16 Mart 2022, Çarşamba 08:37:24

ABD donanması Ege denizi üzerinde uçtu

ABD Donanması’na bağlı Truman uçak gemisi Ege Denizi üzerinde uçuş operasyonları gerçekleştirdi.
  • Defol git abd, kendi sularina defol

ABD Donanması’na bağlı Truman uçak gemisi Ege Denizi üzerinde uçuş operasyonları gerçekleştirdi.

ABD Donanması tarafından yayınlanan bilgiye göre, Nimitz sınıfı uçak gemisi USS Harry S. Truman (CVN 75), 4-5 Mart tarihlerinde Ege Denizi üzerinde uçuş operasyonları gerçekleştirdi.

Carrier Strike Group’un (CSG) amiral gemisi Truman ve Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS San Jacinto (CG 56); Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhripleri, USS Gonzalez (DDG 66), USS Cole (DDG 67), USS Bainbridge (DDG 96), USS Jason Dunham (DDG 109), USS Mitscher (DDG 57); Norveç Kraliyet Donanması Fridjof Nansen sınıfı fırkateyn HNoMS Fridjtof Nansen (F310) ve İtalyan Donanması Bergamini sınıfı güdümlü füze fırkateyni ITS Carabiniere (F 593) gerçekleştirdikleri görev kapsamınca NATO İttifakı’nın savunmasını ve NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonlarının gelişimini desteklemek amacıyla görev icra ettiler. Bu bağlamda USS Harry S. Truman üzerinde konuşlu uçaklar Ege Denizi’nde uçuş gerçekleştirdi.

Grup Komutanı Tuğamiral Curt Renshaw, “Kuzey Ege sularında NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği operasyonu yürütmek, NATO’nun mevcut kabiliyetini paylaşma ve bir araya toplama konusundaki devam eden kabiliyetini daha da göstermektedir. Bir uçak gemisinin oldukça kısıtlayıcı sularda bu dinamik istihdamı yapılabileceğini kanıtlamak için yola çıktık ve bunu yaparken müttefiklerimize ABD’nin kalıcı bağlılığını gösterdik.” dedi. Truman ve gemide konuşlu Carrier Air Wing (CVW) 1 belirlenen görevleri yerine getirmek, potansiyel düşmanları caydırmak, müttefiklere ve ortaklara güven vermek ve güvenliği artırmak için gerekli manevra kabiliyetlerine sahip esnek bir donanma kuvvetidir.

Truman Komuta Subayı Yüzbaşı Gavin Duff,  “Truman ve Carrier Air Wing 1, NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonunu desteklemek için sabit kanatlı uçuş operasyonları yürüterek Kuzey Ege Denizi’ne açıldı ve harekat alanı boyunca dinamik olarak çalışma yeteneğimizi gösterdi. Biz NATO’ya olan sıkı taahhüdümüzün açık bir sinyalini göndermeye devam ederken bu ekip kusursuz bir performans sergiledi.” dedi. (Defenceturk)

 

ABD donanması Ege denizi üzerinde uçtu

Facebook Yorum

Yorumlar

Defol ~ 5 ay önce
Defol git abd, kendi sularina defol

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bize ~ 5 ay önce
hiç iyi bi yol görünmüyo ..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000