04 Mart 2018, Pazar 13:48:16

"3. havalimanı rötar sorununu çözecek!"

İstanbul'da inşa edilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırım projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı'nı ziyaret eden HaberTürk yazarı Oray Eğin havalimanı hakkındaki görüşlerini kaleme aldı.
  • Rte göçünce göreceğiz bir tane rte sevdalısı kalacak mı kalmayacak mı? Oğul ve damatları birbirilerini boğacak. Akp içe doğru yıkılacak. 1 sene sürmez tabelalar değişmeye başlar. Bu millet unutur, kemiksizdir bu tayfa. Kim güçlü ise oylar ona, yenilmekten korktuğundandır. 2. sene içinde yeniden diriliriz, T.C ve Türk geri gelir. Atatürk ölmez, eskimez.
  • Yeni havalimanina benzer bir mimaride Detroit Wayne havalimani yapildi. Bu kadar buyuk olmamasina ragmen icinde ratyli sistem var. Bu kadar buyuk bir binada insanlari yuruyen bantlarla ulastirmak pek mantikli olmasa gerek.
  • Yazar bir yerde yolcuların 2 km yol almasından bahsetmiş. Bunun için yürüyen merdivenler var demiş... Şaka mı bu? Eğer havalimanı bu kadar büyükse içinde bir taşıma sistemi de oluşturulmuş olmalıydı.
  • KODU RTE OLSUN
  • Ulaşım sorununun ciddi bir problem olacağını düşünüyorum.
  • Metro istiyoruz metro. Ulaşım kolaylığı şart. Servis araçları eziyet.
  • 3-5 ay geç açılsın ama tam açılsın. Acele edip açmış olmak için açılmasın. Umarım Ataturk havalimanını city airport gibi kullanırlar. Kapatılırsa yazık olur. Ist 3 farklı havalimanını rahat rahat doldurur. Londra ya bakın
  • Levent'ten 20 dk.da gitmiş. Uçuşlar başladığı zaman güvenlik kontrolleri, taksiler, özel araçlar ve de otobüsler. Siz o zaman göreceksiniz sıkışıklığı. Madem o kadar düşünüyordunuz önce metroyu yapsalardı. Amaç sadece gösteriş.
  • Ahl de Kaç tane pist olduğunu bilmeyen arastirmayan Hatta google haritadan bakma rahmetine girmeyen bir adamın yazısı iste. Haritaya girse görecek kaç tane pist olduğunu da yazar işte
  • Anayasaya göre suç olmasına rağmen aynen şöyle yazmış tipin biri ; ''Taptıklarınız ve siz bitin artık,puta tapanlar'' Şimdi put derken kimi kasdettiğini anlamayan yoktur herhalde.Ülkenin kurucusuna put,onu sevenlere de putperest diyor.1-Nefret suçu 2-Koruma kanununa muhalefet 3-Bir zümreyi alenen aşağılamak.... Şimdi kendince ,puta tapmayan bu üstün zekalı tip, o kadar zeki ki sırf bir şeyler gevelemiş olmak için dava edilmeyi göze alıyor.Kaldı ki mevcut anayasaya göre din ve vicdan hürriyeti hala varolduğundan herkes neye isterse tapabilir ve bu kimseyi ilgilendirmez.Velev ki puta tapıyorum,seni hiç ilgilendirmez.Şayet İlgilendirdiğini düşünüyorsan dini yasalarla yönetilen ülkeler tam sana göre.Laik anayasayla yönetilen (ya da öyle olduğu varsayılan ) ülkelerde puta tapana da karışamazsın.Karışmak istiyorsan adres belli bak.Misak-ı milli sınırları içinde değil ama.

İstanbul'da inşa edilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırım projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı'nı ziyaret eden HaberTürk yazarı Oray Eğin, 3. havalimanını köşesine taşıdı. "Gözümle görene kadar İstanbul’un üçüncü havalimanının bu kadar ilerlemiş olabileceğine inanmazdım." diyen Eğin, "İki pist ve ana terminal binasının 29 Ekim’de planlanan açılışa yetişmesi için gece-gündüz inşaat var" ifadelerini kullandı. İşte o yazının devamı...

Pistler hazır, otobandan havalimanı binası tamamlanmış gözüküyor zaten. Ama içeride de epey bir yol alınmış.

Dev derken abartmıyorum, gerçekten büyüklüğüyle insanı çarpan bir bina. Herhalde bir-iki saatte görülmedik yerini bırakmayız diye düşünüyordum, bir bütün günü Arnavutköy’deki şantiyede geçirdim ve havalimanını didik didik ettim.

ETKİLEYİCİ VE BÜYÜK

Terminal binasına ilk giren gazeteci de ben oldum. Hatta, bir kısmı hâlâ inşaat halinde olmasına rağmen bir yolcu gibi havalimanının girişinden uçağa biniş kapısına kadar yaşanan süreci de tecrübe ettim.

Tavan yüksekliğinden binanın genişliğine insanı etkilemek için yapıldığı çok belli. Bu amacına da ulaşıyor.

