02 Ocak 2015, Cuma 11:50:35

A400M O GÖREVİ TAMAMLADI

'Geleceğin nakliye uçağı' olarak nitelendirilen A400M, İstanbul'dan Amerika kıtasına malzeme taşıyarak 12 saatlik uçuşla ilk transatlantik görevini tamamladı.
  • Neyin ne oldugunu bilmeden bagirsaklarindan yorum yapanlar: A 400 M; 1. Antanov lardan daha ustun ve teknolojik bir ucaktir, 2. T.C. Kimligi tasiyan arkadaslarimiz bu projede yer almislar ve ulkemize prestij kazandirmislardir, 3. Ulkemiz bu projede yer alarak havacilik vizyonunu cook ilerilere goturmustur, 4. Daha bircok detay var, o yuzden "bilmedigin bu konu, git mektebinde oku" diyorum ve anlayanlara saygilarimi sunuyorum.
  • Ulastirma ulastirmaz, sov yapar
  • Antonov225 kötu hava koşularinda uçamaz.ancak airbus a400m uçar. Buna göre uretildi..airbus a400m her turlu koşullarda görev yapar uçar.ama antonov 225 yapamaz..
  • O kadar çok vatan hainleri var ki bu memlekette..dikkatli oku bakim antonov 225 bir sivil cargo uçağidir ayrica dunyada kaç tane var biliyor musun.sadece ukrayna bayraği taşir o ulkeye aittir ve dunyada tek ulkede vardir ukrayna.her pistte inemez ve kalkiş yapamaz ağirliğindan ve eni ve boyunda dolayidir.inerse de beton pistte inmek zorundadir ve çok uzun pist olmak zorunda.oysa airbus A400m askeri cargo uçaği olup beton asfalt toprak micir gibi pistlere inebilir özel pistte ihtiyaci yoktur..askeri najluye uçağidir..en son teknolojik cihaz ve donanima sahiptir..
  • utanmasa ben yaptım diyecek ama seçimde onu da derler:)
  • antonov an 225'i duymadı veya o uçak bu dünyadan değil galiba sayın binbaşım ayrıca türkiyenin konsorsiyumda ne yaptığını bi bilen açıklayabilirmi üretimin hangi bölümünden sorumlu olmuş mühendislerimiz neye faydamız olmuş
  • C-130J yarı fiyatına Türkiye için daha mantıklı bir seçim olurdu. Aralarında 400 nm menzil farkı için bu kadar paraya ve emeğe değmez. Ayrıca 1000 den fazla çeşitli Uçuş görevi için çok daha isabetli bir uçaktır. Türkiye B ve E modellerini tam 50 Yıldır yüksek verimlilikle uçurmaktadır. Ulaşılmadık nokta zaten kalmamıştır. Yine de milletimize hayırlı olsun... Allah Kaza bela vermesin...
  • Amma sallamis:))
  • Antonov lar o zaman bu dünyadan değil :)
  • Amerikaya giden her uçak görevi tamamlamis mi oluyor?

'Geleceğin nakliye uçağı' olarak nitelendirilen A400M, İstanbul'dan Amerika kıtasına malzeme taşıyarak 12 saatlik uçuşla ilk transatlantik görevini tamamladı.

Türkiye, İngiltere, Fransa, Belçika ve Lüksemburg'un uluslararası konsorsiyumuyla üretilen ve Türk mühendislerinin tasarım ve imalatına katıldığı A400M, mevcut kargo uçaklarından 3 kat daha fazla yükü daha hızlı taşıyabilmesiyle dikkat çekiyor. Bu özelliğiyle 3 kargo uçağının taşıdığı yükü tek başına daha çabuk ve daha uzak mesafelere götürebilen A400M, zaman ve personel tasarrufuna da imkan tanıyor.

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde ilki Kayseri'deki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda konuşlandırılan A400M uçağı, 221. Filo Komutanlığı'nda görev yapıyor.

Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Binbaşı Engin Yetgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, A400M'in şu anda dünyanın en büyük nakliye uçağı olma özelliğine sahip olduğunu söyledi.

