18 Mart 2017, Cumartesi 11:25:36

AB Komisyonu'ndan tarihi ceza

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, havayolu kargo taşımacılığı yapan 11 firmaya kartel oluşturdukları gerekçesiyle toplam 776 milyon avroluk para cezası verdi.
  • Demek ki bilemediğin birşeyler de varmış, biraz daha okumaya olayları görmeye ve düşünmeye ihtiyacın var.
  • Thydüşmanları sahaya... Hadi içinizi dökün yine.. Gördüğünüz üzere THY pak ve temiz iş yapıyor. Ancak lafhanzo ve sıvış a neden yazmmışlardikkat konusu..

AB Komisyonu, anlaşarak fiyat belirledikleri ve kartel oluşturdukları gerekçesiyle 11 havayolu kargo şirketine yönelik 776 milyon avro para cezası kararı alındığını açıkladı.

Buna göre, 1999-2006 yılları arasında Avrupa Ekonomik Bölgesinde faaliyet gösteren ve kartel oluşturan Air Canada, Air France, KLM, Martinair, British Airways, Cargolux, Cathay Pacific Airways, Japan Airlines, LAN Chile, SAS ve Singapore Airlines’a çeşitli miktarlarda para cezası uygulanmasına karar verildi.

Soruşturmada tam işbirliği yaptıkları ve kartelin ortaya çıkartılmasında önemli veriler sağladıkları gerekçesiyle Lufthansa ve Swiss International Air Lines’a ise para cezası verilmemesi karara bağlandı.

Öte yandan, AB Komisyonu 2010 yılında söz konusu firmalara kartel gerekçesiyle yaklaşık 799 milyon avro para cezası kararı almış, şirketler konuyu mahkemelere taşımıştı.  AB mahkemesi, usulen hatalı olduğu gerekçesiyle kararı iptal etmişti. Böylece, AB Komisyonu, mahkeme kararı sonrası para cezasını yeniden vermiş oldu.

AB'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. AB Komisyonu, söz konusu incelemede kartel gibi rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse, buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

AB Komisyonu'ndan tarihi ceza

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

THY'ciye ~ 5 yıl önce
Demek ki bilemediğin birşeyler de varmış, biraz daha okumaya olayları görmeye ve düşünmeye ihtiyacın var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yani.. ~ 5 yıl önce
Açıkla bakalım bildiklerini madem biliyosun. Thy düşmanları dedik bitane gelmiş olmadı bu şimdi..
düşman kim? ~ 5 yıl önce
Şirketin %40 ını yabancılara satanlardır düşman. Yiyorsa git onlara de düşman diye yüzlerine karşı. Eleştirenlere çamur atma leke sürme. Ama sizin beyniniz düşünme yetisini coktan kaybettiği için yularinizdan çekenler nereye yönlendiriyorsa o tarafa gidiyorsunuz.
Thy ~ 5 yıl önce
Thydüşmanları sahaya... Hadi içinizi dökün yine.. Gördüğünüz üzere THY pak ve temiz iş yapıyor. Ancak lafhanzo ve sıvış a neden yazmmışlardikkat konusu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 5 yıl önce
thy yi aralarına almıyorlar sahtekarlar
... ~ 5 yıl önce
yatan uçakların koltuk sayısı arz koltuk sayısından çıkarılmış ama kira ödemeleri devam ediyor !!
lufthansa ~ 5 yıl önce
aralarında anlaşmazlık çıkınca lufthansa bunları satmıştır
Kaçırmışsın ~ 5 yıl önce
a tam işbirliği yaptıkları ve kartelin ortaya çıkartılmasında önemli veriler sağladıkları gerekçesiyle Lufthansa ve Swiss International Air Lines’a ise para cezası verilmemesi karara bağlandı.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000