08 Aralık 2017, Cuma 12:07:59

10 yıllık havalimanı hayali Limak'la gerçek oldu

Dakar’ın dünyaya açılan kapısı Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı hizmete girdi
  • TK bu meydana Nouakchott/Moritanya ara duraklı 739 ile uçuyor.
  • Otoparkın içindeki kulenin mantıklı bir izahı olmalı yoksa aklımdan ve gözlerimden şüphe edeceğim;bir malumat lütfen.
  • Senegal cok onemli bir noktada Guney Amerika ucuslari icin. Guzel yatirim. Hayirlisi olsun.
  • Merhaba yorum yaptım ama yayınlanmaya başlamadı. Acaba limak lehine olmadığı için kesik mi yedik. İnsanlar özgürce ifade özgürlüğü yapmayacaksa neden yorum istiyorsunuz . Madem öyle kapatın yoruma olsun bitsin. Yorumumda hakaret yok bişey yok. Düşünce özgürlüğü var mı acaba Siz de? Soruyorum
  • limak'ın sahibi olan zatı netten araştırın görün kimmiş !
  • Hava limanında Kontrol Kulesinin Terminalin arkasında kaldığı bir proje. Kuledeki Kontrolör Terminal önündeki aktiviteyi göremeyecek.Buda çalışan Hava Trafik Kontrolörleri için olumsuz bir durum.Ciddi Proje hatası. Diğer yönlerde Türk Firmalarını Kutlamak gerekiyor..
  • Batman Forever a katılıyorum. Bu nasıl bir dizayn arkadaş. Birisi de çıkıp bu ne rüküş bir tasarım olmuş dememiş mi? Havalimanını dalgaya boğmuşlar Adamlar çölden dolayı artık serap görmeye başlamışlar belli ki. O spotlar o renkler o tavan panelleri aman Allah'ım bu adamların 3. havalimanını şimdiden görür gibiyim. Biz Changi diyoruz Siz tutup Ne yapıyorsunuz? Havalianında terminale girş bölümüne bakın hiçbir şeye benzemiyor. Çok basit otopark masraf olmasın diye yeraltına bil alınmamış peyzaj çok çok basit. Ulaştırma Bakanımız bile şaşırmışa benziyor. Sanbot yok mu orada sorardı burası neresi yaw?Changi nin 3. terminaline bi baksaydınız açılıp kapanabilen çatı panelleri ile istenilen ışık ve ısı kullanılabiliyor. Buraya bak tavanda dalga check in de dalga. Başı dönecek yolcuların uçağa binemeden.Resime bakın terminal çerçeve bağlantı civataları bile açıkta
  • Bu ne ya ? Batman havalimanı bile daha güzel buradan. Mimari bir felaket olmuş bu

Senegal’in 10 yıllık hayali gerçek oldu

Türkiye’nin en önemli altyapı yatırım şirketlerinden Limak, havacılık sektöründeki yatırımlarına devam ediyor. İnşaat çalışmaları Limak ile Summa tarafından tamamlanan ve Senegal’in son yıllardaki en önemli yatırım projeleri arasında gösterilen Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nın açılışı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Toplam 575 milyon euroya mal olan projenin açılış töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusundaki tecrübelerimizi bu projeyle birlikte Senegal’e taşıyacak olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. ‘Güçlü Türkiye’ vizyonuna gönülden bağlı bir şirket olarak, gelecek dönemde imza atacağımız yeni projelerle, Türk bayrağını dünyada en iyi şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

15 milyonu aşkın nüfusu ve coğrafi konumuyla, Batı Afrika’nın giriş kapısı olarak nitelendirilen Senegal, yıllardır beklediği yeni havalimanına kavuştu. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli altyapı ve inşaat şirketlerinden Limak ile Summa tarafından yapımı tamamlanan Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nın açılışı, 7 Aralık 2017 tarihinde, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in yanı sıra iki ülkenin siyaset ve iş dünyasından çok sayıda ismin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplam yatırım 575 milyon euro

