15 Eylül 2021, Çarşamba 17:22:56

ABD Kabil Havalimanı'na milyonluk zarar verdi

Afganistan'daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Başkanı Mevlevi Abdulhadi Hamedan, ABD'nin ayrılırken milyon dolarlık zarar verdiğini açıkladı.
  • Herseyi gicir gicir silahlar araclar ucaklar helikopterler herseyi ama herseyi ayrica milyon dolarlari teslim etti de gitti, adamlarin isi yok gelip uc kurusluk seylere zarar verecekler!! Yersen, kendiniz yapmissinizdir
  • Abd anlasmali cekildi, dunya kadar silah, malzeme ve para birakti, bizi yemeyin canlarim hadiin baska kapiya

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Başkanı Mevlevi Abdulhadi Hamedan, ABD birliklerinin tahliyesi sırasındaki zarara ilişkin açıklamalar yaptı. Hamedan, havalimanıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, ABD güçlerinin, Kabil Havalimanı'na genel olarak çok fazla zarar verdiğini söyledi.

Hamedan, havalimanının teknik alanında ve terminal içerisinde yeteri kadar hasar oluştuğunu belirtti:

"Hatta havalimanı salonlarındaki televizyon ekranları, masa, sıra, bilgisayarlar kırılmış. Hem iç hatlarda hem dış hatlarda zarar görmeyen hiçbir şey kalmamış." dedi.

''RADAR DA ZARAR GÖRDÜ''
Hamedan, havalimanı iç hat terminalindeki teknik sorunların giderildiğini, iç hat uçuşların da normal şekilde devam ettiğini dile getirdi. ABD'nin tahliye sırasında Kabil Havalimanı'nı milyonlarca dolar zarara uğrattığını söyledi:

"Sadece havalimanı terminalinde oluşan zarar 1 milyon dolar değerinde. Ayrıca havalimanındaki bazı uçaklar ve araçların yanı sıra radar da zarar gördü. Bunların hepsinin hasar tespiti yapılırsa milyonlarca dolar olur."

KABİL HAVALİMANI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Hamedan, farklı ülkelerden uçakların Kabil Havalimanı'na gelmeye başladığını, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Bahreyn'den gelen uçakların Afgan halkına insani yardım getirdiğini vurguladı. Uluslararası sivil uçuşların başlaması, ülkedeki yerli ve yabancıların sorunlarının giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü aktaran Hamedan, bu konuda teknik ekibin çalışmalarını devam ettirdiğinin altını çizdi.

Hamedan, dünya ülkelerinin Kabil Havalimanı'na yeniden uçuşlarını başlatması için görüşmelerin sürdüğünü, en yakın zamanda uluslararası sivil uçuşların başlayacağını söyledi. Ayrıca Hamedan, havalimanındaki uçuşların normale dönmesiyle dünya ile diplomatik, siyasi ve ekonomi alanında iyi ilişkiler kurmak istediklerini sözlerine ekledi.

ABD'nin son askeri birliklerini 31 Ağustos'ta ülkeden çekmesiyle Taliban'ın kontrolüne geçen havaalanından ilk iç hat uçuşu, 4 Eylül'de gerçekleştirilmişti. Ariana Afgan Havayollarına ait uçak ilk seferini ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentine gerçekleştirmişti.

Halihazırda Kabil Havalimanı'nın iç hatlarında ülkenin Herat, Kandahar ve Mezar-ı Şerif kentlerine günlük birer sefer yapılıyor.

ABD Kabil Havalimanı'na milyonluk zarar verdi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bizde yedik ~ 5 gün önce
Herseyi gicir gicir silahlar araclar ucaklar helikopterler herseyi ama herseyi ayrica milyon dolarlari teslim etti de gitti, adamlarin isi yok gelip uc kurusluk seylere zarar verecekler!! Yersen, kendiniz yapmissinizdir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anlasmali cekilme ~ 6 gün önce
Abd anlasmali cekildi, dunya kadar silah, malzeme ve para birakti, bizi yemeyin canlarim hadiin baska kapiya

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000