Havalimanını işleten IGA’nın işletme CEO’su Kadri Samsunlu’ya “Dünyadaki, özellikle de ABD’deki birçok havalimanına kıyasla Atatürk çok iyi durumda, çok yeni” dedim.

“Yeni havalimanı açıldığında Atatürk’ün ne kadar eskimiş olacağını göreceğiz” dedi.

Ertesi gün İstanbul’dan Paris’e uçarken Atatürk Havalimanı bir otobüs garını andırıyordu. Kontrol edilemez bir kaos, herkes üst üste, kapılara yığılmış insanlar, talebi karşılayamayan bir lounge, basık bir ortam ve klostrofobi, insanı bir an önce uçağa binip “kurtulma” hissine itiyor.

29 Ekim’den sonra üçüncü havalimanından uçmaya başladığımızda hepimiz ferahlayacağız.

OTOBÜS TARİHE KARIŞIYOR

Yolculuğun işkencelerinden biri, terminal ile uçak arasındaki transferi otobüsle yapmak. Yeni havalimanında aprondaki otobüslere hemen hiç ihtiyaç duyulmayacak. 114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, 143 köprü uçaklara hizmet verecek. (A380 gibi büyük uçakların aynı kapıda üç ayrı köprüye ihtiyaçları var.) Böylece her uçaktan körükle terminale geçilecek. İniş-biniş süreleri kısalacak.

YERALTI TÜNELLERİ

Otobüse ihtiyaç duyulduğu nadir anlarda da Atatürk’te olduğu gibi apronda trafik sıkışıklığı yaşanmayacak. Şimdi İstanbul’da valiz yükleme araçlarını, traktörleri ya da diğer yer hizmetlerinin önümüzden geçmesini bekliyoruz. Yeni havalimanında bu hizmetler yeraltındaki tünellere inecek. Yemekler vs. yeraltındaki tünellerden varılarak uçağa yüklenecek.

VALİZ KAYBOLMAYACAK

Check-in’den sonra valizin tüm serüvenini havalimanının kendi app’iyle takip etmek mümkün olacak. Kontuar görevlisine valizinizi bıraktıktan sonra otomatik olarak bir kasaya yerleştirilecek ve yeraltındaki 42 kilometre uzunluğundaki tünellerden uçağa bu tanımlı kasayla ulaşacak. App’ten valizin uçağa yüklenişini, inişini, ne zaman bagaj bandından çıkacağını göreceksiniz.

İnsan hatası dışında sistemin valiz kaybetmesi imkânsız.

Havalimanı app’i aynı zamanda yolcuyu içeri girer girmez gideceği kapıya kadar yönlendirecek.

NE KADAR UZAK?

- Ben sabah 10.00’da Levent’ten arabayla çıktım, 10.22’de havalimanının giriş kavşağındaydım. Bu yol henüz açılmadı ama 29 Ekim’e yetişiyor; bu noktadan havalimanına giriş üç-dört dakika. Havalimanının etrafında yerleşim birimleri olmadığı için trafik yok.

- Kuzey Marmara Otoyolu yetişiyor. 2019’un ilk çeyreğinde metronun havalimanına yetişmesi hedefleniyor. D-20 karayolu tamamlanacak ve üçüncü köprüyle birleşecek.

- Şehrin çeşitli noktalarından çok sayıda shuttle servisi hizmet verecek. İlk dönem Atatürk Havalimanı’ndan da transfer yapılacak.

IST NEREDE?

Kodu IST olacak yeni havalimanı İstanbul’un iki ilçesini birleştiriyor. Bir kısmı Arnavutköy’de (Boğaz’daki değil!), diğeri de Eyüp İlçesi’ne bağlı Göktürk’te.

SAHİDEN NE KADAR BÜYÜK?

Dünyanın şu anda en büyük havalimanı Atlanta’daki Hartsfield- Jackson International. Delta’nın evi olan bu havalimanı 105 milyon yolcuya hizmet veriyor. İstanbul’un üçüncü havalimanı ATL’nin üç katı. İlk etapta öngörülen yolcu sayısı 90 milyon, talep olursa 120 milyona çıkabiliyor.

IGA İnşaat CEO’su Yusuf Akçayoğlu’nun verdiği bilgiye göre havalimanı yapılanması olarak dünyanın en büyüğü İstanbul olacak.

RÖTAR MESELESİ ÇÖZÜLÜYOR

Yıllardır İstanbul’daki yolcunun en büyük şikâyeti, yaşanan rötarlar. 45 dakikalık İzmir uçuşu yazın beş-altı saat süren bir maceraya dönüşüyor İstanbul’da. Bunun en büyük nedeni, Atatürk Havalimanı’nın yetersizliği.

Atatürk’te iki pist olmasına rağmen birinden inerken diğerinden uçak kalkamıyor, tek pistmiş gibi kullanılıyor. Yeni havalimanında ise iki pist paralel ve birbirinden bağımsız uçak trafiği yönetiliyor. Bu da iniş ve kalkış sürelerini ciddi oranda azaltacak.

