18 Mayıs 2011, Çarşamba 10:40:51

"İHLAL YAŞANIRSA BİZE BİLDİRİN"

Hava-İş sendikası, sendika üyelerinin 22. Dönem Tis hükümleri ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, yaşanabilecek ihlalleri, üyelerin sendikaya bildirmeleri istedi. İşte Hava-İş sendikasından yapılan o açıklama...
  • Sendika görüşmelerde geçleri yanına almak için en çok pass üstünden gitmiş, ve olmazsa greve gideriz demişti, anlaşma imzalandı yönetim sendika mutlu ancak üzerinden siyaset yapılan paslar ortada yok, birçok kişi kullanamıyor, sendika imzayı atmak değil iş, o imzanın takipcisi olmak, pass konusunu bildikleri halde hiçbir icraat yok, sonrada bize haber verin, verdikte ne oldu? Siz ondan heber verin.
  • Teknikte sözleşme ile verilen pas bilet hakkını henüz hiç kimse kullanamıyor bu nasıl iş anlayan varsa açıklasın lütfen
  • Önüne getirilen ekmeğin bayat olduğunu söyleyeceksin ama hiç bir tepki göstermeden oturup yiyeceksin yiyebilirsinde ancak hem yiyip hem şikayet etmek doğru bir davranış değil...
  • Sözde tis ile pas bilet hakkı kazandık ama sistemlerin bizi tanımadığını söyleyerek bilet vermiyorlar bu konudan sendikanın da bilgisi var. Bu pas bilet mevzusu yüzünden greve gidecektik. Hani nerede sözleşmenin takipçileri, yasal bir yaptırımı yok mu?
  • Bildirsek ne olacak? Bilmiyormusunuz THY de nelerin olduğunu??? Kargo da, Yer işletmede, Genel müdürlükte müdürler mazeret izinlerini özellikle de 2 mazeret 2 izin (vardiya veya haftasonu izni) toplam 4 gün şeklinde THY yönetim baskısıyla kullandırmıyorlar bu olayı da herkes biliyor....
Değerli Üyelerimiz;

THY A.O’da işverenin, 01.01.2011 tarihinden geçerli olacak 23. Dönem toplu iş sözleşmemiz ile ilgili gerekçesiz olarak çoğunluk tespitimize itirazı sonrası oluşan hukuki durum sonrası toplu iş sözleşme uygulamaları konusunda üyelerimizin haklarını kullanması ile ilgili çeşitli ünite yöneticilerince yoruma dayalı ve doğru olmayan beyanlar yayılmaktadır.

Özellikle yıllık izinler ve mazeret izinleri konusunda 22. Dönem TİS hükümleri saklı haklar kapsamında normatif olarak hukuken geçerli olduğu halde bu iki konuda çeşitli ihlaller oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Yıllık izin konusunda 22. Dönem TİS 59. Ve 60. Maddeleri yoruma açık olmayacak şekilde açıktır. Özellikle TİS ilgili maddesi ve 4857 Sayılı iş yasası yıllık iznin kullanılması konusunda, işçinin yıllık izin kurullarında düzenlenerek yayınlanan ve kesinleşen tarihlerde izin kullanılmasının esas olduğunu açıkça hüküm altına almıştır.

Bu nedenle izin kurullarınca belirlenen ve yayınlanan tarihler kesindir, ancak işçinin rızası ile değiştirilebilir.

Dolayısıyla izin kurulları dışında işçinin izninin 2’den fazla periyotlara bölünmesi, ertelenmesi veya 12 günden az kullandırılmaya çalışılması TİS ihlalidir. İşçinin rızası dışında da bu tür uygulamalar yapılamaz.

Toplu iş sözleşmemizde uzun yıllar verilen mücadele ile kazanılmış yasanın üzerindeki izin haklarının kullanılması konusunda üyelerimizin hiçbir şekilde kural dışı davranmaması gerekmektedir. Bu tür kişisel eksiklikler tüm toplumun haklarının yeniden tartışmaya açılması gibi tehlikelere neden olmaktadır.

Bunun yanında yine 22. TİS 61. Maddesi çerçevesinde düzenlenen mazeret izinleri konusunda da aynı hukuki haklar geçerlidir. İlgili madde işveren veya yöneticilerin mazeret iznini yoruma bağlayarak verip vermeme inisiyatifini düzenlememiştir, aksine talep edilen izni verir hükmü açıktır.

Bu nedenle madde hükümlerindeki resmi prosedüre mutlaka uyularak özellikle de yazılı talep ilgi müdürlük ve başkanlığa kayıt ettirilerek, gerektiğinde ve bu hakkı tartışma konusu yapabilecek eksiklikler yaratılmadan, çekinilmeden kullanılmalıdır.

Tüm üyelerimizi kazanılmış haklarının korunması kullanılması konusunda duyarlılığa davet eder bu konudaki ihlallerin sendikamıza bildirilmesini dileriz. Saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

"İHLAL YAŞANIRSA BİZE BİLDİRİN"

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
Sendika görüşmelerde geçleri yanına almak için en çok pass üstünden gitmiş, ve olmazsa greve gideriz demişti, anlaşma imzalandı yönetim sendika mutlu ancak üzerinden siyaset yapılan paslar ortada yok, birçok kişi kullanamıyor, sendika imzayı atmak değil iş, o imzanın takipcisi olmak, pass konusunu bildikleri halde hiçbir icraat yok, sonrada bize haber verin, verdikte ne oldu? Siz ondan heber verin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Teknikte sözleşme ile verilen pas bilet hakkını henüz hiç kimse kullanamıyor bu nasıl iş anlayan varsa açıklasın lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Önüne getirilen ekmeğin bayat olduğunu söyleyeceksin ama hiç bir tepki göstermeden oturup yiyeceksin yiyebilirsinde ancak hem yiyip hem şikayet etmek doğru bir davranış değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sözde tis ile pas bilet hakkı kazandık ama sistemlerin bizi tanımadığını söyleyerek bilet vermiyorlar bu konudan sendikanın da bilgisi var. Bu pas bilet mevzusu yüzünden greve gidecektik. Hani nerede sözleşmenin takipçileri, yasal bir yaptırımı yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bildirsek ne olacak? Bilmiyormusunuz THY de nelerin olduğunu??? Kargo da, Yer işletmede, Genel müdürlükte müdürler mazeret izinlerini özellikle de 2 mazeret 2 izin (vardiya veya haftasonu izni) toplam 4 gün şeklinde THY yönetim baskısıyla kullandırmıyorlar bu olayı da herkes biliyor....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000