16 Temmuz 2022, Cumartesi 18:48:30

ABD'deki uçuş iptalleri için çözüm önerisi

ABD'li havacılık stratejisti Colbert, son dönemde ABD havalimanlarında yaşanan yoğunluk ve uçuş iptalleriyle başa çıkmak için hava yolları ile havalimanlarının ortak çalışması gerektiğini söyledi
  • Aslında benzer sorunlar türk şirketlerde de var. Misal THY. Henüz Çin kapalı uçuş yok. Afganistan kapalı. Yurt içi çoğu şehire talep olmasına rağmen ek sefer koyamıyor; bazı şehirlere günde 2 hatta günde 1'e düştü sefer sayısı. Neden? Uçak da yok kabin ekibi de yok kokpit ekibi de. Yer personeli de yok aslında TGS nin şu an bile canı çıkıyor. Bir de bu seferler normal olsa siz düşünün artık neler olur. Misal Çin bugün açsa; günde 3-4 sefer koyulması lazım..
  • Masal anlatitrda, anlattigina bu kadar inanirsa insanoglu boyle olur!
  • Pilot eksigidir, hersyede uzerlerine aliniyolar ya, çok değerliler, dünya onlara bağlı. Mavi yaka değildir o.

Empire Aviation Services isimli firmanın kurucusu ve ABD'li havacılık stratejisti Matthew Colbert, ülkede son dönemde havalimanlarında yaşanan yoğunluğun ve uçuş iptallerinin başlıca nedeninin salgın sürecindeki işten çıkarmalar olduğunu ve hava yolları ile havalimanlarının ortak çalışması gerektiğini söyledi.

Daha önce ABD'nin büyük hava yolu firmalarında çalışan ve şu anda hava yollarına ve havaalanlarına stratejik danışmanlık hizmetleri sunan Colbert, son dönemde ABD havacılık sektöründe yaşanan sıkıntıları ve nedenleri değerlendirdi.

Colbert, ABD hava yolları sektörünün bu yaz başında birçok sıkıntı yaşadığını belirterek, "Asıl sıkıntı, Kovid-19 salgınının başında kimsenin bu salgının ne kadar süreceğini bilmemesiydi. Bu nedenle de tüm dünyada hava yolları ve havalimanları eleman azaltmaya gitti. Ardından özellikle herkesin seyahat etmek istediği yaz aylarında talepler bu denli güçlü ve ani gelince, zorluklar da baş gösterdi." ifadesini kullandı.

Şu anda sadece hava yolları ya da havalimanlarının personel yokluğu çekmediğini, hava kontrolleri anlamında da ciddi bir açık olduğunu belirten Colbert, "Bu nedenle de şu anda havacılık sektöründe ciddi rötarlar ve iptaller var." dedi.

Colbert, ABD'de şu andaki iptallerin çoğunluğunun da öngörülemeyen hava koşulları nedeniyle olduğunu vurgulayarak, "Kış fırtınaları günler öncesinden belli olur ve seyahat planları da buna göre yapılır. Böylece yolcular, havalimanına gelmeden önce uçağının iptal olduğunu bilir. Ancak yazın fırtınalar bir anda çıkıyor. Bu da uçuş organizasyonlarını ve havalimanlarındaki yolcu yoğunluğunu etkiliyor." diye konuştu.

"HEATHROW YAZA HAZIRLIKSIZ YAKALANDI"

Colbert, yaz sezonunda günlük en fazla 3 bin uçuşun iptal olduğuna işaret ederek, havalimanlarının ve hava yollarının yavaş yavaş daha hazırlıklı olduğunu ve bu nedenle de iptal olan uçuş sayısının azaldığını kaydetti.

Şu anda Londra'daki Heathrow Havalimanı'nın hava yollarından yaz sezonuna bilet satmamasını istediğinin, böyle bir durumun ABD'de beklenip beklenmediğinin sorulması üzerine Colbert, "Heathrow yaz yoğunluğuna çok hazırlıksız yakalandı. Ama ABD'deki birçok hava yolu firması, aylar öncesinden uçuşlarını azaltmıştı. Bu nedenle daha az sıkıntı yaşandı." dedi.

Colbert, tüm dünyadaki hava yollarının yıllardır kendi operasyonlarını otopilotta yürüttüğünü ancak Kovid-19'un bu sistemi kesintiye uğrattığını kaydederek, tüm hava yollarının işletme prosedürlerini gözden geçirmesi ve çalışan maaşları konusunda düzenleme yapması gerektiğini dile getirdi.

Hava yolları ve havalimanlarının birbirinden ayrılmaz bütünler olduğuna işaret eden Colbert, "Şu anda Avrupa'da yaşanan aksaklıkları burada da (ABD) yaşamamak için, hava yolları ve havalimanlarının birlikte çalışıp fark yaratmaları gerekiyor." diye konuştu.

"Mavi yakalı" personelin azlığı aksaklık yaratıyor

Öte yandan, isminin açıklanmasını istemeyen bir havacılık sektörü çalışanı ise yaptığı açıklamada, şu anda havalimanlarında yer hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların en büyük nedeninin "mavi yakalı" olarak nitelendirilen iş gruplarında eleman bulmakta zorlanmaları olduğunu belirtti.

ABD'nin Kovid-19 sürecinde green card adı verilen oturum ve çalışma iznini bir süre vermediğini, daha sonra da sürecin yavaş ilerlediğini kaydeden yetkili, bu nedenle de iş gücünün azaldığını söyledi.

Hemen hemen bütün hava yollarının yer hizmetlerinde sıkıntı yaşadığını belirten yetkili, her hava yolunun kısa süreler de olsa rötarlar yaptığını ve valiz işlemlerinde sıkıntılar yaşadığını sözlerine ekledi.

ABD'deki uçuş iptalleri için çözüm önerisi

Facebook Yorum

Yorumlar

Benzer ~ 1 ay önce
Aslında benzer sorunlar türk şirketlerde de var. Misal THY. Henüz Çin kapalı uçuş yok. Afganistan kapalı. Yurt içi çoğu şehire talep olmasına rağmen ek sefer koyamıyor; bazı şehirlere günde 2 hatta günde 1'e düştü sefer sayısı. Neden? Uçak da yok kabin ekibi de yok kokpit ekibi de. Yer personeli de yok aslında TGS nin şu an bile canı çıkıyor. Bir de bu seferler normal olsa siz düşünün artık neler olur. Misal Çin bugün açsa; günde 3-4 sefer koyulması lazım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maasi kaybetmemek ~ 1 ay önce
Masal anlatitrda, anlattigina bu kadar inanirsa insanoglu boyle olur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot eksigidir ~ 1 ay önce
Pilot eksigidir, hersyede uzerlerine aliniyolar ya, çok değerliler, dünya onlara bağlı. Mavi yaka değildir o.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000