13 Mayıs 2019, Pazartesi 12:00:47

ABD'den şok açıklama!

ABD Kongresi’ne bağlı müfettişler 2018‘de Güney Carolina eyaletinde düşen bir F-35 savaş uçağında problemin 'üretim hatasından' kaynaklandığını açıkladı.
  • Bence Türkiye bu projede. Çıkıp SU-30sm alsa daha mantıklı. Zaten amerika hiç bir zaman bizim dostumuz olmadı olmayacakta. adamların ortadoğu projesindeki son planları Türkiye o yüzden tutuşuyorlar s400 alımına. Bir de Gözümüzün içine bakarak terör örgütüne yardım ettiler! Türkiye nato yerine rusya iran çin askeri müttefik birliğine katılsa daha mantıklı :)
  • 3 kuruş fazla kâr ediceksiniz diye onca insan hayatını hiçe sayıyorsunuz umarım vicdanınızla baş başa kalırsınız. (max'ler dc-10'lar lm F-35'ler)
  • PW motor işini bıraksın artık yahu. Neo larin motorları da sıkıntılı zaten. Sıkıntısız olan motorları bir değişik. Olmuyorsa bırakın kardeşim

ABD Kongresi’ne bağlı müfettişler 2018‘de Güney Carolina eyaletinde düşen bir F-35 savaş uçağında problemin 'üretim hatasından' kaynaklandığını açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, Kongre’ye bağlı Devlet Hesap Verme Ofisi konu hakkında yayınladığı raporda “İmalat hatası, uçuş esnasında motora bağlı bir yakıt tüpünün parçalanmasına ve motorun güç kaynağının kesilmesine neden oldu” ifadelerine yer verildi.

Geçen yıl Eylül ayında meydana gelen kazanın ardından aynı tipteki tüm F-35’lerin uçuşları durdurulmuştu. Pentagon yetkilileri hatalı parçanın 117 adet F-35 uçağında değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Bu, tüm dünyadaki F-35’lerin %40’ı anlamına geliyor.

Kongre raporuna göre, uçağın motor sistemlerinin üreticisi United Technologies şirketine ait Pratt & Whitney firması F-35’in düşmesine neden olan üretim hatalarından sorumlu. Pilot kazadan kurtulmayı başarmıştı.

Pratt & Whitney motor teslimatlarında da sorun yaşıyor. Firma yıllık motor teslimatı sayısını 2012’de 41’den 2018’de 81’e yükseltti fakat geçen yıl yapılan bu teslimatların %86’sı zamanında gerçekleştirilemedi. Gecikmeler, parçaların kalitesinde yaşanan sorunlardan kaynaklandı. 2017’de motorlarda ortalama 777 kalite sorunu tespit edilirken; bu sayı 2018’de 941’e yükseldi.

F-35 Savaş uçağı, maliyetinin 428 milyar dolara kadar tırmanması ile Pentagon’un bugüne kadar gerçekleştirdiği en pahalı silah programı haline geldi. Nisan ayında Japonya’ya ait bir F-35A uçağı da düşmüş ve pilot kaybolmuştu. Uçağın enkazının ise sadece bir bölümü bulunabildi.

ABD F-35’leri aralarında İngiltere, İtalya Avustralya ve Türkiye’nin de bulunduğu müttefikleri ile birlikte dünya çapında 1500’den fazla tedarikçi firmanın katılımı ile üretiyor. Ancak ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması halinde Türkiye’yi F-35 üretim programından çıkarmakla ve parası ödenip üretimi tamamlandığı halde TSK’nın satın aldığı F-35 uçaklarını teslim etmemekle tehdit ediyor.

ABD'den şok açıklama!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Pilot ~ 2 ay önce
Bence Türkiye bu projede. Çıkıp SU-30sm alsa daha mantıklı. Zaten amerika hiç bir zaman bizim dostumuz olmadı olmayacakta. adamların ortadoğu projesindeki son planları Türkiye o yüzden tutuşuyorlar s400 alımına. Bir de Gözümüzün içine bakarak terör örgütüne yardım ettiler! Türkiye nato yerine rusya iran çin askeri müttefik birliğine katılsa daha mantıklı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wwerty ~ 2 ay önce
Haklısın Ruslar bizim kardeşimiz onlar yanlış yapmazlar delikanlı adanlar sözüne sadık her zaman hakkı adaleti savunan adamlar !!!
söz bitti ! ~ 2 ay önce
3 kuruş fazla kâr ediceksiniz diye onca insan hayatını hiçe sayıyorsunuz umarım vicdanınızla baş başa kalırsınız. (max'ler dc-10'lar lm F-35'ler)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 2 ay önce
PW motor işini bıraksın artık yahu. Neo larin motorları da sıkıntılı zaten. Sıkıntısız olan motorları bir değişik. Olmuyorsa bırakın kardeşim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Efsun ~ 2 ay önce
R. R motorda da 1. Seçenek benxe

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000