20 Haziran 2017, Salı 18:02:53

ABD Suriye'de İran yapımı İHA düşürdü

Amerikan F15-E savaş uçağının Suriye’de "rejimi yanlısı" olarak tanımladığı İran yapımı Şahid-129 tipi ikinci bir İHA'yı düşürdüğü bildirildi.
  • abd, iran ihasını suriye hava sahasında düşürüyor. nasıl okuyorsun haberi nerenle okuyorsun anlamış değilim
  • ya iran ihasinin amerikada ne isi var. iranla amerika nerseyse 9000km. Bir iha amerikaya burda nasil ucar. Hadi uctu diyelim iki tane bomba ile ne yapacak.
  • Herkes sustu , korktunuz mu? Neden yorum yok?

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon bir Amerikan F-15E savaş uçağının Suriye’de "rejimi yanlısı" olarak tanımladığı İran yapımı Şahid-129 tipi ikinci bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıkladı.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan yapılan açıklamada bir ABD F-15E tipi savaş uçağının Suriye’nin güneyindeki El Tanf bölgesindeki koalisyon kuvvetlerine yaklaşan bir İHA’yı düşürdüğü kaydedildi.

8 Haziran’daki İHA ile aynı yerde düşürüldü
Açıklamada, “Rejim yanlısı silahlı Şahid-129 tipi İHA düşmanca niyetini ortaya koyup koalisyon kuvvetlerine doğru ilerledikten sonra bir ABD F-15E Strike Eagle uçağı tarafından gece saat 12.30’da düşürüldü” denildi.

Açıklamada İHA’nın düşürüldüğü yerin 8 Haziran’da düşürülen İHA ile aynı yer olduğu belirtilirken F-15E uçağının önce İHA’ya önleme yaptığını ancak İHA yoluna devam etmeye kalkıştığında ABD jetinin ateş açtığı belirtildi.

Koalisyonun Rusya üzerinden Suriye’deki tüm taraflara El Tanf bölgesindeki ayrışma alanına girmeme konusunda uyarıda bulunduğu ve DEAŞ karşıtı kuvvetlere yönelik düşmanca tavırların kabul edilmeyeceğini açık bir şekilde ifade ettiği belirtilen açıklamada “Oldukça kalabalık bir hava sahasında belirsizlikleri önlemek ve stratejik yanlış hesaplamaların önüne geçmek için Rusya ile mevcut bir ayrışma kanalı var.” denildi.

ABD Suriye'de İran yapımı İHA düşürdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

yalaaan'a cevaben ~ 2 yıl önce
abd, iran ihasını suriye hava sahasında düşürüyor. nasıl okuyorsun haberi nerenle okuyorsun anlamış değilim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalaaan ~ 2 yıl önce
ya iran ihasinin amerikada ne isi var. iranla amerika nerseyse 9000km. Bir iha amerikaya burda nasil ucar. Hadi uctu diyelim iki tane bomba ile ne yapacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oku sonra yorum yap ~ 2 yıl önce
Yoruma basmadan önce okumaya alıştır kendini. Amerikada değil.
Amerika ~ 2 yıl önce
Amerika Suriye de arsa kiraladı da taşındı ya Suriye de vurmuşlar. Bak iran da tasınmak istiyor galiba arsa için yer bakmaya gelmiş ama amerika ismtememiş
Ses yok ~ 2 yıl önce
Herkes sustu , korktunuz mu? Neden yorum yok?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000