17 Mayıs 2019, Cuma 09:37:02

ABD'de gündem F-35 ve Türkiye

ABD Temsilciler Meclisinden bir grup milletvekili, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alımıyla F-35 savaş uçağı programında kalmak arasında bir seçim yapması gerektiğini savundu.
  • Bir zamanlarda Türkiye'ye Çin'den füze sistemi alacaktı Vazgeçti ben o zaman da söylemiştim Türkiye'ye Çin'den füze sistemi alamaz Türkiye Rusya'dan da s 400 alamayacak yine Amerika'nın kucağındayiz hepsi tiyatro.
  • Türkiye S-400 ü seçerek tercihini çoktan yaptı bile. amerika bu mafyavari tehditlerle ancak latin amerika ve afrika ülkelerini korkutur.
  • bu iktidari sevmiyorum fakat s400 alinmasi bence daha mantikli. s300 ler suriye hava sahasini herkese kapatti, ozellikle dogu akdenizdeki son donemlerde hep gol yememizden dolayi iyi bir hava savunmasi dogu akdenizinde elimizi guclendirir.. f35 zaten uzun sureli bir proje,simdi ollmasa sonra alinir, bence cinden alinsa daha iyiydi, rusya ayni cografyada oldugumuz icin bizim icin iyi bir ortak degil,cin daha iyi bir ortak olabilirdi.. pkk, kirim,suriye vs konularinda rusya hic ortak gibi durmuyor,daha vizeleri bile kaldirtamadik.
  • Türkiye seçimini yaptı... sonuç; olmadı iptal ettik!!! Bizde seçim böyle oluyor işte ne yapalım ...
  • S400 Tabiki! F35 ne ki Amerikanin elinde yine olacak ne ulkemizi koruyabilicik ne sey. Onun icin s400 ler haziran Temmuz ayinda gelecek! S400 Done deal isi bitmistir! Gideriz rusyadan su-57 aliriz daha iyisini rusyada veririz dedi zaten.
  • Bence s400 deyip,üzerine f-35 lerin yerine Rusyadan SU-30SM alınmalı. S400 ler patroit lerden kat kat üstün bir savunma sistemi! Amerika bizim hiç bir zaman ne müttefiğimiz oldu ne de dostumuz stratejik ortağımız Türkiyenin gözünün içine baka baka teröristlere yardım ettiler. Zaten ortadoğu projelerindeki son halka Türkiye ondan böyle tutuşuyorlar. Bence Türkiye natodan çıkıp Rusya çin iran müttefiğine girsin! Abd ile de ticaretini kessin yolcu uçağı mı alacaksın al mis gibi Airbus, jet mi alacaksın rusyada aerodinamik olarak abd nin bütün jetlerinden daha üstünü var . Bizi bu natoya dahil eden siyasetçinin..!
  • yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal gına geldi net kararlar verin
  • Ekonomi,döviz,faiz,ithalat,işsizlik bu haldeyken Türkiye,Abd'yi karşısına alıp s 400 füzesini alamaz. Aldı diyelim borç para ihtiyacı olduğunda ki oluyor,olacak da o zaman bize Rusya borç verecek mi verir mi ? Ve de o füzeleri aldığımız zaman savunma sisteminin de büyük ölçüde değişmesi gerek onu nasıl yapacağız? Hangi parayla ve ne kadar sürede? Rusya'ya da kesinlikle güvenilmez. Yarın Putin'in kafası bozulursa ne olacak? Ya da yine bir kriz ortamı olursa? Türkiye'yi yönetenler akıllarınca Abd'ye posta koyup s 400 füzelerini koz olarak kullanıyorlar ama unutmasınlar gördük bir tivitle nelerin olduğunu !
  • milli uçak hem ucuz hem çok daha iyi.hem de satar para kazanırız

ABD Temsilciler Meclisinden bir grup milletvekili, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alımıyla F-35 savaş uçağı programında kalmak arasında bir seçim yapması gerektiğini savundu.

ABD Temsilciler Meclisinden bir grup milletvekili, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alımıyla F-35 savaş uçağı programında kalmak arasında bir seçim yapması gerektiğine dair açıklamada bulundu. Cumhuriyetçi milletvekili Kevin McCarthy, “Türkiye’ye verilen mesaj açıktır. Türkiye ilerledikçe ve S-400’leri edindiğinde F-35’leri almaması gerektiğine dair geniş, ortak bir görüş birliği var” dedi.

