02 Şubat 2021, Salı 12:10:50

ABD yine F-16'ya kaldı

Mali nedenler ve F-35'in uzun süren teslimleri, ABD Hava Kuvvetleri'ni, son F-16'nın teslim edilmesinden 16 yıl sonra, yenisini almaya zorluyor
  • Bu bir firsat bize f35 vermeyen amerika ya yerli milli f16 satalim ..
  • Bayraktar verelim
  • Bizi F-35 denilen dipsiz kuyudan kurtardığı için amerikaya teşekkürler. Sayelerinde dokunmatik ekranlı, gereksiz bir biçimde pahallı "useless" bir uçaktan kurtulup kaynaklarımızı kendi uçağımızı üretmeye ayırabileceğiz. Yıllar boyunca amerikaya bağımlı olma derdinden de kurtulmuş olacağız.
  • Getirin sizin block 30 lari modernize edelim gercekten uzulduk halinize, Temel yapar modernizeyi, hamdolsun
  • Kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş. O kadar yatırım yaptıktan sonra, hele birde ezeli rekabet sözkonusu iken ve Rusya da Su-57 leri kullanmaya başlamışken hiç vazgeçer mi? Bir yandan bir çok ülke sipariş verecek, bir kısmının teslimi de yapılacak, diğer yandan bir anda çark edilecek öyle mi. Olmaz öyle birşey. F-35’ i hemen devreye sokamazlar ise biraz ertelerler. Hem öyle birden F-16 ları da elden çıkarmak kolay mı? Ona da pazar yaratmak lazım. Seni F-35 ile heveslendirir, tam teslimde o olmaz al sana F-16 der elindeki eski F-16 ları sana kitlerler, sende bak üretemediler işte diye avunursun. ABD yi gerçekten hafife alıyoruz galiba. Artık nasıl bir fakirlik psikolojisi ise?

Mali nedenler ve F-35'in uzun süren teslimleri, ABD Hava Kuvvetleri'ni, son F-16'nın teslim edilmesinden 16 yıl sonra, yenisini almaya zorluyor.

Son teslimattan neredeyse 16 yıl sonra, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) yeni F-16 Savaşan Şahin (veya Viper) savaş uçakları için bir sipariş vermeyi düşünüyor.

Aviation Week Savunma Editörü Steve Trimble, Hava Kuvvetleri Edinme, Teknoloji ve Lojistik birimi eski yöneticisi Will Roper ile yaptığı röportajın ardından, iddiayı gündeme getirdi.

Son F-16C, Blok 50 CC-231 AF 01-7053, 18 Mart 2005 tarihinde teslim edildi ve Güney Carolina'daki Shaw Hava Kuvvetleri Üssüne konuçlandırıldı. Bu uçak, Hava Kuvvetleri için üretilen ve 1978'den teslim edilen 2.231 F-16'nın sonuncusuydu.

İlk teslimattan bu yana, uçak gelişti. Orijinal hafif ve özgün tasarımından, F-16 çok amaçlı, tüm hava koşullarında, havadan havaya ve havadan yere saldırı sistemlerine sahip bir uçak haline geldi.

Öyle ki, Hava Kuvvetlerinin tüm birimlerinde halen 1.300'den fazla F-16 görev yapmaktadır ve uzun süre hizmet vermeye devam edebilirler.

Son USAF teslimatından sonra, Fort Worth, Texas'taki üretim hattı, 2017'deki son Irak F-16 teslimatına kadar, uluslararası müşteriler için F-16'ların montajına devam etti.

Bundan sonra, üretim hattı Greenville, Güney Carolina'ya taşındı. 2019 yılında açılışı yapıldı ve F-16 Blok 70/72 üretimi için çalışmaya başladı.

Aynı tesis, Aralık 2020'de Lockheed Martin'e verilen yeni 10 yıllık F-16 Depo Sürdürme Programının bir parçası olarak depo seviyesi bakım ve modernizasyon desteği için seçildi.

Roper F-16'nın üretim hattıyla ilgili, "Güney Carolina'daki üretim hattına baktığınızda, bu sistem, kapasite çözümümüzün bir parçası olarak düşünmeye değer harika geliştirilmiş yeteneklere sahip." dedi.

F-35 YETİŞMEDİ, YARDIMA F-16 KOŞACAK
F-16'nın başlangıçta 2025'te emekliye ayrılması ve F-35 Lightining II ile değiştirilmesinin planlanıyordu.

Ancak, bütçe kısıtlamaları ve diğer faktörlerle birlikte yeni 5. nesil uçağın beklenenden daha yavaş teslimi, USAF'ı planlarını revize etmesine neden oldu.

10 yıl önce Viper'ı güncel tutmak için bir, 'Hizmet Ömrü Uzatma Programı (SLEP)' başlatıldı. Böylece uçakların en az 2048 yılına kadar hizmette olması bekleniyor. (Star)

ABD yine F-16'ya kaldı

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Yerli milli ~ 3 yıl önce
Bu bir firsat bize f35 vermeyen amerika ya yerli milli f16 satalim ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Verelim ~ 3 yıl önce
Bayraktar verelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komedi ~ 3 yıl önce
Bizi F-35 denilen dipsiz kuyudan kurtardığı için amerikaya teşekkürler. Sayelerinde dokunmatik ekranlı, gereksiz bir biçimde pahallı "useless" bir uçaktan kurtulup kaynaklarımızı kendi uçağımızı üretmeye ayırabileceğiz. Yıllar boyunca amerikaya bağımlı olma derdinden de kurtulmuş olacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Getirin ~ 3 yıl önce
Getirin sizin block 30 lari modernize edelim gercekten uzulduk halinize, Temel yapar modernizeyi, hamdolsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fakir avuntusu ~ 3 yıl önce
Kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş. O kadar yatırım yaptıktan sonra, hele birde ezeli rekabet sözkonusu iken ve Rusya da Su-57 leri kullanmaya başlamışken hiç vazgeçer mi? Bir yandan bir çok ülke sipariş verecek, bir kısmının teslimi de yapılacak, diğer yandan bir anda çark edilecek öyle mi. Olmaz öyle birşey. F-35’ i hemen devreye sokamazlar ise biraz ertelerler. Hem öyle birden F-16 ları da elden çıkarmak kolay mı? Ona da pazar yaratmak lazım. Seni F-35 ile heveslendirir, tam teslimde o olmaz al sana F-16 der elindeki eski F-16 ları sana kitlerler, sende bak üretemediler işte diye avunursun. ABD yi gerçekten hafife alıyoruz galiba. Artık nasıl bir fakirlik psikolojisi ise?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000