23 Nisan 2014, Çarşamba 08:39:05

ABD'DEN 10 HELİKOPTERLİK DESTEK

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Mısır’ın Sinai Yarımadası'nda terörle mücadelesini desteklemek için 10 Apaçi helikopterini Mısır'a göndermeye karar verdiği bildirildi.
  • Mısır'da darbe yapıldımı bu nasıl iş ABD den çıt çıkmadı bizimki atıp tutuyor adamlara en iyi helikopter veriliyor manidar
  • abdnin bu yaptığına acaba türk hükümeti ne diyecek.... doğrusu büyük merak konusu... Sokaklarda 529 kişi idam edilmesin diye gösteri yapanlara ve tayyip hükümetine bomba etkisi yaratmıştır eminim...

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Mısır’ın Sinai Yarımadası'nda terörle mücadelesini desteklemek için 10 Apaçi helikopterini Mısır'a göndermeye karar verdiği bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Amiral John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in, Mısır Savunma Bakanı Sıdkı Subhi ile telefonda görüştüğünü kaydetti.

Hagel’in, görüşmede, Subhi’ye, "ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Mısır’ın, terörizm ve silahların yayılması gibi uluslararası tehditlere karşı koymak da dahil ABD ile stratejik ilişkisini sürdürdüğüne ve Mısır-İsrail Barış Anlaşması altındaki yükümlülüklerine devam ettiğine yönelik kısa zaman sonra Kongre’ye bildirimde bulunacağını söylediğini" bildirdi.

Kirby, Kerry’nin bu bildiriminin, Mısır hükümetine yardımlara ilişkin 2014 mali yılı fonları için zorunlu olduğunu ifade etti.

Hagel’in, Subhi’ye, kendilerinin (Kongre’ye), Mısır’ın demokratik değişimi desteklemek için adımlar atmakta olduğu yönünde bir bildirimde ise henüz bulanamayacağını belirttiğini belirten Kirby, “Bakan Hagel, Mısır hükümetini, insan hakları ile tüm Mısırlıların temel özgürlüklerine saygı duyan daha kapsayıcı bir geçiş yönünde ilerlemeler göstermeye çağırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Kirby, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bakan Hagel, Subhi’yi, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Mısır’ın Sinai Yarımarası'nda terörle mücadelesini desteklemek için 10 Apaçi helikopterinin gönderilmesine ilişkin kararı hakkında bilgilendirdi. Hagel, yeni helikopterlerin Mısır hükümetinin, ABD, Mısır ve İsrail’in güvenliğini tehdit eden aşırılık yanlılarıyla mücadelesine yardımcı olacağına inandığını aktardı. Bu, Başkan Obama’nın, terörist tehditlerle mücadele kapasitesi inşa etmek için bölge genelindeki partnerleriyle çalışma noktasındaki daha geniş çabalarının bir parçasını oluşturuyor ve bu aynı zamanda ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarının da bir unsuru.''

Amerikan haber ajansı AP, konuyla ilgili haberinde Kerry’nin Kongre’ye yönelik bu bildiriminin, Mısır’ın ABD’nin bazı askeri ve terörle mücadele yardımlarına hak kazandığı anlamına geldiği yorumunda bulundu.

Haberde, bu kararın, Apaçilerin yanı sıra ABD’nin Mısır’a yönelik askıya aldığı yıllık 1,3 milyar dolarlık askeri yardım paketinin bir kısmını, özellikle de Sina Yarımadası'nın güvenliği ve terörle mücadeleyle alakalı bölümlerinin serbest bırakmasına imkan tanıdığı belirtildi.

ABD'DEN 10 HELİKOPTERLİK DESTEK

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Mısır'da darbe yapıldımı bu nasıl iş ABD den çıt çıkmadı bizimki atıp tutuyor adamlara en iyi helikopter veriliyor manidar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abd ~ 8 yıl önce
abdnin bu yaptığına acaba türk hükümeti ne diyecek.... doğrusu büyük merak konusu... Sokaklarda 529 kişi idam edilmesin diye gösteri yapanlara ve tayyip hükümetine bomba etkisi yaratmıştır eminim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamyoncu ~ 8 yıl önce
helal obamaya..
u ~ 8 yıl önce
bu supriz degil abd darbeye destek vermisti simdide veriyor turkiye ortada olan haksizliga herzaman karsidir binada karsidir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000