McCarthy, “ABD’nin milli güvenlik çıkarları için çok fazla ciddi sonuçlar var, Türkiye satın alımı iptal etmeli ve bunun yerine birlikte çalıştığımız ve ortak çıkarlarımızın olduğu birçok alanda ABD ile işbirliği yapmalı” değerlendirmesinde bulundu.
ABD Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu, Türkiye’nin S-400 satın aldığı takdirde F-35 satımının yasaklanması için bütçe tasarısı sunmuştu. ABD Savunma Bakanlığı 13 Mayıs’ta, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planlarına devam etmesi durumunda, Türkiye yerine F-35 uçakları için yeni bir parça tedarikçisi arayacaklarını açıklamıştı. 

ABD'de gündem F-35 ve Türkiye

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

S400 ~ 4 ay önce
Bir zamanlarda Türkiye'ye Çin'den füze sistemi alacaktı Vazgeçti ben o zaman da söylemiştim Türkiye'ye Çin'den füze sistemi alamaz Türkiye Rusya'dan da s 400 alamayacak yine Amerika'nın kucağındayiz hepsi tiyatro.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tercih yapıldı ~ 4 ay önce
Türkiye S-400 ü seçerek tercihini çoktan yaptı bile. amerika bu mafyavari tehditlerle ancak latin amerika ve afrika ülkelerini korkutur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
s400 ~ 4 ay önce
bu iktidari sevmiyorum fakat s400 alinmasi bence daha mantikli. s300 ler suriye hava sahasini herkese kapatti, ozellikle dogu akdenizdeki son donemlerde hep gol yememizden dolayi iyi bir hava savunmasi dogu akdenizinde elimizi guclendirir.. f35 zaten uzun sureli bir proje,simdi ollmasa sonra alinir, bence cinden alinsa daha iyiydi, rusya ayni cografyada oldugumuz icin bizim icin iyi bir ortak degil,cin daha iyi bir ortak olabilirdi.. pkk, kirim,suriye vs konularinda rusya hic ortak gibi durmuyor,daha vizeleri bile kaldirtamadik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S-400 ~ 4 ay önce
Ben bu iktidarı seviyorum ve destekliyorum. S400 alınması fikrine ben de katılıyorum.
Komisyon ~ 4 ay önce
Acaba kimler kac tl komisyon aldi, bu donemin gercegi hersyeden vakiflar araciligiyla alinan yuksek konusyonlar ve zenginlesen tarikatlardir
... ~ 4 ay önce
Türkiye seçimini yaptı... sonuç; olmadı iptal ettik!!! Bizde seçim böyle oluyor işte ne yapalım ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sizin suçunuz ~ 4 ay önce
Seçim iptal edilmedi, tekrarlanıyor. Seçime hile hurda karıştırmasaydınız böyle bir şeye gerek olmayacaktı. Seçim tekrarı nedeniyle oluşan zarar ziyan bu hilekar muhaliflerden tahsil edilmeli. Türkiye'nin zarar görmesi için var güçleriyle çalışıyorlar.
S400 ~ 4 ay önce
S400 Tabiki! F35 ne ki Amerikanin elinde yine olacak ne ulkemizi koruyabilicik ne sey. Onun icin s400 ler haziran Temmuz ayinda gelecek! S400 Done deal isi bitmistir! Gideriz rusyadan su-57 aliriz daha iyisini rusyada veririz dedi zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 4 ay önce
Bence s400 deyip,üzerine f-35 lerin yerine Rusyadan SU-30SM alınmalı. S400 ler patroit lerden kat kat üstün bir savunma sistemi! Amerika bizim hiç bir zaman ne müttefiğimiz oldu ne de dostumuz stratejik ortağımız Türkiyenin gözünün içine baka baka teröristlere yardım ettiler. Zaten ortadoğu projelerindeki son halka Türkiye ondan böyle tutuşuyorlar. Bence Türkiye natodan çıkıp Rusya çin iran müttefiğine girsin! Abd ile de ticaretini kessin yolcu uçağı mı alacaksın al mis gibi Airbus, jet mi alacaksın rusyada aerodinamik olarak abd nin bütün jetlerinden daha üstünü var . Bizi bu natoya dahil eden siyasetçinin..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot'a ~ 4 ay önce
