22 Eylül 2017, Cuma 14:04:34

20 yılda 14'üncü jet kazası

Atatürk Havalimanı'nda dün akşam meydana gelen kaza Türkiye'deki özel jetleri gündeme taşırken, son 20 yılda 14 Türk tescilli iş jeti kazasının yaşandığı öğrenildi
  • Yaşlı ve deneyimsiz kişileri böyle jetlere pilot yaparsanız işte böyle kazalarla boğuşursunuz!! Bu gibi pilotlara Cessna 172 yi vereceksin!! Bu kadar saçma kazamı olur ya !!! Adam aynen panik yapmış!! Çok süratli inmiş!!! İniş takımlarını yere çarpmış!!! Kaza raporunu bekleyelim bari!!!
  • 21. yüzyılda lise mezunu başkan çalıştıran cumhurun uçak kazası da çok olur, trafik kazası da, felaketi de, skandalı da.
  • Anlayamadığım jetin pistten nasıl bu kadar uzaklaştığıdır. İniş takımlarında sorun olsa da pistin durmak için yeterli olduğunu düşünüyorum. Uçak kot farkı da dikkate alındığında çok farklı bir yerde kalmış. Allah korumuş, can kaybı olmamış.
  • Türkiye gibi bi konuma sahip ülkede bu sektörün bu kadar aşağıda kalması çok kötü. Sivil havacılık ve ulaştırma bakanlığı kuralları biraz esnetsin, herkes jete binsin. Bakın adamlar Amerika’da taksi gibi jet kaldırıyorlar.
  • Sadece THY'nin 300 uçuş noktası var, nasıl oluyor da diğerlerini de ekleyince toplam 295 oluyor
  • ucuz etin yahnisi yavan olurmuş.şirketler pilotlara para vermemek için 40 takla atıyor. ucuza pilot çalıştırıyorlar.olacağı bu
  • tek iş jeti, vay arkadaş ne sivil havacılık ne. havacılık yerlerde geziyor memlekette.

Atatürk Havalimanı'nda dün akşam meydana gelen kaza Türkiye'deki özel jetleri gündeme taşırken, son 20 yılda 14 Türk tescilli iş jeti kazasının yaşandığı öğrenildi

Atatürk Havalimanı'nda dün akşam pistten çıkarak alev alan özel jete itfaiye ekipleri müdahale ederken, kazada dört kişi yaralanmıştı. Olay, Türkiye'deki iş jetlerini gündeme getirdi. 1998-2017 yıllarında 14 Türk tescilli iş jeti kazası meydana geldi.

Söz konusu kazaların 10'u Türkiye'de gerçekleşirken, diğerleri Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yunanistan'da oldu. Kazalarda düne kadar ölü ya da yaralı sayısı istatistiklere yansımadı. Atatürk Havalimanı'nda dün akşam pistten çıkarak alev alan özel jet kazasında ise dört kişi yaralandı.

Türk tescilli iş jetlerinin en fazla kaza yaptığı yıl, 2016 oldu.

Geçen yıl 18 Ocak, 30 Haziran ve 5 Ağustos'ta İstanbul'da, 12 Temmuz'da Dubai'de ve 21 Kasım'da Ankara'da iş jeti kazası gerçekleşti.

Geçen yılki kazalar kayıtlara; "iniş sonrası uçağın pistten çıkması, yolcu uçağının iş jetine arkadan çarpması, uçağın yanlış irtifayla iniş yapması, kabin tazyik arızası şüphesiyle alana dönüş yapılması ve inişte acil durum bildirilmesi" şeklinde yansıdı.

Bu yıl ise 26 Haziran'da Kayseri'de, 26 Temmuz'da Yunanistan'da ve 21 Eylül'de İstanbul'da olmak üzere üç iş jeti kazası yaşandı.
Kayseri'deki kaza antene çarpma sonucu meydana gelirken, Yunanistan'daki kaza inişte sol kanadın yere çarpmasıyla oldu.

KAYITLI 78 İŞ JETİ BULUNUYOR

Öte yandan son yıllarda havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye olurken, iş jetlerinin sayısındaki artış da dikkati çekti.
Türkiye'de havayolu işletmeleri tarafından kullanılan yolcu uçağı sayısı 2008'de 271 iken bu ay itibarıyla rakam yüzde 81 artışla 491'e yükseldi. 2008 yılında 43'ü iç, 109'u dış hat olmak üzere 152 olan uçuş noktası sayısı da yüzde 94 artışla 295'e ulaştı.

On yıllık dönemde uluslararası hava taşımacılığı sektörü yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 14 olarak gerçekleşti.

İş jeti sayısında da 2008-2017 yıllarında önemli artış oldu. Türkiye'de 2008'de 55 iş jeti bulunurken, bu ay itibarıyla sayı yüzde 41,8'lik artışla 78 olarak kayıtlara geçti.

20 yılda 14'üncü jet kazası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Yaşlı ve deneyimsiz pilotlar ~ 1 yıl önce
Yaşlı ve deneyimsiz kişileri böyle jetlere pilot yaparsanız işte böyle kazalarla boğuşursunuz!! Bu gibi pilotlara Cessna 172 yi vereceksin!! Bu kadar saçma kazamı olur ya !!! Adam aynen panik yapmış!! Çok süratli inmiş!!! İniş takımlarını yere çarpmış!!! Kaza raporunu bekleyelim bari!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S ~ 1 yıl önce
Keşke sizin gibi çok bilenler uçursa uçağı. Baya bilgilisiniz
E tabii ~ 1 yıl önce
21. yüzyılda lise mezunu başkan çalıştıran cumhurun uçak kazası da çok olur, trafik kazası da, felaketi de, skandalı da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 1 yıl önce
Halbuki Prof başbakan (Çiller) varken hiç bir kaza olmuyordu Türkiye'de değil mi?
Turna ~ 1 yıl önce
Anlayamadığım jetin pistten nasıl bu kadar uzaklaştığıdır. İniş takımlarında sorun olsa da pistin durmak için yeterli olduğunu düşünüyorum. Uçak kot farkı da dikkate alındığında çok farklı bir yerde kalmış. Allah korumuş, can kaybı olmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli Havacı ~ 1 yıl önce
Türkiye gibi bi konuma sahip ülkede bu sektörün bu kadar aşağıda kalması çok kötü. Sivil havacılık ve ulaştırma bakanlığı kuralları biraz esnetsin, herkes jete binsin. Bakın adamlar Amerika’da taksi gibi jet kaldırıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
295uçuşnoktasımı ~ 2 yıl önce
Sadece THY'nin 300 uçuş noktası var, nasıl oluyor da diğerlerini de ekleyince toplam 295 oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yahni ~ 2 yıl önce
ucuz etin yahnisi yavan olurmuş.şirketler pilotlara para vermemek için 40 takla atıyor. ucuza pilot çalıştırıyorlar.olacağı bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ts ~ 1 yıl önce
Yıllardır bu işin işindeyim pilotlar en yüksek seviyede para alıyor kardeşim , hatta bu sebeple iş jetlerine yurt dışından tip sertifika lı pilotlar getirilip çalıştırılıyor. Öyle üç beş kuruşa çalışan pilot yok bilgine
Yg ~ 1 yıl önce
Valla bak İş jet pilotları en yüksek parayı alır ancak çoğu airline tecrübesi olmayan uyanıklardır Patronlar bunu bilmiyor o da onların sorunu
78 ~ 2 yıl önce
tek iş jeti, vay arkadaş ne sivil havacılık ne. havacılık yerlerde geziyor memlekette.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000