27 Temmuz 2011, Çarşamba 08:25:52

400 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA...

ABD’nin Boeing firmasından 6 adet ağır yük helikopteri alınması için anlaşmaya varıldı...
  • Türk silahlı kuvvetler için son derece acil ihtiyaç olan bir ürün bütün gelişmiş ülkeler kullanıyor bundan.. keşke nakliye uçağında da c-17 modelini seçseler konusunda bir numar bütün dünya kullanıyor daha airbusı çok beklerler 10 sene geçer hala test uçuşunda derler işde..
  • Fiyat biraz yüksek olsa da bu helikopterlere çok ihtiyaç vardı. Umarım sayı daha da artar. MEA
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ABD'nin Boeing firmasından 400 milyon dolara 6 adet ağır yük helikopteri alınması için anlaşmaya varıldı.
 
Boeing firmasınca üretilen CH-47S tipi Chinook helikopter, 60 personel taşıma kapasitesine sahip. Cumhuriyet Gazetesi'nden Barkın Şık'ın haberine göre yük helikopterleri, mekanize araçları, top gibi silah sistemlerini nakledebiliyor, çelik halatlarla bir F-16 savaş uçağını da taşıyabiliyor. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri yük taşıma ihtiyacını bugüne kadar Blackhawk ve Cougar helikopterleriyle sağladı. Bu helikopterler azami 22 kişi taşıma kapasitesine sahip. Yük helikopterleriyse 60 personel taşıma kapasitesine sahip. Yük helikopterleri, mekanize araçları, top gibi silah sistemlerini nakledebiliyor.
 
Yük helikopterleri, düşerek kırıma uğramış uçak veya helikopterlerin taşınmasında da kullanılıyor. Chinook helikopterleri; Yunanistan, İngiltere, İtalya ve Mısır gibi pek çok ülkenin ordusunda görev yapıyor. Türkiye, alacağı 6 helikopterden 5'ini Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 1'ini ise Özel Kuvvetler Komutanlığı'na tahsis etmeyi planlıyor.
 
REKORA İMZA ATACAK
 
Chinook modeli yük helikopterlerinin atası olarak anılıyor. ABD ordusu için ilk kez 1962'de üretildi. Her türlü iklim ve koşulda, savaşta, afette muharip ve hayat kurtarıcı olarak görev yaptı. 1962 yılında envantere giren helikopterlerin ABD ordusunda 2040'lara kadar görev yapması planlanıyor. Böylece Chinook, orduya neredeyse 100 yıl hizmet ederek bir rekora imza atacak.
 
KRİZ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
 
Türk ordusunun öncelikli ihtiyaçları arasında yer alan yük helikopterleri için beş kez ihaleye çıkıldı. Açılan son ihale 2001 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle iptal edildi. Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 30 Haziran 2006'daki toplantısında projenin yeniden başlatılması kararı alındı. 5 yıl süren müzakerelerin ardından anlaşma sağlandı.

Sabah
400 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA...

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Türk silahlı kuvvetler için son derece acil ihtiyaç olan bir ürün bütün gelişmiş ülkeler kullanıyor bundan.. keşke nakliye uçağında da c-17 modelini seçseler konusunda bir numar bütün dünya kullanıyor daha airbusı çok beklerler 10 sene geçer hala test uçuşunda derler işde..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Fiyat biraz yüksek olsa da bu helikopterlere çok ihtiyaç vardı. Umarım sayı daha da artar. MEA

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000