27 Eylül 2021, Pazartesi 15:03:01

ABD'de ilginç olay; Havayolu şirketlerini yıllarca dolandılar

ABD'de yıllardır sahte kimlikler kullanarak uçak bileti alıp, kayıp bavul başvurusu yaparak havayolları şirketlerinden 500 bin dolardan fazla geri ödeme alan iki dolandırıcı yakalandı.
  • Akıllı adamlar bravo.
  • var bu işte. Check-in'i bagajlı olarak yapıp bagajı kaybolan yolcu, hem sistemden hem de fiziki bagaj etiketinden kontrol edilir (etiketi ibraz etmesi gerekir) Ya haber yanlış aksettirilmiş, ya da bilmediğimiz başka bir "işbirliği" var. Türkiye'de hiçbir havayolu bu numarayı yemez.
  • Külliyen yalan haber. Adam bagajsız gelecek, bagajım kayıp diyecek bir kişi de açıp kameralara bakmayacak ?

ABD'de yıllardır sahte kimlikler kullanarak uçak bileti alıp, kayıp bavul başvurusu yaparak havayolları şirketlerinden 500 bin dolardan fazla geri ödeme alan iki dolandırıcı yakalandı. Dolandırıcılardan bir için 20, diğeri 5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

Louisiana eyaletinde yaşayan Pernell Anthony Jones ile Donmonick Martin isimli iki kişinin, internetten sahte kimlikle 180'den fazla bilet alarak, çok sayıda havayolunu 'kayıp bavul' ihbarıyla dolandırdıkları ortaya çıktı.

Dava dosyalarına göre Jones, 2015'ten beri farklı şehirlere Louis Armstrong Uluslararası Havalimanı kalkışlı bilet alarak bagaj check-in'i yaptırdı ancak aslında yanına bavul almadı.

Uçuşların ardından ise içerisinde 3 bin 500 euro değerinde (kanunen izin verilen azami tazminat) eşya bulunan bavulunun kaybolduğunu belirterek şikayet formları doldurdu. Teslim yeri olarak ise Martin'in Kenner şehrinde bulunan ev adresi kullanıldı.

Bulunamayan bavullar için havayolları yasal kanunlar kapsamında Jones'a 3 bin 500 dolarlık çek göndermek zorunda kaldı. İkili bu yöntemle, aralarında Amerikan Havayolları, United Havayolları, Jet Blue, Southwest Havayolları ve Alaska Havayolları da olan firmaları 500 bin dolardan fazla dolandırdı.

İkili, 'dolandırıcılık yapmak için komplo tasarlamak' suçundan yargılanırken, Jones için 20, Martin için ise 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Konu hakkında açıklama yapan Amerikan Havayolları sözcüsü, "Adalet Bakanlığı'nın bu konuyu takip etmesinden memnunuz" dedi.

ABD Ulaştırma Bakanlığı'na göre, 2020'de ülkede yaklaşık 209 milyon bavulun yüzde 0.04'ü kayboldu. Bunların çoğu daha sonra bulunarak sahiplerine iade edilirken yüzde 5'i bulunamadı.

ABD'de ilginç olay; Havayolu şirketlerini yıllarca dolandılar

Facebook Yorum

Yorumlar

Salgılar ~ 28 gün önce
Akıllı adamlar bravo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başka bir hikaye ~ 28 gün önce
var bu işte. Check-in'i bagajlı olarak yapıp bagajı kaybolan yolcu, hem sistemden hem de fiziki bagaj etiketinden kontrol edilir (etiketi ibraz etmesi gerekir) Ya haber yanlış aksettirilmiş, ya da bilmediğimiz başka bir "işbirliği" var. Türkiye'de hiçbir havayolu bu numarayı yemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lazzoli ~ 26 gün önce
Self çekinde bagajı kendin banda atıyorsun. Sadece parkodu atıyordur. Havayoluda bagaj bantta giderken barkod koptu sanıyordur.
Değişik ~ 28 gün önce
Külliyen yalan haber. Adam bagajsız gelecek, bagajım kayıp diyecek bir kişi de açıp kameralara bakmayacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000