04 Haziran 2015, Perşembe 12:55:28

3. havalimanından dev anlaşma

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (İGA), bir başka önemli dönüm noktasını daha geride bırakarak Seul Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kopenhag Uluslararası Havalimanları ile Operasyon Danışmanlık Hizmeti anlaşması imzalıyor.
  • Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. En büyük güçlük ve para kaybı atc hizmetleri ile ilgili olacaktır. Personel planlamasına bu günden başlanması gerekiyor. Eğitimleri 3 yıl sürüyor. Başka önemli bir konuda FIR çok yakın olduğu için hava trafik hizmetleri açısından Bulgarlar bütün parayı alacaklar hemde hiç kazma vurmadan...
  • bu iki firma ortak olmasin sakin yatirima :) yada devredenler vs. olur mu olur... seyredelim yuzde yuz yerli yatirim mi :)
  • ya bunun anlamı nedir yani adamlar bize sizde beyin yok biz yönetilim mi diyor?
  • Bu tavdan transfer olan dehalara ne oldu. onlar know how I yok tabiki isletmede:)) Tabiki icinde bir yada maximum iki tane yapim trcrubelisi vardir. Gerisi agzini actimi yedirebildigi kadar yedirir is bilmez patrona :)) Orat means :)) Malesef durum gec anlasilicak.yap kir yeniden yap boz. Olmadi ... Sizi kontrol eden olmazsa malesef cok yapar bozarsiniz daha.
  • Sayın yorumcular, bu bilgi çağında bilgiye verilen önem ve değerdir. Ben bu anlaşmanın çok yararlı olacağını düşünüyorum, ülkemize faydalı olacak her işin yolu açık olsun.
  • milyarlık proje alıp onu yönetmememk!!! bakkal bile yönetemezsiniz
  • Sorunlari tecrubeli personellerine deger vermedikleri icin personeli kusturmeleri. Bu projenin nesi zor biri bana soylesin. Uydu mu atacaksiniz . Yer yuzunden binden fazla var zaten irili ufakli. Duzgun ekip kurun yeter. Doğruluk , gerçek ile uyumlu olma hâli
  • Dünya güveniyor da siz niye güvenmiyorsunuz ? Yabancı ya ihtiyacı olan Araplar .. Turk ler ve Türkiye değil ..
  • DUNYA ÇAPINDA BAŞARILARA İMZA ATMIŞ TAV A NİYE VERMİYORSUNUZ ? TURK DİYE MI ?
  • kullanışlı trolleyler mevcut ta pasaport kontrole kadar kullanabilirsiniz. ama biz de heyhat ki heyhat. yaşlı insanlar ellerinde zemzem vs aüır şeyleri 1 km o kasvetli yolculuktan sonra elle taşıyorlar. ben şahsen çok yaşlı yolcunun bitap düştüğünü görüp yardımlarına koşmuşumdur. ve bu konuyu kaç defa havalanındaki yönetime yüzyüze bildirdim ve her biri çocuk gibi sorumşu şu sorumlu bu diye geçiştirdiler. yazılı olarak nereye yazayım artık. ulaştırma bakanına olaşayım dedim ama nafile ne email atabiliyorum ne telefon ile ulaşabiliyorum. medeniyet buradan başlar. ama gelin görün yeşilköydeki havaalanının yer işletmesini. isterseniz size dünyanın değişik havaalanlarındaki trolley dağıtım ve toplama uygulamalarının resimlerini gönderebilirim. ben bu konuda muzdarip ve şikayetçiyim. medeniyet maalesef bize pek uğramamış üzülerek söylüyorum. bu konuyu her zaman gündeme getireceğim. herkese saygılar sevgiler. ahmet şahinoğlu.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (İGA), bir başka önemli dönüm noktasını daha geride bırakarak Seul Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kopenhag Uluslararası Havalimanları ile Operasyon Danışmanlık Hizmeti anlaşması imzalıyor.

5 yıl sürecek bu anlaşma, İstanbul Yeni Havalimanı’nı küresel havacılık sektörünün en önemli çekim merkezi haline getirme hedefine bir adım daha yakınlaştıracak.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş., Güney Kore’nin Başkent Seul’dan açılan kapısı Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kuzey Avrupa’nın en önemli aktarma merkezlerinden Kopenhag Uluslararası Havalimanı ile “İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’nin operasyonel süreçlerini şekillendirmeyi ve yönetmeyi içeren danışmanlık hizmeti anlaşmasına imza atıyor.

Önümüzdeki beş seneyi kapsayacak danışmanlık projesi; strateji ve iş planı geliştirme, insan kaynakları ve organizasyonel gelişim, deneme operasyonları aracılığıyla operasyonel hazırlık ve 2017’de planlanan açılışından sonraki ilk üç yıl yeni havalimanının operasyonu ile ilgili danışmanlık hizmetini içeriyor. 

2014 senesinde 45.5 milyon yolcu ağırlayan Incheon Havalimanı ve 25.6 milyon yolcu ağırlayan Kopenhag Havalimanı, anlaşma kapsamında bir araya gelerek deneyimlerini, becerilerini ve uzmanlıklarını İstanbul Yeni Havalimanı’nın başarısı için seferber edecek.

