28 Şubat 2017, Salı 09:06:59

3. havalimanının graniti Van'dan

Van'daki ocaklardan çıkarılan ve bir mermer fabrikasında işlemlerden geçtikten sonra kullanıma hazırlanan granit, yapımı süren İstanbul 3. Havalimanı'nda kullanılacak.
  • Fabrika 65 Bin m2. Sipariş toplamı 14 Bin m2. Biraz komik değil mi? 3. Havalimanı dünyanın en büyük havalimani değil miydi? Hani milyon m2 falan? Mermer ve Granit sektörü kan ağlıyor. 14 bin m2 ile vatansever olunmaz...
  • Genç ve işsiz nüfusun çoğunlukta olduğunu görünce de buraya fabrika yapmaya karar verdik demiş . bizim işadamlarına ders olsun .
  • Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı.
  • Makinalar İtalya, sermaye İran ve her zaman ki gibi TAŞ,BETON yurdumuzdan. Çok milliyiz.
  • 3.havalimani 3.havalimani dediniz millet hüsrana uğramaz dünyanın en büyüğü olcak diyorlar fakat doha daki gibi tramvay sistemi olcak mı yoksa Atatürkteki gibi bi tane yürüyen bandı koyup işi bitirceklerse sıkıntı olur ayrıca mad ve ath de ücretsiz wifi imkanı varken burda bu olcak mı yoksa millete 10$ dan vermeye devam mi
  • Türkiyedeki mermerler aşırı radyasyonlu idi. Şimdi yıkadık radyasyon kalmadı dendi herhalde ?
  • tmm güzel taş devri teknolojisi sadece bizde var!

Van'daki ocaklardan çıkarılan ve bir mermer fabrikasında işlemlerden geçtikten sonra kullanıma hazırlanan granit, yapımı süren İstanbul 3. Havalimanı'nda kullanılacak.

Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 2012 yılında 18 bini kapalı, 65 bin metrekare alan üzerinde kurulu mermer fabrikasında üretilen mermer ve granit, birçok yapının mimarisinde kullanıldığı gibi ülkedeki büyük projelerde de tercih edilen ürünler arasındaki yerini aldı.

Kentte radyasyon oranı yasal prosedürlere uygun dokuz ayrı ocakta çıkarılan ham maddenin tam donanımlı makinelerde özel işlenerek dönüştürüldüğü granit, inşaat çalışmaları devam eden 3. Havalimanı'nı süsleyecek.

Havalimanı için sipariş edilen 14 bin metrekarelik granitin bir kısmı hazırlanıp İstanbul'a gönderildi, kalan kısmının ise üretimi devam ediyor.

Fabrikanın ortağı İranlı İş Adamı Mousa Javadı, AA muhabirine fabrikanın kurulduğu günden bu yana ticaret alanında önemli mesafe katettiğini belirtti.

"İtalya'dan makineler getirdik"
Van'ın İran'a sınır olmasının ticareti genişlettiğini ifade eden Javadı, kentin hem İran'a hem de Irak'a çok yakın olduğunu belirtti.

Javadı, "İstediğimiz zaman buralardan ham madde temin edebiliriz ama en önemlisi de daha önce burada bir kaynak araştırmasının olmamasıdır. İlk önce bir uzman ekiple ham madde araştırması yaptık. Jeoloji mühendislerimiz büyük madden yatakları olduğunu belirledi. Genç ve işsiz nüfusun çoğunlukta olduğunu görünce de buraya fabrika yapmaya karar verdik. Ardından İtalya'dan son teknolojiyle üretilen makineler getirdik."

"Taşımızın kalitesi yüksek"

Ham maddenin kaliteli olması nedeniyle ürettikleri ürüne de yoğun talep gördüğünü anlatan Javadı, şöyle devam etti:

"Hedefimiz ürünün yüzde 30'unu iç pazara satmak, yüzde 70'ini de ihraç etmektir. Bu anlayışla yola çıktık ve işlerimizi bu yönde ilerletiyoruz. Son olarak İstanbul 3. Havalimanı için granit siparişi aldık. Bu büyük yatırıma granit vermek için de çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Bizi tercih etmelerinin nedeni taşımızın kaliteli olmasıdır. Sipariş edilen 14 bin metrekarelik granitin bir bölümünü tamamlayıp ulaştırdık. Ülkenin en doğusundaki Van'dan en batısındaki İstanbul'a granit göndermek çok önemli. Ülkede çok fabrika var ama taşımızın kaliteli olması nedeniyle bizi tercih ettiler. İnşallah daha büyük projelerin taşını da Van'da üreteceğiz."

3. havalimanının graniti Van'dan

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Rakamlar ~ 2 yıl önce
Fabrika 65 Bin m2. Sipariş toplamı 14 Bin m2. Biraz komik değil mi? 3. Havalimanı dünyanın en büyük havalimani değil miydi? Hani milyon m2 falan? Mermer ve Granit sektörü kan ağlıyor. 14 bin m2 ile vatansever olunmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FENASIKERIM ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
javadi ~ 2 yıl önce
Genç ve işsiz nüfusun çoğunlukta olduğunu görünce de buraya fabrika yapmaya karar verdik demiş . bizim işadamlarına ders olsun .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 2 yıl önce
Zaten haberde en dikkat çekici nokta Vana yatırım yapılması.3.havalimanının aldığı granit çokda önemli değil.Bizim iş adamlarımızda bina diksinler...
Vatanperever ~ 2 yıl önce
Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli olmak önemli ~ 2 yıl önce
Makinalar İtalya, sermaye İran ve her zaman ki gibi TAŞ,BETON yurdumuzdan. Çok milliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Hacı ~ 2 yıl önce
3.havalimani 3.havalimani dediniz millet hüsrana uğramaz dünyanın en büyüğü olcak diyorlar fakat doha daki gibi tramvay sistemi olcak mı yoksa Atatürkteki gibi bi tane yürüyen bandı koyup işi bitirceklerse sıkıntı olur ayrıca mad ve ath de ücretsiz wifi imkanı varken burda bu olcak mı yoksa millete 10$ dan vermeye devam mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hani ? ~ 2 yıl önce
Türkiyedeki mermerler aşırı radyasyonlu idi. Şimdi yıkadık radyasyon kalmadı dendi herhalde ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tmm ~ 2 yıl önce
tmm güzel taş devri teknolojisi sadece bizde var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000