17 Şubat 2021, Çarşamba 09:20:57

"5G teknolojisi uçaklara zarar verebilir!"

Fransız Sivil Havacılık Otoritesi (DGAC), en son nesil akıllı telefonlar 5G'nin uçak irtifa göstergelerine zarar vereceği konusunda uyarıda bulunarak, uçuş sırasında kapatılmaları gerektiğini duyurdu.
  • Adamlar havalimanı yakında sinyal gücünü kısıtlar, biz de 5G'nin denemesini ilk önce İstanbul Havalimanında gerçekleştiririz.
  • Yapamadıkları teknolojileri zararlı olarak gösteriler. Standart batılı kafası. Kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi gibi.
  • 2G çıktığında otobüslerde bile telefon kapattırılırdı. Bu da geçer.
  • bunun en son uygulanacagi ulke Turkiye olur. Unutmayalim; B737Max' larin heryerde ucusu durdurulmustu ama THY de "Sadece Kaptanlar ucacak" seklinde bultenle ucurulmaya devam edilmisti. Cok cok sonra THY denbu ucaklari ground etti. Tamamen sans eseri o donemde ucan ucaklarda dusen ucaklardaki ariza yasanmadi. Yasansaydi THY nin kahraman "Kaptanlari" hicbir sekilde o ucagi o irtifadan kurtaramazdi.
  • 5G radio altimetre'yi etkiler, baro altimetre'leri etkilemez.
  • Nasıl yani ''altimetrelere benzer veya hatta daha yüksek bir kuvvetin yakın bir frekans kaynağından gelen sinyal parazitinden'' altimetrenin kuvveti mi varmış digital bişeyini etkiler de air data modüle de computerde bi frekans ver bize tamam diyelim.

Fransız Sivil Havacılık Otoritesi (DGAC), en son nesil akıllı telefonlar 5G'nin uçak irtifa göstergelerine zarar vereceği konusunda uyarıda bulunarak, uçuş sırasında kapatılmaları gerektiğini duyurdu.

DGAC'ın bir sözcüsü, "5G cihazlarının uçakta kullanılması, irtifa okumalarında hatalara yol açabilecek parazit risklerine yol açabilir" dedi.

Bu müdahalenin "iniş sırasında son derece kritik olan cihazlarda" hatalara neden olabileceğini kaydeden DGAC, geçtiğimiz hafta havayollarına konuyla ilgili bir bülten göndererek 5G telefonların tamamen kapatılmasını veya uçuş sırasında "uçak moduna" alınmasını önerdi.

AFP'ye konuşan sözcüye göre, potansiyel durum, "altimetrelere benzer veya hatta daha yüksek bir kuvvetin yakın bir frekans kaynağından gelen sinyal parazitinden" kaynaklanıyor.

Çoğu ülke, önceki nesil mobil telekomünikasyon ağlarının bir uçağın navigasyon ve iletişim ekipmanına müdahale edebileceğine dair endişeler nedeniyle cep telefonlarının kapatılmasını veya uçak moduna alınmasını uzun süredir talep ediyor.

DGAC, bir uçağın ekipmanında aksaklık olması durumunda, uçuş ekibinin hava trafik kontrolörlerine derhal haber vermesini ve böylece havalimanındaki yetkilileri uyarmasını da tavsiye etti.

Havalimanı yakında sinyal gücü kısıtlandı

Fransız havalimanlarına iniş sırasında parazit risklerini sınırlandırmak için 5G baz istasyonlarının konumlandırılması için yeni şartlar belirlendi.

Fransız telekomünikasyon operatörlerine 5G hizmetlerini sunmaya başlaması için yeşil ışık yakıldığı kasım ayından bu yana ek testler yürüten DGAC, Fransa'nın ana havalimanlarının yakınına yerleştirilen 5G baz istasyonlarından gelen sinyallerin gücünün kısıtlandığını kaydetti.

Radyo frekanslarından sorumlu ajans ile işbirliği içinde tüm Fransız havalimanlarında 5G baz istasyonları yakından izleniyor.

"5G teknolojisi uçaklara zarar verebilir!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

5G ~ 3 yıl önce
Adamlar havalimanı yakında sinyal gücünü kısıtlar, biz de 5G'nin denemesini ilk önce İstanbul Havalimanında gerçekleştiririz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avrupa kafası ~ 3 yıl önce
Yapamadıkları teknolojileri zararlı olarak gösteriler. Standart batılı kafası. Kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlk zamanlar ~ 3 yıl önce
2G çıktığında otobüslerde bile telefon kapattırılırdı. Bu da geçer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oyle olsa bile ~ 3 yıl önce
bunun en son uygulanacagi ulke Turkiye olur. Unutmayalim; B737Max' larin heryerde ucusu durdurulmustu ama THY de "Sadece Kaptanlar ucacak" seklinde bultenle ucurulmaya devam edilmisti. Cok cok sonra THY denbu ucaklari ground etti. Tamamen sans eseri o donemde ucan ucaklarda dusen ucaklardaki ariza yasanmadi. Yasansaydi THY nin kahraman "Kaptanlari" hicbir sekilde o ucagi o irtifadan kurtaramazdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT737 ~ 3 yıl önce
5G radio altimetre'yi etkiler, baro altimetre'leri etkilemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhtesem kaptan ~ 3 yıl önce
Soyle bakalim, Radio Altimetre nin etkilenmesi durumunda ne gibi riskler karsimiza cikar?
Baro ~ 3 yıl önce
Niye, baro altimetrenin içinde elektronik devreler yerine hamster çarkı ile su pompası mı var?
Peki ~ 3 yıl önce
Evet baro altimetreyi etkileyemez ama okuyan monitör eden sistemleri etkilemez mi , çünkü hepsi dijital biliyorsunuz ?
eeişte ~ 3 yıl önce
Nasıl yani ''altimetrelere benzer veya hatta daha yüksek bir kuvvetin yakın bir frekans kaynağından gelen sinyal parazitinden'' altimetrenin kuvveti mi varmış digital bişeyini etkiler de air data modüle de computerde bi frekans ver bize tamam diyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000