10 Mart 2014, Pazartesi 11:30:19

3. HAVALİMANINA YENİ ÇED RAPORU MU SUNULDU?

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 3. havalimanı ile ilgili incelemeleri yetersiz bulup bilirkişi keşfi yapılana kadar inşaat faaliyetlerinin yapılamayacağına hükmetmişti. Ancak mahkemenin esas kararı beklenmeden ihaleyi alan konsorsiyum bakanlığa yeni ÇED dosyası sundu.
  • YATIRIMA İTİRAZ EDEN YOK ARKADAŞIM. GEREKSİZ YATIRIM. BU GÜN DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANININ YÜZ ÖLÇÜMÜ BİLE ATATÜRK HAVALİMANI KADAR. YATIRIMLA ŞEHİR İÇİNDE DAHA MODERN DAHA GENİŞİ YAPILABİLİR EN AZINDAN ULAŞIM KOLAY OLUR. BOŞA GİDEN BİZİM PARAMIZ OLACAK. AĞAÇLARI BİZ DİKMEDİK AMA KORUMAK GÖREVİMİZ.
  • Bu kadar bilinçli ve herşeyi bilen insanların olduğu bir ülkede yaşıyor olmak ne büyük şans yerine göre doktor yerine göre mühendis vs. vs. Bırakında insanlar işini yapsın.
  • Yerli uçak,yerli araba,demir yolu istemiyoruz hava limanı istiyoruz biz zengin ülkeyiz ne gerek var üretime tüketelim arkadaşlar miras varken alın terine ne gerek var şimdi yoksa biz hava limanı yapmazsak boing,aırbus fabrikasında asgari ücretle çalışan fukara işçileri düşünün sipariş alamazlarsa hepsi ekmeğinden olacak yazık değilmi bu gavurlara
  • Eminimki bu cevre görünen arkadaslar, en cok uçağa binip en çok köprüden gecen tipler olacaksınız. Kaç ağaç dikti be adam diye sorarlar.
  • Adamlar Marmaraya itiraz etti acildigi gün su siziyor diye iftira atiyor. 3köprüyü ismini bahane ederek istemediler. 3 Hv cevresel bir Havalimani olacak diyoruz o ormanlara hic gitmeyenler birileri icin calisiyor madenleri protesto etmeyen cunkü orda maden ocaklari vardi onlara itiraz eden yoktu simdi ced raparunu bahane ediyor. En ilginci bu protesto edenler bu icraatleri kullaniyor / kullanacak :-D
  • Doğayı katletmeye ısrar ediyorlar
  • 3.havaalanı bu ülke için büyük şanstır. Bu zihniyet boğaziçi köprüsü yapılırken zenginlerin köprüsü olacak demişti. Aynı zihniyet aynı senaryolara devam ediyor...

Yeni dosyaya olumlu karar verilirse mahkemenin nasıl sonuçlanacağını da bir önemi kalmıyor. Davayı kazanan yurttaşların yeniden dava açması, keşif paralarını da yeniden mahkemeye vermeleri gerekiyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde yapımı planlanan ‘İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı’ projesi ile ilgili ilk ÇED Raporu Nisan 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. İhaleye çıkıldı. İhaleyi, Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumu aldı. Projenin ÇED raporuna da olumlu kararı çıktı.

Ancak meslek odaları ve bazı vatandaşlar ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi ile ilgili dava açtı. Meslek odalarının açtığı dava yetkisizlik kararıyla Danıştay’a göderilirken, Özgür Ceylan Ataç, Alican Ocak, Cevat Ocak, Yıldırım Yılmaz tarafından açılan davada İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 21 Ocak’ta ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme, kararında dava konusu olan 3. havalimanının doğaya zarar vereceği ile ilgili iddiaları tek tek sıralayarak bilirkişi incelemesi yapılana kadar projenin yürürlülüğünü durdurdu.

4 KATI YENİ ÇED

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu karara itiraz etti. Bir yandan da yürütmesi durdurulan ÇED olumlu kararının yenisi hazırlandı. 6 Mart 2014’te bakanlığın onayına sunulan yeni ÇED raporu ilkinin yaklaşık 4 katı uzunluğunda. İlk rapor 339 sayfaydı. Yeni rapor ise, proje aşamasında hazırlanan sondaj ve haritalar gibi yeni dosyaların eklenmesiyle 1347 sayfayı buldu.

Yeni hazırlanan raporun son bölümüne özellikle jeolojik açıdan yapılan sondaj çalışmalarına dair hazınlanan analiz sonuçlarına yer veriliyor. Ayrıca bölgedeki Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait ölçüm sonuçları da raporda yer alıyor. Projeye ilişkin yeni fotoğraflar, krokiler, raporlar, uydu görüntüleri ve haritalar da eklenmiş.

