07 Ocak 2022, Cuma 08:40:18

20 soruya İHA sertifikası

Güvenlik amaçlı kullanımını yanı sıra, Türkiye’de amatör ve ticari drone kullanımında da son birkaç yılda ciddi artış gözlendi.
  • İstanbul' da yeşil alan neredeyse yok. Her yere ILTER denilen cihaz kurulmuş. Bundan dolayı siz İstanbul' da bir yerde havalandığınızda bir süre sonra Drone kendini alakasız bir yerde mesela Esenboğa' da sanıyor ve size doğru gelmeye çalışıyor. Sonuç olarak kayboluyor, düşüyor. Drone forumlarında bununla ilgili bir çok şikayet okudum. Tamamen legal olarak tüm izin prosedürlerini tamamlayıp ticari iş yapanların bile başına gelen olaylar var. Kısacası bir hobi sahibi olmakta maalesef ülkemizde çok zor. Çocuklara drone yaptırıp özgürce uçacak alanlar bırakılmazsa gelişemeyecek bir konu daha.

Güvenlik amaçlı kullanımını yanı sıra, Türkiye’de amatör ve ticari drone kullanımında da son birkaç yılda ciddi artış gözlendi. Özellikle gençlerin bu alana yönelmesi için çeşitli girişimlerde bulunan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesi üzerinden yapılan 20 soruluk online bir sınav sonucunda amatör kullanım belgesi veriyor.

İnsansız Hava Araçları (İHA) olarak da adlandırılan drone'ların hayatımızda kapladığı yer her geçen gün biraz daha büyüyor. Drone kullanımının kontrolsüz şekilde artmasının yaratacağı risklerin önüne geçebilmek için bu konuda çeşitli düzenlemeler yapıldı ve ilgililere eğitim veren çok sayıda kuruluş bulunuyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de artan talebi karşılamak adına bu konuda çeşitli önlemler alıyor.

Tech drone League uçuş eğitmeni Haldun Kenet, drone kullanımındaki artışın yeni iş sahaları yarattığını söylerken, Dronmarket uçuş eğitmeni Şenay İnan ise drone sistemlerinin günlük hayatı önemli ölçüde kolaylaştırdığını vurgulayarak bu alandaki fırsatlara dikkat çekti.

Milliyet'ten Oğuzcan Atış'ın haberine göre, Türkiye’de çeşitli özel kurumlar ve üniversiteler tarafından İHA kullanımına yönelik eğitimler veriliyor. Bu süreç Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen İHA kullanım yetkisi ile sona eriyor. SHGM sertifika konusunda herhangi bir ücret talebinde bulunmuyor ancak bu konuda eğitim veren kurumlar eğitim ücreti alıyor.

Haldun Kenet, amatör drone operatörlüğü sertifikasının her yerde drone kullanabilme anlamına gelmediğini belirtti ve “Amatör kullanım belgesi sadece yeşil alan olarak tabir edilen açık araziler ve yerleşim olmayan yerlerde uçuş yapabilme izni veriyor” ifadelerini kullandı. Şenay İnan ise konu hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü esaslarına dikkat çekti ve, “Öncelikle drone kullanım sertifikası almanız için TCK 53.madde kapsamında herhangi bir suça bulaşmamış olmanız gerekiyor. Amatör drone sertifikası alan herkes, her yerde rahatlıkla uçuş yapabileceğini düşünse de bu algı yanlış. Bu kişiler sadece SHGM sitesinde belirtilen yeşil alanlarda uçuş yapabilirler. Burada yeşil alandan kasıt ağaçlık bölgeler değil. SHGM tarafından belirlenmiş olan uçuşa uygun bölgeler. Bu bölgelerin sayısı şu an için çok az” şeklinde konuştu.

20 soruya İHA sertifikası

Facebook Yorum

Yorumlar

Techno ~ 7 ay önce
İstanbul' da yeşil alan neredeyse yok. Her yere ILTER denilen cihaz kurulmuş. Bundan dolayı siz İstanbul' da bir yerde havalandığınızda bir süre sonra Drone kendini alakasız bir yerde mesela Esenboğa' da sanıyor ve size doğru gelmeye çalışıyor. Sonuç olarak kayboluyor, düşüyor. Drone forumlarında bununla ilgili bir çok şikayet okudum. Tamamen legal olarak tüm izin prosedürlerini tamamlayıp ticari iş yapanların bile başına gelen olaylar var. Kısacası bir hobi sahibi olmakta maalesef ülkemizde çok zor. Çocuklara drone yaptırıp özgürce uçacak alanlar bırakılmazsa gelişemeyecek bir konu daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000