02 Mart 2021, Salı 12:05:18

"ABD F-35'teki başarısızlığını kabul etti"

Forbes dergisi, ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni hafif savaş uçaklarına ihtiyaç duyduğu yönündeki açıklamalarıyla, F-35 Lightning II programının başarısız olduğunu üstü örtülü bir biçimde kabul etmiş olduğunu yazdı.
  • O kadar ucak yazik paraya, havada o ucagi tutsan ne olacak tutmasan ne olacak, dunya evrildi, dayilik sevilmiyor, kabadayiliktqn hoslanilmiyor, gelismemis ulkelere, hastalara, ac insanlara yardim edin, artistligi birakin,o zaman gercekten Rooseveltin basladigini tamamlamis olursunuz, insan merkezli olursunuz.
  • ABD F35 programını sonlandıracak böylece S 400 bahanesi de olmayacak..."Gözünün üstünde kaşın var" o yüzden sana küstüm tarzı çocukluk da yapamayacaklar.

Son teknoloji ile üretilen gelmiş geçmiş en iyi uçak olarak tanıtılmıştı. Ancak şimdi ABD Hava Kuvvetleri, daha hafif savaş uçaklarına ihtiyacı olduğunu söylüyor. Forbes dergisi, ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni hafif savaş uçaklarına ihtiyaç duyduğu yönündeki açıklamalarıyla, F-35 Lightning II programının başarısız olduğunu üstü örtülü bir biçimde kabul etmiş olduğunu yazdı.

David Axe imzalı yazıda, F-35 Lightning II programının 1960'larda tasarlanmış orta menzilli stratejik bombardıman, keşif ve taktik saldırı, hava aracı F-111 andırdığı kaydedildi. Yazıda, ABD Savunma Bakanlığı'nın planladığı şekilde 1700 adet yerine sadece 550 F-111 satın aldığı anımsatıldı.

Forbes yazarı, F-111'in gerçek maliyetinin tasarlandığından beş kat daha fazla çıktığını yazdı. F-35'in de birbirine çok benzeyen üç uçak gövdesine yerleştirilmiş tek bir temel sistem setinden oluştuğunu, ancak tüm bu sistemin hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve deniz piyadelerinin ihtiyaçlarını karşılaması beklendiğini belirtti.

Yazıda, bir yandan Pentagon'un yeni savaş uçağının geliştirilmesine izin vererek F-35 Lightning II üretimini kısıtlayabileceği ifade edilirken, diğer yandan da yeni uçak programının da son 5'inci nesil savaş uçağı programı gibi başarısız olabileceği ihtimaline yer veriliyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı daha önce de birçok kez F-35 savaş uçağında yüzlerce hata olduğuna dair raporlar hazırlamıştı.

"ABD F-35'teki başarısızlığını kabul etti"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Yazzik insanliga ~ 3 yıl önce
O kadar ucak yazik paraya, havada o ucagi tutsan ne olacak tutmasan ne olacak, dunya evrildi, dayilik sevilmiyor, kabadayiliktqn hoslanilmiyor, gelismemis ulkelere, hastalara, ac insanlara yardim edin, artistligi birakin,o zaman gercekten Rooseveltin basladigini tamamlamis olursunuz, insan merkezli olursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Polygon ~ 3 yıl önce
ABD F35 programını sonlandıracak böylece S 400 bahanesi de olmayacak..."Gözünün üstünde kaşın var" o yüzden sana küstüm tarzı çocukluk da yapamayacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maliyete bagliyorlar ~ 3 yıl önce
Maliyete bagliyorlar ama gercek olan performansda yetersiz o zaman Dusuk oerformans/yuksek maliyet oluyor yani Not Cost Effective
Maalesef ~ 3 yıl önce
S400 ün yaptırımı sadece F35 değil. Ha ne olur, Türkiye F35 programından çıkarılmakla bir şey kaybetmemiş olur. Onlar da bakarlar F35 etkili bir yaptırım aracı olmaktan uzak, etkili olanını uygulamayı deneyebilirler...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000