Yeni işbirliği konusunda açıklama yapan İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. CEO’su Mertol Genç şöyle dedi: “Projenin bu aşamasında dünyanın önde gelen iki havalimanı işletmecisi ile yaptığımız bu anlaşmadan dolayı gururluyuz. Bizim önceliğimiz en üst düzey yolcu konforunu sağlarken dünya çapında örnek alınacak bir proje yaratmak. Incheon ve Kopenhag bizimle bu örneği ortaya koymak üzere, konfor, inovasyon, verimlilik ve karlılık hedeflerine ulaşma konusunda uzmanlıklarını paylaşacak ve bu da yolcu deneyimini iyileştirecek. Bunların yanı sıra, böylesi güçlü uluslararası işletmecilerin projeye olan ilgisi ve katılımları IGA’nın global havacılık dünyasının gözünde çoktan kendine yer edinmiş ve ilerliyor olduğunun bir diğer göstergesi. Bu önemli uluslararası işbirliği hem bizler hem de Türk havacılık sektörü için son derece önemli çünkü bizim amacımız tüm kıtaları birbirine bağlayan global bir merkez inşa etmek, ülkemizi ve İstanbul’u dünya havacılık sektöründe her anlamıyla bir merkez haline getirmektir. ”

Havalimanı operasyonları inşasında dört aşama

Operasyon danışmanlığı hizmeti, ilk aşaması hemen başlayacak olan dört fazdan oluşuyor.

İlk aşama hizmetler havalimanının geliştirme sürecindeki stratejik, operasyonel ve ticari konuları içeriyor. Incheon ve Kopenhag’dan gelecek uzmanlar IGA operasyon birimleriyle yan yana çalışarak operasyon konseptini geliştirecek ve en iyi uluslararası uygulamaların ve stratejilerin havalimanı tasarımına dâhil edilmesine destek olacak. Aynı zamanda bu uzmanlar, uluslararası havalimanı işletmeciliği alanındaki ticari bilgileri ve deneyimleri ile IGA’nın iş hedeflerini gerçekleştirmesinde destek sunacak.

İkinci aşama hizmetler IGA’nın organizasyon stratejisi ile alakalı olacak. Bir yandan altyapıyı geliştirirken bir yandan bunu yönetecek işgücünün kurulması ve eğitilmesi ile 25 yıl boyunca 150 milyon yolcuya ev sahipliği yapabilecek İstanbul Yeni Havalimanı’nın işletilmesi konularını kapsayacak. 

Üçüncü aşama, havalimanının açılmasından 15 ila 18 ay önce başlayacak. Genel olarak Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Devri (ORAT) olarak bilinen bu aşama, İstanbul Yeni Havalimanı’nın uluslararası standartlara uygun ve başarılı şekilde açılışı için kritik önem arz ediyor.  Özellikle havalimanının açılışı ile birlikte,  İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan transfer edilecek operasyonlar ve daha önce kapasite sorunları yüzünden verilemeyen ilave yeni hava hizmetleri detaylı bir şekilde programlanacak.

Operasyona hazır havalimanı tesisleri, gerekli testlerden geçtikten sonra operasyonların kusursuz şekilde başlaması sağlayacak ve ilk senesinde 80 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapacak. Buna benzer bir başarıyı 2001 senesinde gösteren Incheon Havalimanı, akabinde iki geniş çaplı büyüme projesi daha hayata geçirdi.

Dördüncü ve son aşama ise havalimanının açılmasından itibaren ilk üç yıllık süreyi kapsayacak. Bu süre zarfında IGA’nın Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMI) Genel Müdürlüğü ile imzaladığı İmtiyaz Anlaşması’ndaki yükümlülüklerin yanı sıra, danışmanlar şirketlerin tam zamanlı deneyimli uzmanları hava tarafı, terminal ve kara tarafı operasyonları ile havayolu pazarlama ve merkez stratejisini konuları yerinden yürütülecek. Danışmanlık çalışmaları, IGA’nın sayıları 5 bini aşacak operasyonel personeli ile entegre edilecek ve bu sayede imtiyaz anlaşmasının süreceği tam 25 yıl boyunca operasyonel know-how tamamen İGA’ya devredilmiş olacak.      

Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi CEO’su Park Wan Su, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “İstanbul Yeni Havalimanı, ölçeği ve değeri sebebiyle Incheon Havalimanı için de son derece önemli ve etkileyici bir proje. Incheon Havalimanı, dünya standartlarındaki devasa İstanbul Yeni Havalimanı’na danışmanlık yapma fırsatını yakaladığı için gurur duyuyor. Incheon Havalimanı olarak, Kopenhag Havalimanı ile yakın bir işbirliği içerisinde çalışarak, bu yeni havacılık merkezinin inşaatına ve faaliyetlerine katkıda bulunmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya kararlıyız. Incheon Havalimanı’nın inşaat ve işletme konusunda sahip olduğu deneyim sayesinde, İstanbul Yeni Havalimanı ile bir kez daha tarih yazılacak. Ayrıca bu proje, Incheon Havalimanı’nın yurtdışındaki faaliyetlerine yönelik yeni yatırımları için bir üs görevi görecek.”

