04 Eylül 2011, Pazar 16:40:38

ABD'DEN YENİ GÜVENLİK UYGULAMASI...

ABD’deki havaalanlarında kullanılan ‘çıplak gösteren tarama sistemi’ değişiyor...
  • Bu uygulama geçtiğimiz yıl sonuna doğru Almanya'da Hamburg havalimanında da deneme maksatlı başlatıldı. Ancak, bugune kadar yapılan taramalarda başarılı sonuç alınmadığı, nerede ise her iki alarmdan birinin yanlış olduğu geçtiğimiz gün yapılan bir açıklamada belirtildi.
ABD Ulaşım Güvenliği Kurumu, havalimanlarındaki tarama sistemlerinde devrim yaratacak bir değişim getirmeye hazırlanıyor. Kurum, yeni sistemde vücut taraması yapılan kişinin ekrana gri bir silüet şeklinde yansıyacağını açıkladı. Gri silüetin üzerinde şüpheli görülen bölgeler ise sarı renkle işaretlenecek. Taraması yapılan kişi de güvenlik görevlisi ile birlikte ekranı görebilecek. Bu sayede yolcuların güvenini kazanmayı uman kurum sistemin ilk örneğini New York’daki Uluslararası Newark Liberty Havalimanı’nda uygulamaya geçirdi.

Uygulama, geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 8 milyon yolcunun kullandığı havalimanında önceki gün hizmete girdi. 2.7 milyon dolara mal olan sistem birkaç ay içerisinde yaklaşık 40 havalimanında kullanılmaya başlanacak. Kurum sistemin kısa süre içinde ABD’deki tüm havalimanlarında kullanılmaya başlayacağını açıkladı. Yeni sistem ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında Atlanta, Las Vegas ve Washington kentlerinde test edilmişti. Bir önceki sistem yolcuların çıplak görüntülerini kaydettiği için gizliliği ihlal ettiği gerekçesi ile eleştiriliyordu.

Vatan
ABD'DEN YENİ GÜVENLİK UYGULAMASI...

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Bu uygulama geçtiğimiz yıl sonuna doğru Almanya'da Hamburg havalimanında da deneme maksatlı başlatıldı. Ancak, bugune kadar yapılan taramalarda başarılı sonuç alınmadığı, nerede ise her iki alarmdan birinin yanlış olduğu geçtiğimiz gün yapılan bir açıklamada belirtildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000