27 Nisan 2016, Çarşamba 14:05:20

2018'e kadar 100'den fazla F-35 teslim edilecek

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının yaklaşık 100 adedinin 2018 yılına kadar ortaklara teslim edileceği bildirildi.
  • Türkiye / Türk Hava Kuvvetleri, an itibariyle 100 adet F-35 savaş uçağı siparişi VERMİŞ DEĞİLDİR. Resmi ve yazılı siparişi verilmiş olan F-35'ler F-35A versiyonudur. Bunlardan 2 tanesi 2017'de Türkiye'ye teslim edilmiş olacak ancak bunlar eğitim için herhalde kullanım ömürlerinin büyük bölümünde ABD'de kalacaktır. "100 adet" Türkiye'nin sipariş etmeyi düşündüğü/planladığı bir sayıdır ancak kesin bir sayı değildir...
  • Havadan denize saldıramıyorsa hatrım kalır :)
  • Bu uçağın performansı hakkında hemen karar vermemek lazım. Pek çok modifikasyon geçirecektir. Avionikde de pek çok yenilik gelecektir. Aynı durum silah sistemleri için de geçerli olacaktır. İyice olgunlaşmış F16 gibi bir uçakla ilk üretim F35'i karşılaştırmak doğru değil. Geleceğin insansız hava araçlarında olacağı ise doğru gibi. Bu vesileyle milli savaş uçağının F35'den iyi olması da beklenemez tabii. Popülist bir yaklaşım. Biz de arı büyüklüğünden çok daha büyük boylara İHA'lara yönelmeliyiz.
  • Beklenen performansı bi türlü veremeyen bir uçak... İt dalaşında F16 ya karşı üstünlük sağlayamadığını unutmamak lazım.
  • Beklenen performansı bi türlü veremeyen bir uçak... İt dalaşında F16 ya karşı üstünlük sağlayamadığını unutmamak lazım.
  • he he diyip geçin kimse iplemiyor zaten :d
  • Zayif bir ucak, dag fare dogurdu, gelecek Dronelarda
  • Yazık şu uçağa harcanan para ve emeğe...

Müşterek taarruz uçağı F-35’lerin program sorumlusu ABD'li komutan Tuğgeneral Christopher Bogdan, Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde katıldığı oturumda, F-35 uçaklarının teslimatına ilişkin açıkmalarda bulundu.

Bogdan, ABD ve İngiltere’nin başını çektiği konsorsiyum tarafından hayata geçirilen ve 9 ülkenin ortağı olduğu proje kapsamında, 2005'ten beri yapımı süren uçakların teslimatlarına devam edildiğini belirtti.

Geçen yıl 45 F-35 uçağının üretim projesindeki ülkelere teslim edildiği bilgisini veren Bogdan, 2018 yılına kadar 100’den fazla uçağın konsorsiyumun ortaklarına ulaştırılacağını kaydetti. 2018 ile 2020 arasında ise 145 adet F-35’in üretiminin tamamlanmış olacağını anlatan Bogdan. ayrıca gelecek dört yıl içinde dünya genelinde 17 noktada yeni F-35 bakım üsleri kuracaklarını söyledi.

F-16 ve F-18 gibi dördüncü nesil savaş uçaklarından dört kat daha etkili olduğu belirtilen F-35’lerin hem havadan havaya hem de havadan karaya saldırı yeteneği bulunuyor.

Radara yakalanmama özelliğine de sahip yeni nesil uçaklar, 1990 yılında tasarlandıktan sonra ABD ve İngiltere’nin önderliğindeki konsorsiyum tarafından hayata geçirildi. 

Türkiye’nin 2002’de dahil olduğu projenin diğer ortakları ise Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya. Bunlara ilaveten İsrail, Japonya ve Güney Kore’de ABD’nin yabancı askeri malzeme alıcıları olarak konsorsiyumun uçaklarından alacak.

Proje kapsamında bulunan ülkelerin talebine göre uçaklar sahiplerine teslim edilecek. Türkiye’nin verdiği 100 F-35 savaş uçağı siparişinden ilk ikisini 2017’de teslim alması bekleniyor.

2018'e kadar 100'den fazla F-35 teslim edilecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

mafaky ~ 5 yıl önce
Türkiye / Türk Hava Kuvvetleri, an itibariyle 100 adet F-35 savaş uçağı siparişi VERMİŞ DEĞİLDİR. Resmi ve yazılı siparişi verilmiş olan F-35'ler F-35A versiyonudur. Bunlardan 2 tanesi 2017'de Türkiye'ye teslim edilmiş olacak ancak bunlar eğitim için herhalde kullanım ömürlerinin büyük bölümünde ABD'de kalacaktır. "100 adet" Türkiye'nin sipariş etmeyi düşündüğü/planladığı bir sayıdır ancak kesin bir sayı değildir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 5 yıl önce
Havadan denize saldıramıyorsa hatrım kalır :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karar ~ 5 yıl önce
Bu uçağın performansı hakkında hemen karar vermemek lazım. Pek çok modifikasyon geçirecektir. Avionikde de pek çok yenilik gelecektir. Aynı durum silah sistemleri için de geçerli olacaktır. İyice olgunlaşmış F16 gibi bir uçakla ilk üretim F35'i karşılaştırmak doğru değil. Geleceğin insansız hava araçlarında olacağı ise doğru gibi. Bu vesileyle milli savaş uçağının F35'den iyi olması da beklenemez tabii. Popülist bir yaklaşım. Biz de arı büyüklüğünden çok daha büyük boylara İHA'lara yönelmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oguz008 ~ 5 yıl önce
Beklenen performansı bi türlü veremeyen bir uçak... İt dalaşında F16 ya karşı üstünlük sağlayamadığını unutmamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski F-16 cı ~ 5 yıl önce
İt dalaşına çok gerek yok. Kılıç a karşı füze. Sen görüp dalaşana kadar atı alan Üsküdar'ı geçiyor
Oguz008 ~ 5 yıl önce
Beklenen performansı bi türlü veremeyen bir uçak... İt dalaşında F16 ya karşı üstünlük sağlayamadığını unutmamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yav he he ~ 5 yıl önce
he he diyip geçin kimse iplemiyor zaten :d

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zayif ~ 5 yıl önce
Zayif bir ucak, dag fare dogurdu, gelecek Dronelarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 5 yıl önce
Yazık şu uçağa harcanan para ve emeğe...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgin ~ 5 yıl önce
çok biliyorsunuz,kraldan fazla kralcı olmayın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000