06 Ocak 2010, Çarşamba 07:49:11

A400M UÇAĞINDA ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!

Airbus'ın fiyat yükseltmesine bir tek Türkiye 'olur' dedi...
  • onlara dar gelen bize bol geliyo glb.çok garip bi millet olduk.
  • Vaz geçemediler bizimkiler kazançlarından belliki, kendilerine aptaaall denmesine bile razı gelerek yetimin hakkını avrupalıya peşkeş çekmeye gönülleri dayandı. Kim bunlar arkadaşlar kim...?
  • Güney Afrika'lılar aptal. Bunların ne mal olduklarını gördü ve kafadan ben siparişimi iptal ediyorum dedi. Airbus fiyat arttırıyor ve biz o kadar ülke dururken kimseyi beklemeden OLUR diyoruz. Var mı böyle şey yahu?
  • Bu kadar mı kolay, onca ortaya konan birikim, onca masraf. Sonra Airbus: Ben bunu yapamıycam, rafa kaldıralım. Önce Boing'in yapmasını bekleyip onu mu taklit edeceksiniz tarihinizde olduğu gibi. Saçmalıklar kıtası Avrupa ve onların markası Airbus. Başka ne beklenebilir.
  • bu nasıl bir zihniyettir anlamak mümkün değil ayranı yok içmeye atla gider şı......ya misali allah yüce rabbim bunlara öyle tokat vursunki ne yapacaklarını şaşırsınlar yeter be yeter yediniz milleti kanını emdiniz ne yanani canımızımı alacaksınız ama az kaldı sonunuz geldi sıra bize gelecek ATATÜRKÇÜ ve DÜRÜST insanlara sıragelecek işte ozaman kaçacak delik bulun kendinize KAÇAMAYACAKSINIZ.
  • Halkının çıkarlarını değilde kendi çıkarlarını düşündükleri için kabul ederler tabi. Ülke elden zaten gitmiş, yönetenler sadece kendi çıkarları peşinde koşan yöneticiler, bunlardan başka ne beklenir. Memuruna işçisine yıllık 2 kuruş zam veren, öte yandan bu ülkenin milyon dolarlarını çöpe atan bir yönetim, yazık. Bizdeki bu dışa bağımlılık ve vurdum duymazlık devam ettikçe daha çok kazık yeriz.
  • Madem diğer ülkeler fiyat yükseltilmesini kabul etmemişler. O halde biz tamamını satın alalım hemen. Bu şekilde ne kadar uzak ve derin görüşlü olduğumuz ortaya çıkar.
  • Hükümet kendi cebinden ödeyecek herhalde ve bol parası var herhalde. Fark, sadece, eğer TAI nin proje payı makul oranda yükselirse (o da belki-hesaplamak gerek) kabul edilebilir.

Airbus, Avrupa’nın en zenginlerinin de olduğu 7 ülkeye “Ya fiyatı yükseltin ya da uçak sayısını indirelim” dedi. Bu teklife sadece Türkiye’den olumlu cevap geldi. Diğer ülkeler reddedince, ’göklerin kralı’ rafa kalktı.

Tarih 11 Aralık 2009... Yer İspanya’nın Sevilla kenti... Türkiye, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika ve Lüksemburg’un ortaklığıyla üretilen A400M askeri nakliye uçağının ilk deneme uçuşu, yaklaşık 3 yıllık gecikmenin ardından gerçekleşti ve bir hayalin gerçeğe dönüşmesi için en önemli aşama kat edilmiş oldu. Fakat askeri havacılığın yeni kralı olarak tasarlanan uçak şimdi göklerde hüküm sürmek yerine çöpe atılma tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü dünyanın iki büyük uçak üreticisinden biri olan Airbus, 2003 yılından bu yana 20 milyar euro harcayarak geliştirdiği dünyanın en modern askeri nakliye uçağı A400M projesini iptal edebileceğini açıkladı. Hayata geçirilmesinde Türk mühendislerin de rol aldığı ve üzerinde Türk bayrağını da barındıran 147 milyon dolarlık uçak 11 Aralık’ta İspanya’dan havalanarak ilk resmi uçuşunu gerçekleştirmiş, 2012 yılında katkıda bulunan ülkeler tarafından verilen 184 adet siparişin teslim edilmeye başlanacağı duyurulmuştu.

