10 Şubat 2011, Perşembe 08:23:51

ABD'DE AYRIMCILIK DEVAM EDİYOR

Şubat ayında Amerika’da, uzun yıllar ırk ayrımcılığına maruz kalan siyahların Amerikan tarihindeki yeri ve önemi hatırlanıyor. Ancak Amerika’da gerek askeri gerekse sivil havacılıkta siyah pilotların hala kabul görmediği görülüyor.
  • Siyahlarin ogrenme ve beceri kabiliyeti beyazlarda dusuktur.Siyahlarin ustunlugu kaslarina beyazlarin ki beyinlerine yansimiz,bu bilimsel olarak da kanitlanmistir.Bence de ucagin autopilot tusuna basacak kadar kafalari calismaz,o yuzden onlar havaalanindaki yukleme islerine devam etsinler :-))Simdi herkese komik gelecek bu yazdiklarim ama hakikatin ta kendisi bunlar
  • Ben geçen sene Alabama da Tuskagee Universitesini ziyaret ettim veteran zenci pilotlarla görüşdüm. İkinci dünya harbinde bu ön yargıyı kırmak için zenci hakları savunucusu olan ve Başkan F.D.Rooseveltin karısı Eleanore bir zenci pilot ve uçağını Washington a çağırıp beraber binip şehir turu atıyor ve hava kuvvetlerinin direncini kırıyor daha sonra zenci pilotlar büyük başarılara imza atıyorlar.....İbrahim Büyükyüksel Yeditepe Universitesi
  • Kemal sunal in bir filmi var .Spor takimi yabanci bir oyuncuyu bekliyorve kemal sunal geilyor ama kabul etmiyorlar yabanci olmadigi icin.Kemal sunal da elini ve yuzunu komur ile siyaha boyuyor ve takima giriyor.Acaba bizde kendimizi siyaha boyasak THY alirmi bizi yabanci pilot olarak.Malum Turk pilot olarak kabul etmiyor.?
  • THY hemen piyasada nekadar siyah piloo varsa transfer etmeli.Globaliz diyorlar.,ama siyah pilatlari yok.Siyahlarin THY dan haberi yok galiba yoksa turkiyede siyahtan gecilmezdi
  • ABD gibi bir yerde hala böyle basit konularamı takılıyorlar? --Volvo--
1945 yapımı ”Wings for This Man” adlı bir film, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görev yapan ve Tuskegee Havacıları olarak anılan siyah pilotların hayatını anlatıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında görev yapan siyah pilotlar birçok zorlukla karşı karşıyaydı. Eski ve kötü pistlerde eğitim gören bu pilotların beyaz komutanları, rütbeleri yükselinceye kadar aynı kademede kalıp daha sonra başka birliklere geçiyordu.

Amerika Siyah Pilotlar Birliği Başkan Yardımcısı Eugene Stanley, o dönemde siyah pilotların şiddetli ayrımcılığa uğradığını, uçuş programının başarısızlığa mahkum olduğunu söylüyor: "Tuskegee havacılık programı siyahların da uçakları havalandırabileceklerini ya da hava kuvvetleri gibi seçkin bir örgütte görev yapabileceklerini kanıtlayan bir deney değildi. Programın amacı siyahların uçak gibi karmaşık bir makineyi anlayacak zeka ve fiziksel özelliklere sahip olmadığını kanıtlamaktı. Ama yanıldıkları açıkça ortadaydı.”

Maryland eyaletindeki siyah pilot birliği Chesapeake Kara Şahinleri’nin Başkanı Frank W. Green, daha eski bir tarihi kişilik olan ve College Park Havacılık Müzesi’nde yer verilen John Greene’i hatırlatıyor:
”Siyahlar için pilot olmanın çok zor olduğu bir dönemde John Greene sadece uçmakla kalmadı, aynı zamanda Amerika’da kendi uçak pistini işleten ilk siyah oldu.”

1930’lu yıllarda sivil havacılık lisansı alan ve Maryland’de kendi havaalanını açan Greene’in amacı kendisi gibi siyah pilotlara uçma fırsatı vermekti.

Siyahların tarihinin önemini vurgulayan Frank Green, ayrımcılığın hala sorun olmaya devam ettiğine dikkati çekiyor. Green, günümüzde başarılı siyah pilot sayısının çok az olduğunu hatırlatıyor:
”Amerika’da kaptan pilotluk yapan siyah pilot sayısı çok çok az. Kaptan pilotların sadece yüzde 2’si siyah.”

Green, siyah pilotların, Tuskegee Havacıları ve John Greene gibi ırk ayrımcılığına rağmen başarılı olan siyahları örnek alması ve küçük, yerel şirketlerde işe başlayıp yükselmesi gerektiğini söylüyor.

(VoaNews)
ABD'DE AYRIMCILIK DEVAM EDİYOR

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
Siyahlarin ogrenme ve beceri kabiliyeti beyazlarda dusuktur.Siyahlarin ustunlugu kaslarina beyazlarin ki beyinlerine yansimiz,bu bilimsel olarak da kanitlanmistir.Bence de ucagin autopilot tusuna basacak kadar kafalari calismaz,o yuzden onlar havaalanindaki yukleme islerine devam etsinler :-))Simdi herkese komik gelecek bu yazdiklarim ama hakikatin ta kendisi bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ben geçen sene Alabama da Tuskagee Universitesini ziyaret ettim veteran zenci pilotlarla görüşdüm. İkinci dünya harbinde bu ön yargıyı kırmak için zenci hakları savunucusu olan ve Başkan F.D.Rooseveltin karısı Eleanore bir zenci pilot ve uçağını Washington a çağırıp beraber binip şehir turu atıyor ve hava kuvvetlerinin direncini kırıyor daha sonra zenci pilotlar büyük başarılara imza atıyorlar.....İbrahim Büyükyüksel Yeditepe Universitesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kemal sunal in bir filmi var .Spor takimi yabanci bir oyuncuyu bekliyorve kemal sunal geilyor ama kabul etmiyorlar yabanci olmadigi icin.Kemal sunal da elini ve yuzunu komur ile siyaha boyuyor ve takima giriyor.Acaba bizde kendimizi siyaha boyasak THY alirmi bizi yabanci pilot olarak.Malum Turk pilot olarak kabul etmiyor.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY hemen piyasada nekadar siyah piloo varsa transfer etmeli.Globaliz diyorlar.,ama siyah pilatlari yok.Siyahlarin THY dan haberi yok galiba yoksa turkiyede siyahtan gecilmezdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ABD gibi bir yerde hala böyle basit konularamı takılıyorlar? --Volvo--

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000