Senegal’in başkenti Dakar’ın yaklaşık 40 kilometre dışında yer alan havalimanında inşaat süreci 2007 yılında başlamış fakat çalışmalar bir türlü istenilen seviyeye getirilememişti. Bunun üzerine Limak ve Summa, Nisan 2016’da, Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nın inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işini devralmış, havalimanının kalan yüzde 30’luk bölümü için çalışmalar bu kapsamda yeniden başlamıştı. 9 yılda yüzde 70’i bitirilen havalimanının kalan bölümü ise Limak ve Summa tarafından, taahhüt edildiği üzere, yaklaşık 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 8 aylık inşaat döneminde, 500’ü Türk olmak üzere 1.500 kişi çalıştı. Toplam 575 milyon euroya mal olan havalimanı ilk etapta yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek, söz konusu rakam 2035 yılında yılda 10 milyon yolcuya kadar çıkabilecek. Havalimanı, Limak ile Summa’nın yanı sıra, Senegal devletinin de ortak olduğu şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek.

Tecrübemizi Senegal’e taşıyoruz

Projenin açılış töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türk şirketleri olarak bu süreçte rol almış olmaktan ve verdikleri taahhütleri zamanından önce yerine getirmiş olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydederken, “Havalimanları bir ülkenin dünyaya açılan kapıları gibidir. Bu havalimanı da Senegallilerin gurur duyacağı dünyaya açılan yeni ve modern kapıları olacaktır” dedi. Havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusundaki tecrübelerini söz konusu projeyle birlikte Senegal’e taşıyacaklarının altını çizen Nihat Özdemir, “Limak olarak bugüne kadar pek çok havalimanının yapımında rol aldık ve almaya da devam ediyoruz. 25 milyon yolcu kapasiteli İstanbul’un ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen’in terminal binasını 18 ay gibi rekor bir sürede tamamladık. Şimdi 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatına ortaklarımızla birlikte devam ediyoruz. Yine 25 milyon yolcu kapasiteli Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminali inşaatına bu yıl başladık, normal süresinden 2 yıl önce yani 4 yıl içinde bu projeyi de teslim edeceğiz. Mısır’da Kahire Havalimanı’nın ikinci terminalini bitirdik, şu anda işletme ve devir sürecindeyiz. Kosova’da Priştine Havalimanı yeni terminalini yine rekor bir sürede tamamladık şu anda işletiyoruz. Rusya’da Sovyet dönemi sonrası sıfırdan yapılan ilk havalimanı olan Rostov Havalimanı’nın inşaatını bitirdik, bugünlerde onun da açılışını gerçekleştireceğiz. Ayrıca yine Rusya’da Volgagrad Havalimanı terminalini yapıyoruz. ‘Güçlü Türkiye’ vizyonuna gönülden bağlı bir şirket olarak, gelecek dönemde imza atacağımız yeni projelerle, Türk bayrağını dünyada en iyi şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Batı Afrika'nın önemli hub’ı olacak

Dakar’ın havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda bulunduğunun da altını çizen Nihat Özdemir, “Senegal bizim için sadece potansiyeli bulunan, gelişmekte olan bir ülke değil. Aynı zamanda Batı Afrika’nın dünyaya açılan kapısı. Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı, Batı Afrika'nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek” dedi.

Yeni yatırımlara da hazırız

Türk iş insanlarının Afrika’da önemli yatırımlara imza attığını da sözlerine ekleyen Nihat Özdemir şu ifadeleri kullandı: “Limak olarak Mozambik ve Fildişi’nde iki çimento fabrikası kurduk. Şimdi ise Senegal’deyiz. Şirket olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliğinin yanı sıra, inşaat, altyapı yatırımları, enerji, turizm ve çimento sektörlerinde de faaliyet gösteriyoruz. Bu sektörlerle ilgili Senegal ve diğer Afrika ülkelerindeki yatırımları yakından takip etmekteyiz. Senegal’de faaliyette bulunduğumuz diğer sektörlerle ilgili olarak da yeni yatırımlar yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bizler Türk iş insanları olarak sizlerle birlikte kazanmak ve bu ülkeye değer katmak için buradayız.”

Yılda 80 bin uçak iniş/kalkış yapacak

-Dakar’da faaliyet gösteren Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havalimanı’nın yerini alacak Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı, toplam 45 milyon metrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olacak.

-Yeni havalimanın terminal binasının büyüklüğü, 42 bin metrekare ile mevcut Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havalimanı’nın tam iki katı.