Kopenhag Havalimanı CEO’su Thomas Woldbye ise “Kopenhag Havalimanı, Uluslararası Hava Taşımacılığı Araştırma Topluluğu tarafından geçtiğimiz 11 yılda 9 kez ‘Avrupa’nın En Verimli Havalimanı’ seçildi. Danimarka, Çin, Meksika ve İngiltere’de uluslararası havalimanları geliştirmek konusunda köklü bir deneyimimiz var. Incheon Havalimanı ile yaptığımız işbirliği kapsamında bilgilerimizi bir araya getirerek, İstanbul’a uluslararası ölçekte rekabetçi bir havalimanı inşa etme ve işletme çalışmalarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

3. havalimanından dev anlaşma

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

ATC ATATÜRK ~ 6 yıl önce
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. En büyük güçlük ve para kaybı atc hizmetleri ile ilgili olacaktır. Personel planlamasına bu günden başlanması gerekiyor. Eğitimleri 3 yıl sürüyor. Başka önemli bir konuda FIR çok yakın olduğu için hava trafik hizmetleri açısından Bulgarlar bütün parayı alacaklar hemde hiç kazma vurmadan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ortak gelmesin ~ 6 yıl önce
bu iki firma ortak olmasin sakin yatirima :) yada devredenler vs. olur mu olur... seyredelim yuzde yuz yerli yatirim mi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BU NEE ~ 6 yıl önce
ya bunun anlamı nedir yani adamlar bize sizde beyin yok biz yönetilim mi diyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yess ~ 6 yıl önce
aynen öyle siz amelesiniz bizde zekiyiz:)
yess ~ 6 yıl önce
aynen öyle siz amelesiniz bizde zekiyiz:)
Tav transfered ~ 6 yıl önce
Bu tavdan transfer olan dehalara ne oldu. onlar know how I yok tabiki isletmede:)) Tabiki icinde bir yada maximum iki tane yapim trcrubelisi vardir. Gerisi agzini actimi yedirebildigi kadar yedirir is bilmez patrona :)) Orat means :)) Malesef durum gec anlasilicak.yap kir yeniden yap boz. Olmadi ... Sizi kontrol eden olmazsa malesef cok yapar bozarsiniz daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MG ~ 6 yıl önce
Sayın yorumcular, bu bilgi çağında bilgiye verilen önem ve değerdir. Ben bu anlaşmanın çok yararlı olacağını düşünüyorum, ülkemize faydalı olacak her işin yolu açık olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi mi ~ 6 yıl önce
Bilgi ülkendeyse almayacaksın gidip ithal bilgi getireceksin. Bu anlama mı geliyor bu yorum. Umarım öyle değildir.
geri vites ~ 6 yıl önce
milyarlık proje alıp onu yönetmememk!!! bakkal bile yönetemezsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorun tecrube degil ~ 6 yıl önce
Sorunlari tecrubeli personellerine deger vermedikleri icin personeli kusturmeleri. Bu projenin nesi zor biri bana soylesin. Uydu mu atacaksiniz . Yer yuzunden binden fazla var zaten irili ufakli. Duzgun ekip kurun yeter. Doğruluk , gerçek ile uyumlu olma hâli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tav a ~ 6 yıl önce
Dünya güveniyor da siz niye güvenmiyorsunuz ? Yabancı ya ihtiyacı olan Araplar .. Turk ler ve Türkiye değil ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NEDEN TAV DEĞİL !! ~ 6 yıl önce
DUNYA ÇAPINDA BAŞARILARA İMZA ATMIŞ TAV A NİYE VERMİYORSUNUZ ? TURK DİYE MI ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet şahinoğlu 2 ~ 6 yıl önce
kullanışlı trolleyler mevcut ta pasaport kontrole kadar kullanabilirsiniz. ama biz de heyhat ki heyhat. yaşlı insanlar ellerinde zemzem vs aüır şeyleri 1 km o kasvetli yolculuktan sonra elle taşıyorlar. ben şahsen çok yaşlı yolcunun bitap düştüğünü görüp yardımlarına koşmuşumdur. ve bu konuyu kaç defa havalanındaki yönetime yüzyüze bildirdim ve her biri çocuk gibi sorumşu şu sorumlu bu diye geçiştirdiler. yazılı olarak nereye yazayım artık. ulaştırma bakanına olaşayım dedim ama nafile ne email atabiliyorum ne telefon ile ulaşabiliyorum. medeniyet buradan başlar. ama gelin görün yeşilköydeki havaalanının yer işletmesini. isterseniz size dünyanın değişik havaalanlarındaki trolley dağıtım ve toplama uygulamalarının resimlerini gönderebilirim. ben bu konuda muzdarip ve şikayetçiyim. medeniyet maalesef bize pek uğramamış üzülerek söylüyorum. bu konuyu her zaman gündeme getireceğim. herkese saygılar sevgiler. ahmet şahinoğlu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000