Uçağın dünyada sadece belli ülkelerde olmasının Türk Hava Kuvvetleri'ni birçok ülkeye göre daha avantajlı konuma getirdiğini belirten Yetgin, şunları kaydetti:

"12 Mayıs 2014'te Türk Hava Kuvvetleri envanterine giren ilk A400M uçağı, yurt dışı görevleri kapsamında İngiltere, İtalya, İspanya, Afganistan ve Ekvator Ginesi ile ABD görevini icra etmiştir. Bu görevler kapsamında yaklaşık 300 saatlik uçuş gerçekleştirdik. Özellikle ABD görevi sırasında İstanbul'dan kalkarak 12 saatlik uçuş yaptık. Gidiş ve geliş toplam 45 tonluk malzemeyle Atlantik üzerinden uçarak bir ilke imza attık. Modern uçuş sistemleriyle donatılmış A400M uçağı, mevcut nakliye uçaklarından 3 kat daha fazla yükü, yaklaşık 800 kilometre hızla çok daha uzak mesafeye taşıyabiliyor. Bu da görevlerin çok daha hızlı, daha az personelle, daha kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.  A400M ile taşıdığımız yükü normalde 3 orta sınıfnakliye uçağıyla taşıyabiliyoruz."

Normal nakliye uçaklarının en fazla 550 kilometre hıza ulaşabildiğine dikkati çeken Yetgin, "Bu görevleri A400M ile yapmamış olsaydık ya peş peşe 3 uçak gönderecektik ya da bir uçağımız sürekli gidip gelecekti ki bu da çok fazla zaman alacaktı. Bu da A400M'nin ne kadar isabetli bir yatırım olduğunu gösteriyor" dedi.

Yetgin, 45 metre uzunluğundaki nakliye uçağının, 43 metre kanat açıklığına ve 15 metre yüksekliğe sahip olduğunu belirterek, uçağın 50 ton yakıt alabildiğini, havada yakıt ikmali yapılmasıyla sınırsız menzile uçabildiğini, taşıma kapasitesiyle bu özelliğin çok büyük avantaj sağladığını vurguladı.

Filoda görev yapacak A400M sayısının 2018'e kadar 10'a çıkması planlanıyor.

A400M O GÖREVİ TAMAMLADI

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Neyin ne oldugunu bilmeden bagirsaklarindan yorum yapanlar: A 400 M; 1. Antanov lardan daha ustun ve teknolojik bir ucaktir, 2. T.C. Kimligi tasiyan arkadaslarimiz bu projede yer almislar ve ulkemize prestij kazandirmislardir, 3. Ulkemiz bu projede yer alarak havacilik vizyonunu cook ilerilere goturmustur, 4. Daha bircok detay var, o yuzden "bilmedigin bu konu, git mektebinde oku" diyorum ve anlayanlara saygilarimi sunuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ulastirma ~ 9 yıl önce
Ulastirma ulastirmaz, sov yapar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Antonov225 kötu hava koşularinda uçamaz.ancak airbus a400m uçar. Buna göre uretildi..airbus a400m her turlu koşullarda görev yapar uçar.ama antonov 225 yapamaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
O kadar çok vatan hainleri var ki bu memlekette..dikkatli oku bakim antonov 225 bir sivil cargo uçağidir ayrica dunyada kaç tane var biliyor musun.sadece ukrayna bayraği taşir o ulkeye aittir ve dunyada tek ulkede vardir ukrayna.her pistte inemez ve kalkiş yapamaz ağirliğindan ve eni ve boyunda dolayidir.inerse de beton pistte inmek zorundadir ve çok uzun pist olmak zorunda.oysa airbus A400m askeri cargo uçaği olup beton asfalt toprak micir gibi pistlere inebilir özel pistte ihtiyaci yoktur..askeri najluye uçağidir..en son teknolojik cihaz ve donanima sahiptir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
slm:) ~ 9 yıl önce
utanmasa ben yaptım diyecek ama seçimde onu da derler:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
crew ~ 9 yıl önce
antonov an 225'i duymadı veya o uçak bu dünyadan değil galiba sayın binbaşım ayrıca türkiyenin konsorsiyumda ne yaptığını bi bilen açıklayabilirmi üretimin hangi bölümünden sorumlu olmuş mühendislerimiz neye faydamız olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eskitüfek ~ 9 yıl önce
C-130J yarı fiyatına Türkiye için daha mantıklı bir seçim olurdu. Aralarında 400 nm menzil farkı için bu kadar paraya ve emeğe değmez. Ayrıca 1000 den fazla çeşitli Uçuş görevi için çok daha isabetli bir uçaktır. Türkiye B ve E modellerini tam 50 Yıldır yüksek verimlilikle uçurmaktadır. Ulaşılmadık nokta zaten kalmamıştır. Yine de milletimize hayırlı olsun... Allah Kaza bela vermesin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amma ~ 9 yıl önce
Amma sallamis:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
buğra ~ 9 yıl önce
Antonov lar o zaman bu dünyadan değil :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
messi ~ 9 yıl önce
Amerikaya giden her uçak görevi tamamlamis mi oluyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000