pkk'ya dünya üzerinde ilk ve tek olarak resmi ofis ve kamp açma izni veren rusya mı dost peki?
Kaptan ~ 4 ay önce
ABD ve NATO bizim en büyük düşmanınız doğru ama bizim NATO’da kalmamız Batı’nın bize saldırmasını engelliyor kardeş. Başka bir işe yaradığı yok zaten. Biz eğer bugün Avrasya’ya daha yakınsak bunun baş sorumlusu ABD ve yanıcıları. Bizim ülkemizi bölmek isteyen bütün terör örgütlerine destek veriyorlar, darbeler yapıyorlar ve ülkeden kaçan bütün PKK’lı ve Fetö’cü teröristleri besleyip barındırıyorlar. Bir düşünmek lazım bunlar neden bizim hava sahamızı korumamızı istemiyorlar. F-35’i bahane ediyorlar ama Suriye’de S-400’ler var ve İsrail’in F-35’leri uçuyor orada bilgiler çalınacak olsa zaten çalınmıştır. Yıllarca istendi verilmedi ya da bizim isteklerimizi karşılamadığı için alınmadı. E şimdi isteklerimizi karşılayacak bir sistem alıyoruz adamlar alamazsın diyor. Var mı böyle bişey ? Üstüne üstelik savurmadıkları tehdit kalmadı. S-400’ler geldiğinde Ege’de ve Akdeniz’de bütün hakimiyet tamamen bize geçecek bunu Yunan bir general söylemişti medyada da yayınlandı zaten. Ayrıca Kuzey Suriye hava sahasını bile S-400’ler sayesinde uçuşa yasak bölge ilan edebiliriz buda en çok ABD ve beslediği terör örgütlerinin işine gelmez.
:)) ~ 4 ay önce
neyin kafasindasin yaw? hahah :)
Pilot ~ 4 ay önce
Pkk ya ofis açan rusya diyene; Rusya amerika gibi iki yüzlü bir ülke değil müttefikleri için her türlü adımı atan bir ülke.sen onun ne müttefiğisin ne stratejik ortağısın Neyin kafasındasın yaw diyene ; Beyninin basmadığı ve basamayacağı yazıları ya da düşünceleri okuma... Kaptana Hocam yazdıklarınıza kısmen katılıyorum lakin ben hala s400 , su-30sm ve ticaret konusunda ısrarcıyım
Pilot ~ 4 ay önce
Hangi şanslı torpilli uçuracak merak ediyorum
Kaptan ~ 4 ay önce
:)) Gerçekler kardeşim gerçekler. Her şey güllük gülistanlık değil artık anlayın şunu lütfen. Komik geliyor ama öyle olaya dünya açısından bakarsan bu saydıklarım sanada mantıklı gelir.
pilot rumuzuna ~ 4 ay önce
Rusya'nın pkk'ya resmi ofis ve kamp açma izni vermesini normal karşılayanlara ne desek az. Biz onlar aleyhine faaliyet gösteren terörist bir oluşumu desteklesek bize gün yüzü gösterirler miydi? Onlar bunu yapıyor,vizeyi,ticareti zorlaştırıyor biz de dostum Putin deyip onun ve Rusya'nın arkasından gidiyoruz,ihalesiz enerji,santral vs işleri veriyoruz,vatandaşını vizesiz ülkemize sokuyoruz,vergisiz ev,arsa almalarına izin veriyoruz, peki niye yapıyoruz bütün bunları? Müttefik ve stratejik ortak da değiliz üstelik !
GINA İS COMİNG ~ 4 ay önce
yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal gına geldi net kararlar verin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f 35 ~ 4 ay önce
