28 Haziran 2010, Pazartesi 08:14:36

Heronların rakibi: ÇALDIRAN

11 askerin şehit olduğu Gediktepe saldırısından sonra çok tartışılan İsrail yapımı insansız hava aracı Heron’un, Türk yapımı rakibi Çaldırqan yaklaşık 10 aydır seri üretime hazır vaziyette hangarda bekletiliyor.Çaldıran’ı Genelkurmay’ın isteği üzerine geliştiren Baykar firması, Heron’a meydan okuyor
  • Türkiye'de başarılı politikacılar olmadığı sürece yazılmış 1milyon satır kod düşmanlara kuş olur gider. Başarılı mühendislerimizden önce şerefli vatan evladı yöneticilere ihtiyacımız var. Türkiyemizin güzel günler görmeye ihtiyacı var artık YETER!!!
  • 70.000 ft uçan jet motorlu ve saldırı kapasitesi olan İHA lar da bekliyoruz sizlerden.Başarılar.
  • Bu haberden şu anlaşılmaktadır.İkinci bir NURİ DEMİRAĞ ve VECİHİ HÜRKUŞ vakası yaşanmaktadır. Yani devlet gene kendi vatandaşının emek ve alın teri ile geliştirdiği ulusal teknolojiye sahip çıkmamaktadır. bu sertifikaları isteyen kişi ve kurumların arkasındaki güce bakmak gerekmektedir. o güçler o zamanda aynı güçlerdi şimdide aynı güçler değişen tek şey işbirlikçileridir. malı kim üretiyorsa sertifikasını da o verir üstelik bu bir milli projedir. bugün ülkemizde zırhlı araçlar, obüsler ,toplar yapılıyor bunların sertifikasını NATO dan mı alıyoruz. sonuç sahne aynı oyun tarihi değişik.
  • İsrail'den aldığınız Heron'un kaynak kodunu veriyor mu üreticisi ? Nereden biliyorsunuz tespit ettiği istihbaratı eş zamanlı olarak İsrail'e de geçmediğini.. ? İsrail'in bu istihbaratı PKK ya para karşılığı geçmediğinden emin miyiz ? PKK nın bilinen yıllık geliri 500 milyon Euro. İsrail'in iştahını kabartmış olabilir. Bence istihbarat denildiğinde elbette ki altyapının yerli olması lazım. Çaldıran'ı üreten zeka ve emeği takdirle karşılıyorum, gurur duyuyorum. Umarım savunma ile ilgili ihaleler artık İsrail'e peşkeş çekilmez. Türkiye'de mühendis mi yok, üretken ve zeki insan mı yok ? Nedir bu yabancı sermayeye olan özlem.
  • bizde zaten bir enteresanlık vardır gitti kendi hava sahanda uçuracağın insansız hava aracı için ne akla hizmetle uluslararası onay belgesi istersin ? adamlar tezgahı kurmuş sana onay verip kendi pazarlarını kaybetmeyi göze alırlarmı?? çok zor, bizdeki gerek askeriye gerek siyasiler olsun hala uyanamadılar onlar uyudukça bizim çocuklarımız ölmeye devam ediyor, dinimizde de yeri vardır toplum liderleri aldığı yanlış kararlardan işini boşlamadan gerekli özeni göstermemesinden dolayı kaynaklanan maddi manevi gerek ölen askerlerimiz gerek milli servet kaybımız olsun hepsinden hesaba çekilecek, askere siyasilere bildirilir
  • nuri demirağın girişimiyle türkiyenin kendi uçağını yapma fırsatı 1938 yılında bürokrasiye takıldığı gibi bu da takılacağa benziyor. bizde bu zihniyet oldukça bu böyle devazm eder.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre; İsrail yapımı Heron’la ilgili belirsizlik devam ederken, yazılım ve elektronik altyapısı dahil her şeyi Türk yapımı insansız hava aracı Çaldıran’ın uçuş ve seri üretime hazır halde 10 aydır hangarda bekletildiği ortaya çıktı. 2000 yılından beri geliştirme sürecinde çok sayıda bürokratik engellerle karşılaşan projenin önündeki son engel, Türkiye’nin İsrail’den aldığı Heron ya da ABD’den almak istediği Predatör’den talep edilmeyen ve kimden alınacağı belli olmayan uçuş sertifikası.