Açılıştan 16 ay sonra üçüncü pistin tamamlanması bekleniyor. Talebe göre özellikle iç hatlara hizmet verecek ve uçakların kalkıştan sonra havadaki sürelerini azaltacak Doğu- Batı pistleri kurulacak.

THY ÖNEMLİ

Aynı zamanda özel havacılık terminali kurulacak. Bunun da 27 aylık bir süresi var. Tabii değişimler yolcu sayılarındaki göstergelere ve Türk Hava Yolları’nın büyümesine bağlı. (THY yeni havalimanının yüzde 73’ünü oluşturuyor.)

TRANSFER NASIL OLACAK?

Terminal binasının bir ucundan diğerine yürümek yaklaşık iki kilometre. Bu süreyi azaltmak için her yere yürüme bantları yapıldı. Havalimanının verdiği verilere göre transfer yolcusuna bekleme süresini azaltacak hızlı reflekslere de sahip olduğunu söylüyor IGA.

Örneğin, THY’de Tahran’dan uçan yolcuların büyük bölümü Los Angeles’a aktarma yapacak. Uçaktaki transfer yolcularının oranına göre transfer kapısı hemen gelen uçağın yakınına alınacak.

Bir-iki kişinin uzak bir kapıdan transfer yapması gerekiyorsa yolcu bazlı çözümler bulunacak, gerekirse buggy ile kapıya ulaştırılacak.

"3. havalimanı rötar sorununu çözecek!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Rte ~ 4 yıl önce
Rte göçünce göreceğiz bir tane rte sevdalısı kalacak mı kalmayacak mı? Oğul ve damatları birbirilerini boğacak. Akp içe doğru yıkılacak. 1 sene sürmez tabelalar değişmeye başlar. Bu millet unutur, kemiksizdir bu tayfa. Kim güçlü ise oylar ona, yenilmekten korktuğundandır. 2. sene içinde yeniden diriliriz, T.C ve Türk geri gelir. Atatürk ölmez, eskimez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bina ici ulasim ~ 4 yıl önce
Yeni havalimanina benzer bir mimaride Detroit Wayne havalimani yapildi. Bu kadar buyuk olmamasina ragmen icinde ratyli sistem var. Bu kadar buyuk bir binada insanlari yuruyen bantlarla ulastirmak pek mantikli olmasa gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 km? ~ 4 yıl önce
Yazar bir yerde yolcuların 2 km yol almasından bahsetmiş. Bunun için yürüyen merdivenler var demiş... Şaka mı bu? Eğer havalimanı bu kadar büyükse içinde bir taşıma sistemi de oluşturulmuş olmalıydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Apron Traficc ~ 4 yıl önce
KODU RTE OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rmz ~ 4 yıl önce
O VAR ZATEN BAŞKA BİR YERDE
ersin ~ 4 yıl önce
Ulaşım sorununun ciddi bir problem olacağını düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rovo ~ 4 yıl önce
Metro istiyoruz metro. Ulaşım kolaylığı şart. Servis araçları eziyet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jjkl ~ 4 yıl önce
3-5 ay geç açılsın ama tam açılsın. Acele edip açmış olmak için açılmasın. Umarım Ataturk havalimanını city airport gibi kullanırlar. Kapatılırsa yazık olur. Ist 3 farklı havalimanını rahat rahat doldurur. Londra ya bakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal valla. ~ 4 yıl önce
Levent'ten 20 dk.da gitmiş. Uçuşlar başladığı zaman güvenlik kontrolleri, taksiler, özel araçlar ve de otobüsler. Siz o zaman göreceksiniz sıkışıklığı. Madem o kadar düşünüyordunuz önce metroyu yapsalardı. Amaç sadece gösteriş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahl ~ 4 yıl önce
Ahl de Kaç tane pist olduğunu bilmeyen arastirmayan Hatta google haritadan bakma rahmetine girmeyen bir adamın yazısı iste. Haritaya girse görecek kaç tane pist olduğunu da yazar işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni Türkiyeli'ye ~ 4 yıl önce
Anayasaya göre suç olmasına rağmen aynen şöyle yazmış tipin biri ; ''Taptıklarınız ve siz bitin artık,puta tapanlar'' Şimdi put derken kimi kasdettiğini anlamayan yoktur herhalde.Ülkenin kurucusuna put,onu sevenlere de putperest diyor.1-Nefret suçu 2-Koruma kanununa muhalefet 3-Bir zümreyi alenen aşağılamak.... Şimdi kendince ,puta tapmayan bu üstün zekalı tip, o kadar zeki ki sırf bir şeyler gevelemiş olmak için dava edilmeyi göze alıyor.Kaldı ki mevcut anayasaya göre din ve vicdan hürriyeti hala varolduğundan herkes neye isterse tapabilir ve bu kimseyi ilgilendirmez.Velev ki puta tapıyorum,seni hiç ilgilendirmez.Şayet İlgilendirdiğini düşünüyorsan dini yasalarla yönetilen ülkeler tam sana göre.Laik anayasayla yönetilen (ya da öyle olduğu varsayılan ) ülkelerde puta tapana da karışamazsın.Karışmak istiyorsan adres belli bak.Misak-ı milli sınırları içinde değil ama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000