Ekonomi,döviz,faiz,ithalat,işsizlik bu haldeyken Türkiye,Abd'yi karşısına alıp s 400 füzesini alamaz. Aldı diyelim borç para ihtiyacı olduğunda ki oluyor,olacak da o zaman bize Rusya borç verecek mi verir mi ? Ve de o füzeleri aldığımız zaman savunma sisteminin de büyük ölçüde değişmesi gerek onu nasıl yapacağız? Hangi parayla ve ne kadar sürede? Rusya'ya da kesinlikle güvenilmez. Yarın Putin'in kafası bozulursa ne olacak? Ya da yine bir kriz ortamı olursa? Türkiye'yi yönetenler akıllarınca Abd'ye posta koyup s 400 füzelerini koz olarak kullanıyorlar ama unutmasınlar gördük bir tivitle nelerin olduğunu !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 4 ay önce
Kardeş biz S-400’den vazgeçsek bile yine vermeyecekler F-35’i ve ekonomi düzelmeyecek neden mi ? Çünkü iş S-400 ile bitmiyor. Bugün Akdeniz konusunda Suriye, İsrail, İran ve Venezuela konusunda zaten ABD’ye ters bir siyaset izleniyor çünkü bizim çıkarlarımızla ABD’nin çıkarları ters. Bugün S-400 alınmazsa inan daha iyi olmaz bu saydığım diğer konular yüzünden. Daha önce Yunanistan’da bir general Türkiye S-400’leri alırsa Ege’de ve Akdeniz’de bütün hakimiyeti ele geçirir dedi. Artık birbirimizle uğraşmayı bırakıp soğan patates derdine düşmeyi bırakıp bir olmamız lazım. Eğer Akdeniz’den petrolü ve doğalgazı çıkarabilirsek bu dediklerin çorap söküğü gibi gelip ekonomimiz ve durumumuz düzelecektir ve enerjide dışa bağımlılık azalacaktır. Bak Yunanistan’ın durumu bizden kötü AB yardımları kesse dımdızlak ortada kalacaklar ama adamlar Doğu Akdeniz diyor. Suriye’de PKK terör örgütü, Ege’de Yunanistan’ın İsrail’den aldığı füzelerinin yönünü bize çevirmesi ve Akdeniz’in 2. Dünya savaşından bu yana eşi benzeri görülmemiş bir savaş gemileri yığınağı haline gelmesi her şeyi anlatmıyor mu zaten ? Etrafımız kuşatıldı resmen. Ayrıca bak kendin dedin ekonomi kötü diye bu haldeyken devlet nasıl 100 tane F-35’i ve diğer masraflarını karşılayacak ? Tanesi kaç milyar dolardan başlıyor.
kaptan'a ~ 4 ay önce
İki taraf da bizim çıkarımızı düşünmüyor kendi çıkarlarını düşünüyor,bizi ortada oynatıyorlar aksi olsa onca uyarmamıza rağmen Kıbrıs'da güya dost Katarla Abd ortaklaşa gaz ve petrol aramazlardı. Biz istesek bile kendi başımıza Akdeniz'de petrol ve gaz arayamayız zira öyle bir teknolojimiz yok maalesef. Ayrıca ekonomik durumumuz ne f 35 ne de s 400 alacak durumda değil. S 400'leri aldık diyelim Abd bize de ambargo ve yaptırım uygularsa ne olacak? Gördük geçen hafta Abd'nin bizi nasıl listeden çıkarttığını. Çok kötü bir durumdayız Allah hayır etsin.
Kaptan ~ 4 ay önce
Haklısın kardeşim ama S-400’ler biraz bile olsa güven verecek. ABD’nin derdi bizi tamamen kendine bağlamak e doğal olarak buna müsaade edemeyiz herhalde. Ben Rusya’yı da dost olarak görmüyorum bu karşılıklı çıkar meselesi. Bunlar zaten kendi aralarında da savaşıyorlar başta ABD ve Çin olmak üzere. Bizim yapmamız gereken kendi kendimize yetecek bir duruma gelmek. Bunu bir şekilde başarmak zorundayız. Baksana sadece Türkiye’de değil bütün dünyada işler kötüye gidiyor. Ekonomi kötüye gidecek diye ülkemizi bunlara teslim edemeyiz. Çanakkale’de dedelerimiz yarı aç yarı tok savaştılar ama memleketi onlara teslim etmediler. Eğer durumumuz kötüye gidecek diye bağımsız kararlar vermekten ve kendi siyasetimizi uygulamaktan vaz geçersek onlara layık torunlar olamayız. İnşallah Allah sonumuzu hayır eder.
seçim ~ 4 ay önce
milli uçak hem ucuz hem çok daha iyi.hem de satar para kazanırız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000