Ya yüksek fiyat ya eksik teslimat

Ancak Airbus sözcüsü dün yaptığı açıklamada uçağın üretimi için 5 milyar euro’luk finansmana daha ihtiyaç duyulduğunu, aksi halde projeyi tamamen rafa kaldırmayı düşündüklerini belirtti. Airbus’ın askeri departmanının başında bulunan Domingo Urena’ya göre, Airbus’ın sahibi olan EADS şirketinin uçak için sipariş veren Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere , Belçika, Türkiye, Lüksemburg, Güney Afrika ve Malezya’ya “Ya uçakları yüksek fiyattan almayı kabul edin ya da ödediğiniz miktar karşılığında daha az sayıda uçak teslim edeceğiz” teklifini iletti. Ancak bu teklifi sadece Türkiye kabul etti. Urena, “Türkiye dışında ödenecek miktarı yükseltmeye yanaşan ülke çıkmadı” ifadesini kullandı. Diğer ülkelerden olumsuz yanıt alınca 2.4 milyar euro zarar öngören Airbus’ın ana şirketi EADS kendilerine ekstra zarar getirecek olan bu projeyi tamamen rafa kaldırmak konusunda ciddileşti. Airbus sözcüsü Stefan Schaffrath, “Programı sonlandırmak, üzerinde çalıştığımız bir senaryo. Bu proje üzerinde çalışan mühendislerin isim listesini çıkardık ve bu kişileri aktarabileceğimiz diğer projeleri belirledik. Zararımız devam ederse projeyi sonlandıracağız” dedi. Yüksek fiyat nedeniyle Güney Afrika 8 uçak siparişini tamamen iptal etti.

SİPARİŞ VEREN ÜLKELER

* Almanya: 60

* Fransa: 50

* İspanya: 27

* İngiltere: 25

* TÜRKİYE: 10

* Belçika: 7

* Malezya: 4

* Lüksemburg: 1

TOPLAM: 184

TEKNİK ÖZELLİKLER

* Gövde uzunluğu: 41.5 metre

* Kanat genişliği: 42.4 metre

* Yükseklik: 14.5 metre

* Motor: TP400 tipi 4 adet.

Her piste inebiliyor

A400M ile ilgili ilk çalışmalar 2003 yılında başladı. Rüya 2009 Aralık’ında gerçek oldu. Avrupa’nın bu en modern askeri nakliye uçağı için Türk tasarımcı, mühendis ve teknisyenlerin de katkısıyla yürütülen proje hayata geçirildi. A400M, Avrupa ülkelerinin havacılık sanayilerini temsil eden Airbus, EADS-CASA, Flabel ve Türkiye’yi temsilen Tusaş’ın katılımıyla hayata geçirildi. Dünyanın en büyük askeri nakliye uçağı olan Rus Antonov AN225 (84 metre) ve Amerikan Lockheed C5 Galaxy’nin (75 metre) ardından üçüncü en büyük askeri nakliye uçağı olan A400M gerek askeri operasyonlar, gerekse insani yardımlarda kullanılabiliyor ve her türlü piste iniş yapabilme özelliğine sahip.

Vatan

A400M UÇAĞINDA ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 13 yıl önce
onlara dar gelen bize bol geliyo glb.çok garip bi millet olduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Vaz geçemediler bizimkiler kazançlarından belliki, kendilerine aptaaall denmesine bile razı gelerek yetimin hakkını avrupalıya peşkeş çekmeye gönülleri dayandı. Kim bunlar arkadaşlar kim...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Güney Afrika'lılar aptal. Bunların ne mal olduklarını gördü ve kafadan ben siparişimi iptal ediyorum dedi. Airbus fiyat arttırıyor ve biz o kadar ülke dururken kimseyi beklemeden OLUR diyoruz. Var mı böyle şey yahu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu kadar mı kolay, onca ortaya konan birikim, onca masraf. Sonra Airbus: Ben bunu yapamıycam, rafa kaldıralım. Önce Boing'in yapmasını bekleyip onu mu taklit edeceksiniz tarihinizde olduğu gibi. Saçmalıklar kıtası Avrupa ve onların markası Airbus. Başka ne beklenebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu nasıl bir zihniyettir anlamak mümkün değil ayranı yok içmeye atla gider şı......ya misali allah yüce rabbim bunlara öyle tokat vursunki ne yapacaklarını şaşırsınlar yeter be yeter yediniz milleti kanını emdiniz ne yanani canımızımı alacaksınız ama az kaldı sonunuz geldi sıra bize gelecek ATATÜRKÇÜ ve DÜRÜST insanlara sıragelecek işte ozaman kaçacak delik bulun kendinize KAÇAMAYACAKSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Halkının çıkarlarını değilde kendi çıkarlarını düşündükleri için kabul ederler tabi. Ülke elden zaten gitmiş, yönetenler sadece kendi çıkarları peşinde koşan yöneticiler, bunlardan başka ne beklenir. Memuruna işçisine yıllık 2 kuruş zam veren, öte yandan bu ülkenin milyon dolarlarını çöpe atan bir yönetim, yazık. Bizdeki bu dışa bağımlılık ve vurdum duymazlık devam ettikçe daha çok kazık yeriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Madem diğer ülkeler fiyat yükseltilmesini kabul etmemişler. O halde biz tamamını satın alalım hemen. Bu şekilde ne kadar uzak ve derin görüşlü olduğumuz ortaya çıkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hükümet kendi cebinden ödeyecek herhalde ve bol parası var herhalde. Fark, sadece, eğer TAI nin proje payı makul oranda yükselirse (o da belki-hesaplamak gerek) kabul edilebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000