22 Mayıs 2011, Pazar 08:02:06

AB Türklere ‘vize’yi basitleştirecek

Avrupa Birliği (AB), temmuz ayından itibaren Türklere vize alımını ‘basitleştirme’ uygulamasına başlayacak...
  • yakında öyle bir kaldıracağız ki ab ye...
  • basitleştirecekmiş, 100 yıl daha basitleşöiş şekilde vize uygularlar ulan senin ben ...... a. birliği , anladın senn
  • Rusya'ya, Ukrayna'ya vizeleri kaldirmaya hazirlanan AB Türkiye'ye kolaylik sunuyor. cok olumsuz.
Avrupa Birliği (AB), temmuz ayından itibaren Türklere vize alımını ‘basitleştirme’ uygulamasına başlayacak. Yeni uygulamaya göre AB ülkelerinin konsoloslukları tek tip ve daha az sayıda evrakla vize verecek. Vize işlemleri en geç 15 günde tamamlanacak.

Türkiye’nin AB tam üyelik sürecinde en büyük tartışma konularından biri olan ‘Türk vatandaşlarına vize’ uygulaması basitleştiriliyor. Uygulamayla ilgili talimatın Türkiye’deki bütün AB Konsolosluklarına gönderildiği ve temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklandı. ‘Basitleştirme ve Uyumlaştırma’ adı altında yeni vize politikasının uygulanacağı, yeni uygulamanın vize alım süresini kısaltacağı bildirildi.

Temmuz ayında uygulama başlıyor

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle, önceki gün aralarında Türk iş adamlarının da bulunduğu bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de vize konusundaki ‘sabırsızlığın’ farkında olduğunu belirterek, ‘Temmuz ayından itibaren yeni uygulamaya geçiyoruz’ açıklaması yaptı. Füle, mevcut vize rejimine rağmen Avrupa’daki Türk işçileri ve Türk iş adamlarının Avrupa ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, AB’nin Adalet ve İçişleri Konseyi’nin vize konusunda ‘yeni bir perspektif’ ortaya koyduğunu söyledi. Füle, Temmuz ayından itibaren vize alımını ‘basitleştirecek’ bu uygulamanın, vizelerin tamamen kaldırılması sürecindeki ‘ilk adım’ olduğunu söyledi. 

Daha az belge, daha kısa süre

AB ülkelerinin Temmuz ayından itibaren uygulamaya koyacağı ‘vizelerin basitleştirilmesi’ politikası, Türkler açısından yenilikler getiriyor. AB Komisyonu Temsilcileri, vizelerin daha çabuk ve daha kolay alınacağını belirterek, bu adımın ‘Vizelerin Kolaylaştırılması’ öncesindeki adım olduğu, vizelerin kolaylaştırılmasına geçişin daha çabuk olacağını kaydettiler. Temmuz ayından itibaren konsolosluklara giden Türk vatandaşlarının ‘Vizelerin basitleştirilmesi ve uyumu’ çerçevesinde karşılaşacakları yenilikler şunlar:

-Vizeler için istenen belgeler ‘en aza’ indirilecek. Vize başvurusunda talep edilen belge sayısı asgariye inecek.
-Vize başvurusu yapıldıktan sonra işlem süresi 15 günü geçmeyecek.

-Vizelerin alınacağı örneğin Fransız veya Alman konsolosluklarında doldurulan belgeler farklı sorular ve farklı konulardan oluşabiliyor. Yeni uygulamayla vize için başvuranlara tüm konsolosluklar ‘tek tip belge’ doldurulmasını isteyecek.

- Vizelerin reddedilmesi halinde reddetme gerekçesi açıkça dile getirilecek. Daha önce herhangi bir gerekçe söylenmiyor ve sadece ‘Vizeniz reddedildi’ şeklinde bir ifade yer alıyordu.

-Daha sonraki aşamada ise belirli meslek gruplarına uzun süreli vize verilmesi ve vize ücretlerinin yarıya indirilmesi gibi uygulamalar bulunuyor.
-AB vizesi için başvuru ücreti 60 avro yerine 35 avroya inecek.

-12 yaşından küçük çocuklar, emekliler, engelliler, öğrenciler, gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve AB’de yakın akrabası bulunanlar vize ücretinden muaf tutulacak.

-Vize başvurusunda talep edilen belge sayısını azaltan ve işlem süresini azami 10 gün olacak şekilde kısaltan anlaşmayla, işadamları ve TIR sürücüleri gibi AB’ye sık sık seyahat eden meslek grupları için uzun dönemli ve çok girişli vizeler verilecek.

Hürriyet

AB Türklere ‘vize’yi basitleştirecek

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
yakında öyle bir kaldıracağız ki ab ye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
basitleştirecekmiş, 100 yıl daha basitleşöiş şekilde vize uygularlar ulan senin ben ...... a. birliği , anladın senn

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Rusya'ya, Ukrayna'ya vizeleri kaldirmaya hazirlanan AB Türkiye'ye kolaylik sunuyor. cok olumsuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000