12 Eylül 2008, Cuma 08:36:16

11 Eylül'ü böyle hatırladılar!

ABD'nin New York kentinde 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezine düzenlenen terör saldırısında hayatlarını kaybedenler bu yıl yedincisi düzenlenen törenle anıldı.

Törende, Dünya Ticaret Merkezindeki İkiz Kulelere uçakla düzenlenen saldırıda ölen 2 bin 751 kişinin isimleri tek tek okundu. İsimleri okuyan 210 kişi arasında aralarında bir Türk gencinin de bulunduğu çeşitli ülkelerin vatandaşları, kendi ülkelerinin ve halklarının sevgi ve en iyi dileklerini Amerikalılara ve New Yorklulara getirdiklerini söylediler.

Sabah ilk uçağın Kuzey Kulesine çarptığı an olan 08.46'da (TSİ 15.46) çanların çalınması ve saygı duruşuyla başlayan tören, yerel saatle saat 12.30'da son buldu. Tören alanı toplam 4 kez çalınan çanlarla, 11 Eylül'de yakınlarını kaybedenlerin acısını yansıtır bir biçimde sessizliğe gömüldü.

Aileler tören boyunca ellerinde yakınlarının fotoğraflarıyla ''Seni Seviyoruz'' ''Seni Özlüyoruz'' ve ''Seni Hiçbir Zaman Unutmayacağız'' pankartları taşıdılar.

ABD başkan adayları Barack Obama ve John McCain'in tören alanını bu öğleden sonra ziyaret etmeleri bekleniyor. İkili akşam da New York'ta Columbia Üniversitesinde düzenlenecek bir toplantıya birlikte katılacak.

11 Eylül - İkiz Kuleler

11 Eylül'ü böyle hatırladılar!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000