16 Ekim 2021, Cumartesi 14:28:40

A380 için Toulouse'tan son teslimat yapıldı

Dünya'nın en büyük yolcu uçağı olarak bilinen Airbus A380'in son teslimatları yapılıyor. Üretimi durdurulacağı açıklanan A380'lerden biri daha yeni sahibine teslim edildi.
  • Boeing 777x’te katlanan kanat uçları kullandı; 777 vb uçakların girebildiği her havalimanına girebilsin diye. Airbus A380 ise 80 metrelik kanat açıklığı ile işletme masraflarına ek olarak havalimanlarını fiziki olarak da zorladı. Maalesef 20. yüzyılda değiliz, bir aracın büyük olması harika olduğu anlamına gelmiyor. Piyasada birçok uçak çeşidi varken, hele de 77x, A350-1000 gibi modeller varken kimse 100-150 yolcu daha fazla alacak diye eski nesil dört motora sahip 80 metre genişliğindeki bir uçağın kahrını çekmek istemedi, olan bu. Pandemi de tuzu biber oldu.
  • Maliyetleri iyilestiren adimlar atilmaliydi, uretilen 380 lerin en kisa versiyon ve Motorlarininda bir onceki nesil oldugunu biliyormusunuz??
  • Hiç kimse havacılıkta bu kadar büyük krizleri hesap edemedi . Önce Max krizi daha sonra tüm dünyayı saran korona virüs krizi havayollarını iflasın eşiğine getirdi bu krizden en fazla etkilenen geniş gövde uçakların yere indirilmesi oldu ve 380 de maalesef en çok etkilenen uçaklar oldu. Thai Qatar Etihat Lufthansa Singapur Air France Malezya Brıtısh Aır Assıana Korean gibi havayolu şirketleri A 380 leri filolarından çıkardılar . Birde A 350 330 neo 787 gibi uçaklar A 380 nin sonunu getiren uçaklar oldular.
  • Airbus’ın yolcular ve reklam için çok iyi bir uçağıydı ancak havayolları için maliyet açısından zorlu bir uçak oldu. A340 gibi zamanın trendlerinden kopuk bir projeydi. Kargo versiyonu çıkmadı. Çift katlı olup turnaround süresinin uzun olması da cabası. Kısaca sadece yolculara ve meraklılarına etkileyici görünen bir uçak, wow faktörü dışında bir şeyi yok. Ticari olarak başarısızlık. Airbus’ın bu konudaki ilk örneği de değil. Sonuçta arkasında AB var.
  • Şu uçağa da bir binemedim, gitti. Gerçi bak,KLM'in 747'si ile bir uçuşum vardır. Aman Allah'ım!! Uçak büyük, sen de yolcu olarak ona göre rahat edeceğini düşünüyorsun değil mi? I-ıh.. Ben hayatımda böyle rezillik görmedim. 170 civarı uçuşum vardır, hayatımda gördüğüm en kötü diz mesafesi bu uçaktaydı. Tahmin edeceğin en son uçakta.. Artık o ekonomiye herifler kaç koltuk sığdırdıysa.. Uçuş da öyle 2 saatlik uçuş değil, 9-10 saatlik okyanus aşırı uçuş. Ön koltuğun arkası neredeyse ağzında, dizin ön koltuğa değiyor. Her neyse.. Bilinmedik şey değil, yine de paylaşayım dedim. Uçağın kendisi büyük, evet, ama kabin içi koltuk konfigürasyonu havayolu firmasının insafına kalmış. Artık 500 koltuk mu sığdırır, 800 mü..
  • Çok büyük bir ihtimalle ileri ki yıllarda bioyakıtlı yeni motor versiyonuyla tekrar karşımıza çıkacaktır.
  • Uçak , bi 350-77-87 hele hele 47 değil I think.

Dünya'nın en büyük yolcu uçağı olarak bilinen Airbus A380'in son teslimatları yapılıyor. Üretimi durdurulacağı açıklanan A380'lerden biri daha yeni sahibine teslim edildi.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus tarafından imal edilen A380 tipi yolcu uçağı Japon hava yolu şirketi All Nippon Airways (ANA) filosuna katıldı. JA383A kuyruk tescilli uçak, ANA filosundaki üçüncü A380 olarak kayıtlara geçti.

Airbus son iki A380 teslimatını ise Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates'e yapacak ve bu teslimatlarla birlikte A380 üretimi resmen sona ermiş olacak. 

ANA'nın filosuna kattığı uçak Airbus'ın Toulouse tesislerinden yapılan son teslimat olma özellğini taşırken, Emirates'e verilecek 2 uçağın ise Hamburg tesislerinden gerçekleştirileceği öğrenildi.

