ortaya çıkan bir belgede, Hava Kuvvetleri'nin pilotsuz uçuş sistemleri için yeni bir plan hazırladığı belirlendi. Yapılacak yeni insansız uçakların ABD ordusu için ucuz maliyetli saldırılar amacıyla kullanılacağı belirtildi.

Belgeye göre, nano boyutlarda binaların içinde istihbarat toplayan insansız hava araçlarından, stratejik bombardıman ve yakıt nakliye uçakları olarak kullanılacak dev boyutlarda insansız hava araçlarına kadar farklı boyutlarda üretim yapılması planlanıyor. Orta boyutlarda insansız uçaklar ise jet uçaklarının günümüzdeki vazifesini devralarak diğer savaş uçaklarına ve yer hedeflerine saldıracak veya düşman iletişim araçlarını bozacak.

ABD Hava Kuvvetleri'nden pilotsuz uçuş sistemleri sorumlusu Albay Eric Mathewson, ordunun sanayi kuruluşları ve üniversitelerin araştırma birimlerini yeni teknolojilerin oluşuturlması noktasında teşvik ettiğini söyledi. Mathewson, insansız uçakların geliştirilmesi ve kullanılması sırasında sanayi ve üniversite ile yakın ilişkiye geçmediklerini, bundan sonra yeni çözümler bulunabilmesi için hem sanayiden hem de üniversiteden yardım alacaklarını açıkladı.

Albay Mathewson, değişikliklerin mevcut sistemlerin geliştirilmesi ile başlayacağını açıklayarak, asıl "egzotik" gelişmelerin 2020 yılından 2040lı yıllara kadar yaşanacağını belirtti.

İNSANSIZ UÇAKLAR SİVİLLERİ VURUYOR

İnsansız uçaklar ABD'nin Irak ve Afganistan işgalleriyle Pakistan'da kullanıldı. Hava Kuvvetleri ve CIA, direnişçilerin yerlerini tespit etmek ve füze ile vurmak amacıyla Predator ve Reaper adı verilen insansız uçakları kullanıyor. Ancak, insansız hava araçlarının saldırıları sırasında yüzlerce sivil de hayatını kaybetti. Özellikle Afganistan'da birçok kişi insansız uçakların füze saldırılarına maruz kaldı. ABD Hava Kuvvetleri'nin askeri hedefleri gözettikleri iddiası da havada kaldı.

İnsansız uçakların elden kontrol edilen ve tepeler ile binaları yakından izlemeye yarayan modellerinin yanısıra, U-2 casus uçaklar gibi yüksek irtifadan gözetlemeve dinleme yapanları da bulunuyor.

ABD'den yeni insansız uçaklar geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Adamlar 2030 yılı itibariyle ordularındaki askerlerin yerini robotlara, uzaktan kumanda edilen ve insansız araçlara bırakacak. Kara ordusunun %40'ı piyadelerin yerine robotlardan oluşacak. Hava kuvvetlerinde ise bitmek bilmeyen JSF projesi son insanlı savaş uçağı onuda F16'lar gibi bizim gibi geri kalmış sözde müttefik sömürge ülkelerine itelemek için ortaya attılar. Uçağı bize monte ettirecekler parasını alacaklar. Ot gibi yaşıyoruz. Artık kurtuluş savaşı, çanakkale savaşı da olmayacak top tüfek 100 yıl geride kaldı biz yerimizde zıplayalım. Adamlar istedikleri anda istedikleri ülkeyi her anlamda bitirebiliyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ABD'nin insansiz ucaklarin gelistirilmesi yönündeki calismalari 2020'den itibaren savasan birliklere yeni bir boyut kazandiracak. Türk Hava Kuvvetleri'mizin de calismalarini hizlandirmasi ve Insansiz ucaklar ile ilgili yeni bir bünyenin ihdasi kacinilmazdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000