08 Nisan 2018, Pazar 15:05:09

3. havalimanında martı tehlikesi ortadan kalkıyor

İstanbul Yeni Havalimanı'nın hedeflenen açılış tarihinde hazır hale getirilmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.
  • Doğa kimin umurunda arkadaşlar. Maksat rant olsun. Türkiye kurulduğundan beri bu kadar doğa katliamı görmedi. Ama hala makarnaya oy satanlar var. Kafaları anlamak mümkün değil.
  • 3. havalimanı bu ülkeye yapılmış en büyük doğa düşmanlığıdır. Daha büyüğünü henüz yaşamadık. Ama egede orada burada katliam devam ediyor. Nedendir bu doğa düşmanlığı bileniniz var mı ? Ben söyleyeyim. Cahillikten
  • ALLAH AŞKINA BİZ ONLARA ZARAR VERİYORUZ HANGİ ALLAH'IN MANYAĞI BUNU YAPAR Kİ!!!!! CEVAP;BİZ
  • İyi halt ettiniz! Bu nedir abi tiksiniyorum bu ülkeden. Önce doğayı sonra hayvanları sevmeyen onlara saygı göstermeyen bir ülkeden adam olmaz. İstediğin kadar sen dünyanın en büyük havalimanı yaptım de. Kim takar ya?
  • Hmmm, martı işi tamam, göçmen kuşları da halledersek...
  • Balık baştan kokuyor. Doğa düşmanları iş başında. Kes ormanı residance yap mantığı aynen devam ediyor. Eminim bu şirkette çalışanlarda utanıyordur ama yapacak birşeyleri yok. Ayıptır ya valla ayıptır. İnşallah bir gün bunların hesabını soracaklar sizlere
  • biz onlar için tehlike olmayalım?
  • biz onlar için tehlike
  • göç hayvanri yaban örderi vs
  • Karga tehlikesi başlıyor

İstanbul Yeni Havalimanı'nın hedeflenen açılış tarihinde hazır hale getirilmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Yüzde 85'lik fiziki gerçekleşmeye ulaşılan Havalimanında çevresel faktörlere bağlı güvenlik önlemleri de ihmal edilmiyor. İstanbul Yeni Havalimanı'nda uçuş güvenliğini tehlikeye düşürebilecek durumlar için önemler alınmaya devam ediyor

Öncelikle uçuş güvenliğini tehlikeye sokabilecek durumlar değerlendirilirken, bu çalışmalar kapsamında Avrupa Yakası'nın en büyük atık depolama sahası olan Odayeri'ne evsel atık depolanmasına son verilmesi kararı alındı. Böylece martıların ana beslenme alanı ortadan kaldırılarak, kuşların bölgeden göç etmeleri amaçlandı.

Evsel atıkların depolanma ve bertaraf sahası olduğu için büyük bir martı popülasyonunun yaşam alanı olan Odayeri Atık Depolama Merkezi'ne artık Avrupa Yakası'ndan toplanan evsel atıklar gönderilmiyor. Atıklar, 4 aydır Silivri'deki Seymen Atık Bertaraf Tesisi'ne yönlendiriliyor.

Yeni Havalimanı'nın inşasında çalışan kuş gözlem uzmanlarının GPS cihazı takarak yaptığı incelemeye göre martılar, yiyeceklerini Odayeri Çöplüğü’nden buluyordu. Kuşlar daha sonra su içme ihtiyaçlarını karşılamak için Havalimanı’nın yakınındaki Terkos Gölü ve eski kömür ocaklarından kalan çukurların dolmasıyla oluşan göletlere gidiyordu. Karadeniz’de yıkanan martılar, dinlenme alanı olarak da Yeni Havalimanı'nın çevresini kullanıyordu.

CİVARDAKİ GÖLETLER DOLDURULDU

Odayeri depolama sahasına evsel atık dökümüne son verilmesinin ardından martıların su içme dinlenme alanları olan eski kömür ocaklarında oluşan göletler de dolduruldu. Martıların dinlenme alanı olarak kullandığı havalimanı çevresine martı kovucu elektronik cihazlar da konulmasıyla bölgedeki popülasyon Silivri'ye doğru göç etmeye başladı.

Martıların ardından bu kez de havalimanı çevresinde hayvancılık yapan köylülerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının pist ve çevresine girmemesi için tedbirler alınmaya başlandı.

Hayvanların başıboş şekilde otlamaya çıkarılmaması için havalimanı işletmesi tarafından özel bir ekip kurulurken, Akpınar, Ağaçlı, Tayakadın köylerinde hayvancılık yapan köylülerle birebir görüşülerek sorunun çözümü için öneriler geliştirilmeye çalışılıyor.

Yapımına hızla devam edilen Yeni Havalimanı'na ilk uçağın 29 Ekim 2018'de inmesi planlanıyor.

3. havalimanında martı tehlikesi ortadan kalkıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Kuş ~ 4 yıl önce
Doğa kimin umurunda arkadaşlar. Maksat rant olsun. Türkiye kurulduğundan beri bu kadar doğa katliamı görmedi. Ama hala makarnaya oy satanlar var. Kafaları anlamak mümkün değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IGA ~ 4 yıl önce
3. havalimanı bu ülkeye yapılmış en büyük doğa düşmanlığıdır. Daha büyüğünü henüz yaşamadık. Ama egede orada burada katliam devam ediyor. Nedendir bu doğa düşmanlığı bileniniz var mı ? Ben söyleyeyim. Cahillikten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YUH BE ~ 4 yıl önce
ALLAH AŞKINA BİZ ONLARA ZARAR VERİYORUZ HANGİ ALLAH'IN MANYAĞI BUNU YAPAR Kİ!!!!! CEVAP;BİZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 4 yıl önce
İyi halt ettiniz! Bu nedir abi tiksiniyorum bu ülkeden. Önce doğayı sonra hayvanları sevmeyen onlara saygı göstermeyen bir ülkeden adam olmaz. İstediğin kadar sen dünyanın en büyük havalimanı yaptım de. Kim takar ya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Göçmenler ~ 4 yıl önce
Hmmm, martı işi tamam, göçmen kuşları da halledersek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Balık ~ 4 yıl önce
Balık baştan kokuyor. Doğa düşmanları iş başında. Kes ormanı residance yap mantığı aynen devam ediyor. Eminim bu şirkette çalışanlarda utanıyordur ama yapacak birşeyleri yok. Ayıptır ya valla ayıptır. İnşallah bir gün bunların hesabını soracaklar sizlere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
martı tehlikesi nedir ya ~ 4 yıl önce
biz onlar için tehlike olmayalım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
martı tehlikesi nedir ya ~ 4 yıl önce
biz onlar için tehlike

Yanıtla

Kalan karakter 1000
selim ~ 4 yıl önce
göç hayvanri yaban örderi vs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARGA ~ 4 yıl önce
Karga tehlikesi başlıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000