A380 için Toulouse'tan son teslimat yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

777x ~ 2 ay önce
Boeing 777x’te katlanan kanat uçları kullandı; 777 vb uçakların girebildiği her havalimanına girebilsin diye. Airbus A380 ise 80 metrelik kanat açıklığı ile işletme masraflarına ek olarak havalimanlarını fiziki olarak da zorladı. Maalesef 20. yüzyılda değiliz, bir aracın büyük olması harika olduğu anlamına gelmiyor. Piyasada birçok uçak çeşidi varken, hele de 77x, A350-1000 gibi modeller varken kimse 100-150 yolcu daha fazla alacak diye eski nesil dört motora sahip 80 metre genişliğindeki bir uçağın kahrını çekmek istemedi, olan bu. Pandemi de tuzu biber oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buyuk kayip ~ 2 ay önce
Maliyetleri iyilestiren adimlar atilmaliydi, uretilen 380 lerin en kisa versiyon ve Motorlarininda bir onceki nesil oldugunu biliyormusunuz??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
........... ~ 2 ay önce
Hiç kimse havacılıkta bu kadar büyük krizleri hesap edemedi . Önce Max krizi daha sonra tüm dünyayı saran korona virüs krizi havayollarını iflasın eşiğine getirdi bu krizden en fazla etkilenen geniş gövde uçakların yere indirilmesi oldu ve 380 de maalesef en çok etkilenen uçaklar oldu. Thai Qatar Etihat Lufthansa Singapur Air France Malezya Brıtısh Aır Assıana Korean gibi havayolu şirketleri A 380 leri filolarından çıkardılar . Birde A 350 330 neo 787 gibi uçaklar A 380 nin sonunu getiren uçaklar oldular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 2 ay önce
Airbus’ın yolcular ve reklam için çok iyi bir uçağıydı ancak havayolları için maliyet açısından zorlu bir uçak oldu. A340 gibi zamanın trendlerinden kopuk bir projeydi. Kargo versiyonu çıkmadı. Çift katlı olup turnaround süresinin uzun olması da cabası. Kısaca sadece yolculara ve meraklılarına etkileyici görünen bir uçak, wow faktörü dışında bir şeyi yok. Ticari olarak başarısızlık. Airbus’ın bu konudaki ilk örneği de değil. Sonuçta arkasında AB var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teasers ~ 2 ay önce
Şu uçağa da bir binemedim, gitti. Gerçi bak,KLM'in 747'si ile bir uçuşum vardır. Aman Allah'ım!! Uçak büyük, sen de yolcu olarak ona göre rahat edeceğini düşünüyorsun değil mi? I-ıh.. Ben hayatımda böyle rezillik görmedim. 170 civarı uçuşum vardır, hayatımda gördüğüm en kötü diz mesafesi bu uçaktaydı. Tahmin edeceğin en son uçakta.. Artık o ekonomiye herifler kaç koltuk sığdırdıysa.. Uçuş da öyle 2 saatlik uçuş değil, 9-10 saatlik okyanus aşırı uçuş. Ön koltuğun arkası neredeyse ağzında, dizin ön koltuğa değiyor. Her neyse.. Bilinmedik şey değil, yine de paylaşayım dedim. Uçağın kendisi büyük, evet, ama kabin içi koltuk konfigürasyonu havayolu firmasının insafına kalmış. Artık 500 koltuk mu sığdırır, 800 mü..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A380NEO ~ 2 ay önce
Çok büyük bir ihtimalle ileri ki yıllarda bioyakıtlı yeni motor versiyonuyla tekrar karşımıza çıkacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neo ~ 2 ay önce
Pek sanmıyorum. Yeni motorların olması için programın devam etmesi gerekiyor, yani üzerinde çalışılmaya devam eden bir uçak olması gerekiyor. Airbus, A380 programını sonlandırdığını açıkladıktan sonra hisse senetlerinde yükseliş yaşandı. Maalesef A380, Airbus için ayak bağı olmaya başlamıştı. A350 kargo versiyonunu yakın zamanda açıklayan Airbus için artık odak modelleri A320 ailesi ve A350 gibi.
Plus ~ 2 ay önce
Plus adı altında wingtip ve daha fazla koltuk içeren bir versiyonu tanıtıldı ancak ilgi görmedi. Koltuk başına maliyetleri düşüren bir iyileştirmeydi. Dört motor devri artık kapandı. 747-8’de genx motorlar var, 787’dekinin farklı versiyonu. Yolcu pazarında o da maalesef ilgi görmedi. -400 serisini işletenlere verimli bir alternatif oldu sadece. Asıl satışı kargoda yaptı.
Masraflı ~ 2 ay önce
Uçak , bi 350-77-87 hele hele 47 değil I think.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000