09 Kasım 2019, Cumartesi 08:27:59

ABD ve İngiliz uçakları Rusya'da keşif yaptı

ABD insansız hava aracı ve İngiliz savaş uçağı Rusya sınırlarında keşif uçuşu gerçekleştirdi.

ABD insansız hava aracı ve İngiliz savaş uçağı Rusya sınırlarında keşif uçuşu gerçekleştirdi.

PlaneRadar uçuş gözlem portalının verilerine göre, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RQ-4B-40 Global Hawk insansız hava aracı dün sabah saat 06.00’da (TSİ) Sicilya Adası’ndaki Sigonella NATO üssünden havalandı.

Romanya hava sahasını geçen uçak, saat 08.15’de Ukrayna’nın güneydoğusunda keşif uçuşu gerçekleştirerek saat 14.25’te Karadeniz’e yöneldi. Global Hawk, Kırım kıyıları yakınlarında da uçuş gerçekleştirdi.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing RC-135W Rivet Joint keşif uçağı, dün saat 17.25’te (TSİ) Mildenhall hava üssünden kalkarak Rusya’nın Kaliningrad Bölgesi etrafında keşif uçuşu yaptı.

Keşif uçaklarının ve İHA'ların Rusya sınırları ve Rus askeri tesisleri yakınındaki faaliyetleri son dönemde belirgin şekilde arttı. Bu faaliyetler özellikle Kırım ile Rusya'nın batı sınırlarında gözleniyor. Mart ayında da B-52H uçakları Kaliningrad Bölgesi'ne yaklaşarak Rus Donanması Baltık Filosu üssünü bombalama simülasyonu gerçekleştirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Batılı ülkelerin ilgili birimlerini bu faaliyetlere son vermeye birçok kez davet etmesine rağmen bu çağrıya olumlu yanıt alamadı. (Sputnik)

ABD ve İngiliz uçakları Rusya'da keşif yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000