Devletin zirvesi onayladı

Kale-Baykar ortaklığında geliştirilen ilk Türk Taktik İnsansız Hava Aracı Çaldıran, bugüne kadar yapılan testlerde 100 saatin üstünde başarılı uçuş yaptı. Çaldıran’ın resmi test uçuşu Sinop Erfelek’te 29 Eylül 2009’da tamamlandı. Proje aşamasında TSK tarafından 24 adet alınacağı belirtilen, Ocak 2010’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda yapılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar’ın katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nda 12 adet Çaldıran alımı için görüşmelerin başlaması kararı verildi. Ancak ne olduysa bu aşamadan sonra oldu. Şimdi şirketi ne arayan ne de soran var. Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Bizden kimseden istenmeyen NATO tarafından İnsansız Hava Aracı Sistemleri Uçuşa Elverişlilik Sertifikası isteniyor. Ancak bu konu işe başlarken verilen şartnamede de yoktu. Bu sertifikayı kimden ya da nereden alacağımız da belli değil” diye konuştu.

Menzil artırılabilir

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda bizden 10 saat uçan ve 18 bin feet yükseğe çıkan İHA İstemişlerdi. Uçağı ve yakıt deposunu büyüterek menzil 3 bin km.’nin üstüne çıkabilir. Elektronik altyapı ve yazılımı daha büyük bir uçağa koyup onu da uçururuz. 30 saat havada kalacak uçak istenseydi onu da üretirdik” dedi.

Kandil üzerinde saatlerce uçabilir

Karbon-kevlar alaşımlı zırh malzemesinden dış gövdeye sahip Çaldıran 600 kilometreden yayın yaparak elde ettiği görüntüleri istenilen merkeze gönderiyor. 35 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Çaldıran’ı, Heron’lardan çok daha ileri bir teknolojiye sahip. Çaldıran Heron’larda olduğu gibi kalkış iniş, uçuş sırasında yerde bulunan bir pilota ihtiyaç duymuyor. Agresif manevralar yapabilen Çaldıran için Baykar tarafından geliştirilen yazılımda 1 milyon satırdan fazla kod bulunuyor. Hedef tespit hassasiyeti Heron’dandaha yüksek olan Çaldıran, Türkiye’ye kuş uçuşu 90 km. olan PKK’nın Kandil Kampı üstünde saatlerce keşif uçuşu yapıp istihbarat görüntüsü aktarabilecek. Haberleşme kaybında ise Çaldıran otomatik olarak eve dönüp, inebiliyor. Bu özellik Heron’larda yok. Termal kamerasıyla gece de görüntü alabilen Çaldıran için Baykar Makina fiyat açıklamasa da tanesi yaklaşık 20 milyon dolar olan Heron’un 5’te birine malolduğu belirtiliyor.

Vecihi Hürkuş da engellenmişti

Genel Müdür Haluk Bayraktar, “1930’da ilk Türk uçağını yapan Vecihi Hürkuş’tan da sertifika istendi. Türkiye’de verecek kurum olmadığı için Hürkuş uçağını söküp tren vagonlarıyla Çekoslavakya’ya gönderdi. Oradan aldığı sertifikayla uçağı uçurabildi. Şimdi yine tarih tekerrür ediyor” dedi. Son günlerdeki tartışmalara dikkat çeken Bayraktar, “Bu tip çalışmalar aslında bir bağımsızlık savaşıdır. Çaldıran şu anda uçuşa hazır, görev bekliyor. Yoksa geçtiğimiz günlerde yaşadığımız istihbarat zaafı gibi durumları daha çok yaşarız. Önümüzdeki 15-20 yılda pilotlu savaş uçağı kalmayacak. Bundan sonraki hedefimiz silahlı İHA üretmek” diye konuştu.