-Havalimanında, toplam 44 check-in kontuarı, 20 pasaport kontrol kontuarı, 4 bagaj konveyörü ve 700 araçlık park yeri bulunuyor.

-Havalimanına yılda 80 bin uçak iniş/kalkış yapacak. 79 uçağın park halinde bulunabileceği havalimanı, dünyanın en büyük yolcu uçağı jumbo jet Airbus A380’nin dahi iniş/kalkış yapabileceği piste sahip olacak.

-Yeni havalimanı yıllık 50.000 ton kapasiteli, 5.600 metrekarelik kargo tesisleriyle, Senegal’in ihracatı için de önemli bir role sahip olacak.

Blaise Diagne kimdir?

1872-1934 yıllarında yaşamış Dakar valisi ve Fransız politikacı olan Blaise Diagne, Fransız hükümetinde görev almış ilk siyahi Afrikalıdır.10 yıllık havalimanı hayali Limak'la gerçek oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Dakar ~ 2 yıl önce
TK bu meydana Nouakchott/Moritanya ara duraklı 739 ile uçuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Towerİst ~ 2 yıl önce
Otoparkın içindeki kulenin mantıklı bir izahı olmalı yoksa aklımdan ve gözlerimden şüphe edeceğim;bir malumat lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Toweradb ~ 2 yıl önce
Tecrübemizi ve bilgimizi paylaşmışız işte, güçlü Türkiye vizyonu böyle bir şey... Şaka şaka, öbür kanadına bir pist daha planlamışlardır, bkz: Chicago, Tennesee, Orly, Atlanta gibi
Senegal ~ 2 yıl önce
Senegal cok onemli bir noktada Guney Amerika ucuslari icin. Guzel yatirim. Hayirlisi olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 2 yıl önce
Merhaba yorum yaptım ama yayınlanmaya başlamadı. Acaba limak lehine olmadığı için kesik mi yedik. İnsanlar özgürce ifade özgürlüğü yapmayacaksa neden yorum istiyorsunuz . Madem öyle kapatın yoruma olsun bitsin. Yorumumda hakaret yok bişey yok. Düşünce özgürlüğü var mı acaba Siz de? Soruyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 2 yıl önce
limak'ın sahibi olan zatı netten araştırın görün kimmiş !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akıllı ~ 2 yıl önce
Hava limanında Kontrol Kulesinin Terminalin arkasında kaldığı bir proje. Kuledeki Kontrolör Terminal önündeki aktiviteyi göremeyecek.Buda çalışan Hava Trafik Kontrolörleri için olumsuz bir durum.Ciddi Proje hatası. Diğer yönlerde Türk Firmalarını Kutlamak gerekiyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avm Dadında ~ 2 yıl önce
Batman Forever a katılıyorum. Bu nasıl bir dizayn arkadaş. Birisi de çıkıp bu ne rüküş bir tasarım olmuş dememiş mi? Havalimanını dalgaya boğmuşlar Adamlar çölden dolayı artık serap görmeye başlamışlar belli ki. O spotlar o renkler o tavan panelleri aman Allah'ım bu adamların 3. havalimanını şimdiden görür gibiyim. Biz Changi diyoruz Siz tutup Ne yapıyorsunuz? Havalianında terminale girş bölümüne bakın hiçbir şeye benzemiyor. Çok basit otopark masraf olmasın diye yeraltına bil alınmamış peyzaj çok çok basit. Ulaştırma Bakanımız bile şaşırmışa benziyor. Sanbot yok mu orada sorardı burası neresi yaw?Changi nin 3. terminaline bi baksaydınız açılıp kapanabilen çatı panelleri ile istenilen ışık ve ısı kullanılabiliyor. Buraya bak tavanda dalga check in de dalga. Başı dönecek yolcuların uçağa binemeden.Resime bakın terminal çerçeve bağlantı civataları bile açıkta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Batman ~ 2 yıl önce
Bu ne ya ? Batman havalimanı bile daha güzel buradan. Mimari bir felaket olmuş bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hersey guzelde ~ 2 yıl önce
Birde sirket calisanlari dahil yurtdisi-yerel otorilerle mahkemelik olmasa
Batmanlı ~ 2 yıl önce
Batman’a laf sokma

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000