12 Ağustos 2016, Cuma 09:36:57

11 havalimanına güvenlik kalkanı

Atatürk Havalimanı'na terör saldırısıyla darbe girişiminin ardından geliştirilen güvenlik projesini, Ulaştırma Bakanlığı, TSK ve ASELSAN birlikte yürütecek. Yerden havaya füze ve roket sistemleri içerecek güvenlik kalkanında, uçuş kontrol kulesi ratarıyla TSK'nın sistemi eşgüdümlü çalışacak. İletişim kurulamayan, tanımlanamayan hava araçları imha edilecek.
  • İlk önce sorgulanması gereken kağıt üstünde var olup işlevsel olarak sıfır olan 15. Füze üs komutanlığıdır.,sözde istanbulu koruyor ama elinde füze yok..ı-hawk larda yok ..olsa alçak çeken f16 lara kilitlenirdi...demek elde var sıfır...bogaziçi köprüsü nakkaştepedeki birlik ne yapar..görevi uçaksavar ile köprüyü korumaktır ama diil uçaklalara köprüyü kapatan bir manga askere bile müdehale edemediler...sadece nakkaştepede rakı içerek boğazı izler ordakiler herhalde
  • Hani Adana???
  • Arkadaşlar bu sistem iyi güzel de fakat malum Türkiye'de yaşıyoruz sistemin kontrolü farklı kişilerin eline geçerse sivil uçaklar için büyük bir tehdit olmaz mı acaba?
  • Çok mantıklı bi savaş durumunda ilk vurulacak yerler havalimanlarıdır.Yerden havaya stinger füzeleri veya korkut hava savunma sistemi kurulmalı.Havalimanları her yönden korunaklı olmalı.

Darbe girişimi sırasında özellikle Ankara ve İstanbul'un hava sahasında yaşanan olaylar, hükümeti harekete geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan uçağın Dalaman'dan İstanbul'a gelişi sırasında yaşanan sıkıntılı süreç ile darbe girişimcilerinin Ankara ve İstanbul hava sahasını bloke etmesi sivil havalimanlarının uçuş güvenliğinin yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.

Yerden havaya füze Milliyet'te yer alan habere göre; IŞİD'in de İstanbul Atatürk Havalimanı'nı hedef alan terör eylemiyle havalimanlarının yer ve hava güvenliğinin sağlanması çerçevesinde, önceliğin uluslararası havalimanlarında olması koşuluyla yerden havaya atılan füze ve roket sistemleriyle hava sahası güvenlik kalkanı oluşturulması kararı alındı. Karar uyarınca, sivil havalimanlarından sorumlu olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın koordinesinde TSK ve Aselsan'ın katılımıyla 'yerden havaya yönelik koruma kalkanı' oluşturulacak.

11 havalimanına Buna göre, halen Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde havalimanlarında faaliyet gösteren uçuş kontrol kulesindeki hava radar izleme sistemine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilgili birimlerince kurulacak yeni hava güvenliği sisteminin uyumu sağlanacak. Böylelikle, uçuş kontrol kulelerindeki görevlilerinin izleyeceği radarlara “tanımlanamayan hava aracı” girdiğinde TSK'nın sistemi devreye girecek. Hava aracıyla kurulmaya çalışılacak, iletişimin olumsuz olması halinde TSK'nın hava güvenlik sistemi yerden havaya roket veya füze fırlatarak tanımlanamayan hava aracı etkisiz hale getirilecek.

Hava sahası güvenlik sisteminin kurulmasına öncelikle ülke genelindeki uluslararası uçuşların yapıldığı 11 havalimanından yapılacak. İstanbul'daki Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının dışında Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Antalya, Antalya Gazipaşa, Bodrum ve Dalaman havalimanları kurulacak yeni sistemim içinde yer alıyor. İçişleri Bakanlığı, havalimanlarında görev yapan personelin GBT kayıtlarının yanısıra güvenlik soruşturmalarının yaptırılması konusunda valiliklere talimat verdi. Valiliklere genelge gönderen bakanlık, havalimanlarının stratejik tesis olarak değerlendirildiğini belirtirken valiliklerin 5442 sayılı İl İdaresi Yasası'nın verdiği yetkiyle stratejik tesislerde çalışan personel için GBT kaydının yanısıra güvenlik soruşturması yapılmasının gerektiği kaydedildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör olayının hemen ardından 15 Temmuz darbe girişimi gecesi havalimanları üzerinde yaşanan güvenlik sorunlarının çözümü için çalışma başlatıldı. 

11 havalimanına güvenlik kalkanı

Facebook Yorum

Yorumlar

Kalkan ~ 4 yıl önce
İlk önce sorgulanması gereken kağıt üstünde var olup işlevsel olarak sıfır olan 15. Füze üs komutanlığıdır.,sözde istanbulu koruyor ama elinde füze yok..ı-hawk larda yok ..olsa alçak çeken f16 lara kilitlenirdi...demek elde var sıfır...bogaziçi köprüsü nakkaştepedeki birlik ne yapar..görevi uçaksavar ile köprüyü korumaktır ama diil uçaklalara köprüyü kapatan bir manga askere bile müdehale edemediler...sadece nakkaştepede rakı içerek boğazı izler ordakiler herhalde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADA ~ 4 yıl önce
Hani Adana???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar bu sistem iyi güzel de fakat malum Türkiye'de yaşıyoruz sistemin kontrolü farklı kişilerin eline geçerse sivil uçaklar için büyük bir tehdit olmaz mı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsimsiz ~ 4 yıl önce
Çok mantıklı bi savaş durumunda ilk vurulacak yerler havalimanlarıdır.Yerden havaya stinger füzeleri veya korkut hava savunma sistemi kurulmalı.Havalimanları her yönden korunaklı olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000