12 Aralık 2017, Salı 09:34:39

3. havalimanına radarlı koruma

DHMİ, 3’üncü Havalimanı’nı sensörlü kameralar ve radarların yer alacağı son teknolojiyle koruyacak.
  • Bu havalimanını İGA işletecek. DHMİ ile ne alakası var konunun.
  • Bunları yapın diye vergi veriliyor zaten.
  • Yürü be Funda abla
  • sonarlı sistem daha uygun olur
  • K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ARTIK SBK BORAJET
  • Yapmayın şu en iyisi en güçlüsü en ...., daha iş olup bitmeden atıp tutmasını çok seviyoruz ama bi bailasın görelim bakalım diyelim, sonra en çok makine aldığımız Almanya bizi kıskanacak
  • ....."ESENBOĞA HAVALİMANINDA 3. PİST BİTTİKTEN SONRA"....Demekki böyle bir inşaat varmış,ilk defa teyit ediliyor ama medyada bir defa bile haber olamadı..
  • yav bırak kuşu muşu uçsun gitsin takma onlara boşver sen onları da en son sen karla mücadelede kutuplara gideriz diyodun 2 kar yağdı pisti kapattırdın bütün uçuşlar iptal oldu neden oldu sebebi neydi kutuplara gidiyodun hani nooldu sen onu söyle

DHMİ, 3’üncü Havalimanı’nı sensörlü kameralar ve radarların yer alacağı son teknolojiyle koruyacak. Projenin pilot uygulaması Antalya’da yapılacak.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, proje ile ilgili "Çok komplike ve iyi bir sistem. Kuş uçsa haberimiz olacak" dedi.

Açılışına bir yıldan az bir süre kalan 3'üncü Havalimanı'nın inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir taraftan da güvenlik sistemleri için düğmeye basıldı. Geçen yıl 28 Haziran'da Atatürk Havalimanı'na yönelik gerçekleşen terör saldırısının ardından havalimanı güvenlik teknolojilerini artıran Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), 3'üncü Havalimanı'nın çevre güvenliğini radar tabanlı yapacak.

Gece görüşü olan sensörlü kameralar ve radarların yer alacağı yeni sistemde, yeraltına döşenen fiber optiklerle görüntüler kumanda merkezine anında aktarılacak. Tam teknolojiyle donatılan yeni sistem, terör ya da tehlikeli durumlara karşı güvenlik birimlerini uyaracak.

PİLOT UYGULAMA ANTALYA'DA

Projenin pilot uygulaması, Türkiye'nin en çok yabancı ziyaretçi girişi olan Antalya Havalimanı'nda yapılacak. DHMİ, Antalya Havalimanı'na döşeyeceği radar tabanlı güvenlik sistemi için 16 milyon TL harcayacak. DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Antalya Havalimanı'na yapılacak radar tabanlı güvenlik sisteminin yatırımı için önümüzdeki günlerde sözleşme imzalayacaklarını söyledi.

Ocak, "Antalya Havalimanı'nın tüm çevre güvenliğini artık radarla yapacağız. Havalimanı çevresine 4 tane radar ve gece görüşü de olan sensörlü kameralar yerleştireceğiz. Yeraltından fiber optiklerle kumanda merkezine bu görüntüler anında eş zamanlı aktarılacak. Çok komplike ve iyi bir sistem. Kuş uçsa haberimiz olacak" dedi.

BÜYÜKLERDE DE OLACAK

Radar tabanlı çevre güvenlik sistemlerinin pilot bölge olarak başta Ankara Esenboğa Havalimanı'na yapılacağını anlatan Funda Ocak, kamulaştırma sınırlarının netleşmemesi nedeniyle sistemin Antalya'ya kaydırıldığını söyledi. "Esenboğa Havalimanı'nda üçüncü pist bittikten sonra oraya da aynı sistemi kurmayı planlıyoruz" diyen Ocak, büyük havalimanlarında çevre güvenliğininin radarlar ve sensörlü kameralarla yapılacağının bilgisini verdi.

3 YILDA YAKLAŞIK 100 MİLYON TL HARCANDI

Türkiye'nin 2017'de havalimanlarına yaptığı güvenlik yatırımlarına ilişkin de bilgileri paylaşan Funda Ocak, "Bu yıl 35 milyon liralık X-Ray cihazını havalimanlarımıza yerleştirdik. Ayrıca tanesi 500 bin dolar olan body scanner (vücut tarayıcı) cihazlarından da 24 adet aldık. ABD ve İngiltere'nin uyguladığı kabin yasağı sonrasında da 4 adet tomografi cihazı satın aldık" dedi. Ocak, 2014-2017 yılları arasında havalimanları güvenlik teknolojilerine yaklaşık 100 milyon TL'lik harcama yapıldığı bilgisini verdi. (Sabah)

3. havalimanına radarlı koruma

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

DHMİ ~ 1 yıl önce
Bu havalimanını İGA işletecek. DHMİ ile ne alakası var konunun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuş ~ 1 yıl önce
Bunları yapın diye vergi veriliyor zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şermin Akdoğan ~ 1 yıl önce
Yürü be Funda abla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haydar Uzunkamış ~ 1 yıl önce
sonarlı sistem daha uygun olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ARTIK SBK BORAJET ~ 1 yıl önce
K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ARTIK SBK BORAJET

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman ~ 1 yıl önce
Yapmayın şu en iyisi en güçlüsü en ...., daha iş olup bitmeden atıp tutmasını çok seviyoruz ama bi bailasın görelim bakalım diyelim, sonra en çok makine aldığımız Almanya bizi kıskanacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oturan Boğa ~ 1 yıl önce
....."ESENBOĞA HAVALİMANINDA 3. PİST BİTTİKTEN SONRA"....Demekki böyle bir inşaat varmış,ilk defa teyit ediliyor ama medyada bir defa bile haber olamadı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osmonot ~ 1 yıl önce
Eski bir thk baskani bile biliyordu bunu.hatta oradan arazi bile aldi.bir gunde 21 parca araziyi zimmetine gecirdi.cubuklu bu zaat-i muhterem bile biliyorsa gerisini sen dusun.
başkan ~ 1 yıl önce
yav bırak kuşu muşu uçsun gitsin takma onlara boşver sen onları da en son sen karla mücadelede kutuplara gideriz diyodun 2 kar yağdı pisti kapattırdın bütün uçuşlar iptal oldu neden oldu sebebi neydi kutuplara gidiyodun hani nooldu sen onu söyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000