07 Ağustos 2022, Pazar 09:21:09

ABD medyasında F-16 analizi

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider'da yayınlanan Türkiye-Yunanistan-ABD analizinde “ABD yapımı savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri arasındaki gerilimi tırmandırabilir” denildi.
  • F 16 yada F 35 kullanan hangi ülke hangi savasi kazanmis ??? Hatta o ucaklari icaat eden ülke bile kendi topraklari disinda hangi cografyada basarili olmus ???...Vietnam, Afganistan, Irak, Suriye, Balkanlar... ????...saymakla bitmez. Birde öyle "Nato icin önemli Müttefik" diye gaza gelmeyelim !!! Nato ici kof ve kuru gürültüden ibaret, takim elbiseli tiplerin arada toplanip geyik yaptiklari bir ajitasyon merkezi !!! Madem Nato`nun cok önemli bir parcasiyiz, neden hep beraber bir el atip ülkemizde 40 seneden beri süre gelen terörü bitirmediler ??

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider'da yayınlanan Türkiye-Yunanistan-ABD analizinde “ABD yapımı savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri arasındaki gerilimi tırmandırabilir” denildi. Analizde Ankara ve Atina için NATO’nun en kıymetli fakat en düşmanca müttefikleri tanımı yapıldı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD hattında yaşanan gelişmeleri mercek altına alarak kapsamlı bir analiz yayınladı. “ABD yapımı savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri arasındaki gerilimi tırmandırabilir” analizde “Atina ve Ankara’nın ABD ile farklı ilişkileri var ve iki ülke de farklı yanıt alabilir. İki ülke arasındaki gerilim halihazırda iki NATO müttefiki arasında kırılgan olan ilişkileri daha da bozabilir” denildi.

'Birinin jet alıp diğerinin almaması durumu daha da kötüleştirebilir'

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’nun en kıymetli fakat en düşmanca müttefikleri olduğunun belirtildiği analizde, her iki ülkenin de Washington’dan savaş uçağı satın almak istediği hatırlatıldı. Yunanistan’ın 20 adet F-35 satın almak istediği belirtilirken, Türkiye’nin de kısa bir süre önce F-16 ve F-16 modernizasyon kiti satın almak istediğine dikkat çekildi.

Makalede “Yunanistan’ın savaş uçağı satın alma talebi, Atina’nın Washington’la güvenlik ilişkilerinin giderek büyüdüğü bir dönemde geldi. Türkiye’nin talebi için ise bu satışı desteklediğini söyleyen ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’yi bu satışın ABD’nin ulusal güvenliği için önemli olduğuna ikna etmek zorunda” denildi.

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO için stratejik bir noktada olduğuna dikkat çekilirken “İlişkileri NATO’nun geri kalanından farklı bir yönde gidiyor ve uzun yıllardır devam eden rekabetleri birinin yeni jet alıp diğerinin almaması durumunda daha da kötüleşebilir. Türkiye ve Yunanistan’ın zayıf bir ilişkisi var” denildi.

'Washington'da hesaplar değişebilir'

Makalede, her iki ülke arasında çözülmemiş sorunlar olduğuna dikkat çekilirken “Türkiye’nin diğer NATO üyeleri ve özellikle ABD’yle de ilişkileri kötüleşti. Ankara, F-35 programının parçasıydı fakat Rusya’dan S-400 satın alınmasıyla ABD tarafından bu programdan çıkarıldı” yorumuna yer verildi. Ankara’nın ABD’den olumlu yanıt alamaması durumunda alternatiflere yöneleceği de belirtilirken analizde dikkat çekici bir yorum da yapıldı.

Makalede “ABD, uzun süredir Yunanistan ve Türkiye’yi destekleyerek düşmanlığı kontrol altına almaya çalıştı çünkü bu iki ülke Avrupa’nın güneydoğusu için önemli bir konumda. ABD’nin tarafsız bir arabuluculuk yapması için çağrılar devam ederken Atina ile gelişen ilişkilerin ve Ankara’yla gerilimin artması Washington’da hesaplamaların değişebileceğine işaret ediyor” yorumu yer aldı. (Karar)

ABD medyasında F-16 analizi

Facebook Yorum

Yorumlar

F 31 ~ 1 yıl önce
F 16 yada F 35 kullanan hangi ülke hangi savasi kazanmis ??? Hatta o ucaklari icaat eden ülke bile kendi topraklari disinda hangi cografyada basarili olmus ???...Vietnam, Afganistan, Irak, Suriye, Balkanlar... ????...saymakla bitmez. Birde öyle "Nato icin önemli Müttefik" diye gaza gelmeyelim !!! Nato ici kof ve kuru gürültüden ibaret, takim elbiseli tiplerin arada toplanip geyik yaptiklari bir ajitasyon merkezi !!! Madem Nato`nun cok önemli bir parcasiyiz, neden hep beraber bir el atip ülkemizde 40 seneden beri süre gelen terörü bitirmediler ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000