Gözcü de onların eseri

İnsansız hava aracı sistemlerine gönül vermiş bir aileden oluşan Baykar Makina’nın başında mühendis olan Özdemir Bayraktar (61) bulunuyor. Özdemir Bayraktar projeyi biri işletme eğitimi almış diğer ikisi mühendis iki oğluyla yürütüyor. Ailenin en küçüğü Ahmet Bayraktar (27) projelerin idari kısmıyla uğraşırken, İHA projelerinde şirketin genel müdürü olan ABD’de Columbia Üniversitesi’nde master yapmış endüstri mühendisi Haluk Bayraktar (31) ve yine ABD’de Pennsylvania’da Üniversitesi’nde İHA’lar üzerine master ve dünyanın en prestijli teknik üniversitesi MIT’de robotik kontrol sistemleri doktorası yapmış olan elektronik mühendisi Selçuk Bayraktar (30) öne çıkıyor. Baykar Makina Ege Bölgesi’nde yapılan Efes-2010 Tatbikatı’nda kullanılan Türk yapımı ilk İnsansız Hava Aracı Gözcü’nün de üreticisi. Geliştirme sürecinde Şırnak 6. İç Güvenlik Tugayı’nda 2 yıl kalarak çalışan Bayraktar kardeşler bölgeyi inceleyerek, Türk Ordusu’nun ihtiyaç duyduğu sistemleri de yerinde geliştirmiş. TSK ve Savunma Sanayi Müşteşarlığı ile birlikte geliştirilen mini İHA Gözcü’den 148, döner kanatlı İHA Malazgirt’ten ise 4 adet TSK envanterine girdi. (Vatan)

Heronların rakibi: ÇALDIRAN

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 12 yıl önce
Türkiye'de başarılı politikacılar olmadığı sürece yazılmış 1milyon satır kod düşmanlara kuş olur gider. Başarılı mühendislerimizden önce şerefli vatan evladı yöneticilere ihtiyacımız var. Türkiyemizin güzel günler görmeye ihtiyacı var artık YETER!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
70.000 ft uçan jet motorlu ve saldırı kapasitesi olan İHA lar da bekliyoruz sizlerden.Başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu haberden şu anlaşılmaktadır.İkinci bir NURİ DEMİRAĞ ve VECİHİ HÜRKUŞ vakası yaşanmaktadır. Yani devlet gene kendi vatandaşının emek ve alın teri ile geliştirdiği ulusal teknolojiye sahip çıkmamaktadır. bu sertifikaları isteyen kişi ve kurumların arkasındaki güce bakmak gerekmektedir. o güçler o zamanda aynı güçlerdi şimdide aynı güçler değişen tek şey işbirlikçileridir. malı kim üretiyorsa sertifikasını da o verir üstelik bu bir milli projedir. bugün ülkemizde zırhlı araçlar, obüsler ,toplar yapılıyor bunların sertifikasını NATO dan mı alıyoruz. sonuç sahne aynı oyun tarihi değişik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
İsrail'den aldığınız Heron'un kaynak kodunu veriyor mu üreticisi ? Nereden biliyorsunuz tespit ettiği istihbaratı eş zamanlı olarak İsrail'e de geçmediğini.. ? İsrail'in bu istihbaratı PKK ya para karşılığı geçmediğinden emin miyiz ? PKK nın bilinen yıllık geliri 500 milyon Euro. İsrail'in iştahını kabartmış olabilir. Bence istihbarat denildiğinde elbette ki altyapının yerli olması lazım. Çaldıran'ı üreten zeka ve emeği takdirle karşılıyorum, gurur duyuyorum. Umarım savunma ile ilgili ihaleler artık İsrail'e peşkeş çekilmez. Türkiye'de mühendis mi yok, üretken ve zeki insan mı yok ? Nedir bu yabancı sermayeye olan özlem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bizde zaten bir enteresanlık vardır gitti kendi hava sahanda uçuracağın insansız hava aracı için ne akla hizmetle uluslararası onay belgesi istersin ? adamlar tezgahı kurmuş sana onay verip kendi pazarlarını kaybetmeyi göze alırlarmı?? çok zor, bizdeki gerek askeriye gerek siyasiler olsun hala uyanamadılar onlar uyudukça bizim çocuklarımız ölmeye devam ediyor, dinimizde de yeri vardır toplum liderleri aldığı yanlış kararlardan işini boşlamadan gerekli özeni göstermemesinden dolayı kaynaklanan maddi manevi gerek ölen askerlerimiz gerek milli servet kaybımız olsun hepsinden hesaba çekilecek, askere siyasilere bildirilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
nuri demirağın girişimiyle türkiyenin kendi uçağını yapma fırsatı 1938 yılında bürokrasiye takıldığı gibi bu da takılacağa benziyor. bizde bu zihniyet oldukça bu böyle devazm eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000