BÜYÜK KAYIP

Son bölüme eklenen yeni raporlardan biri de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Latif Kurt’un hazırladığı ‘Ekolojik Değerlendirme Raporu’. Raporda bölgedeki flora fauna ile detaylı bilgilere yer verilirken, raporun sonuç bölümünde proje ile ‘büyük bir habitat ve biomas kaybı’ yaşanacağı dile getiriliyor. Prof. Kurt raporunda bölgenin hidrobiyolojik ve ornitolojik (kuş bilimi) açısından da incelenmesinin son derece önemli olduğunu belirtiyor.

MUTLAK BİLGİ GEREKLİ

Akdeniz Üniversitesi’nden ornitolog Doç. Dr. Aziz Aslan’ın hazırladığı kuşlarla ilgili raporu göre de, kuşların en az iki yıl süreyle izlenmesi gerektiği vurgulanıyor. Raporda, faaliyetlerin başlamadan önce mutlak bir hesabın yapılması gerektiği anlatılıyor. Raporda mutlak bir hesabın ileride yaşanacak zararların da önüne geçileceği anlatılıyor. Bölgedeki yüzey suları ile ilgili de yapılan testlerin sonuçları ile ses ve hava kalitesi ile ilgili hazırlanan raporlar da yine ÇED’de yer alıyor. Raporda ayrıca Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen olumlu görüşe de yer verildiği görülüyor. (Radikal)

3. HAVALİMANINA YENİ ÇED RAPORU MU SUNULDU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

SİVASLI ~ 9 yıl önce
YATIRIMA İTİRAZ EDEN YOK ARKADAŞIM. GEREKSİZ YATIRIM. BU GÜN DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANININ YÜZ ÖLÇÜMÜ BİLE ATATÜRK HAVALİMANI KADAR. YATIRIMLA ŞEHİR İÇİNDE DAHA MODERN DAHA GENİŞİ YAPILABİLİR EN AZINDAN ULAŞIM KOLAY OLUR. BOŞA GİDEN BİZİM PARAMIZ OLACAK. AĞAÇLARI BİZ DİKMEDİK AMA KORUMAK GÖREVİMİZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 9 yıl önce
Bu kadar bilinçli ve herşeyi bilen insanların olduğu bir ülkede yaşıyor olmak ne büyük şans yerine göre doktor yerine göre mühendis vs. vs. Bırakında insanlar işini yapsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Malkoçoğlu ~ 9 yıl önce
Yerli uçak,yerli araba,demir yolu istemiyoruz hava limanı istiyoruz biz zengin ülkeyiz ne gerek var üretime tüketelim arkadaşlar miras varken alın terine ne gerek var şimdi yoksa biz hava limanı yapmazsak boing,aırbus fabrikasında asgari ücretle çalışan fukara işçileri düşünün sipariş alamazlarsa hepsi ekmeğinden olacak yazık değilmi bu gavurlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Eminimki bu cevre görünen arkadaslar, en cok uçağa binip en çok köprüden gecen tipler olacaksınız. Kaç ağaç dikti be adam diye sorarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K.marasli ~ 9 yıl önce
Adamlar Marmaraya itiraz etti acildigi gün su siziyor diye iftira atiyor. 3köprüyü ismini bahane ederek istemediler. 3 Hv cevresel bir Havalimani olacak diyoruz o ormanlara hic gitmeyenler birileri icin calisiyor madenleri protesto etmeyen cunkü orda maden ocaklari vardi onlara itiraz eden yoktu simdi ced raparunu bahane ediyor. En ilginci bu protesto edenler bu icraatleri kullaniyor / kullanacak :-D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Doğayı katletmeye ısrar ediyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
3.havaalanı bu ülke için büyük şanstır. Bu zihniyet boğaziçi köprüsü yapılırken zenginlerin köprüsü olacak demişti. Aynı zihniyet aynı senaryolara devam ediyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamil ~ 9 yıl önce
10 Sene sonra yeni yapılan Boğaz köprüsünün etrafına bir bakarsın,ağaç görebilecek misin? Bu zihniyetle 4.,5.havalimanlarını da yapalım.İstersen Belgrad ormanlarını kesip yapalım ya da Çekmece Gölünü doldurup oraya da yapalım ne dersin?
sivaslı ~ 9 yıl önce
her beton yığınını yatırım gözüyle bakan bu zihniyeti kınıyorum. :)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000