08 Temmuz 2011, Cuma 10:25:05

HELİKOPTERİ JETLER Mİ VURDU?

Cumhurbaşkanlığı DDK'nın hazırladığı raporda Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düştüğü zaman diliminde bölgede askerî uçaklar olduğu iddiasını güçlendiren yeni bilgiler ortaya çıktı.
  • SEN BABANIN KİM OLDUĞUNU BİLİYORSAN BU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE TÜRK ORDUSU SAYESİNDEDİR.BUNU SAKIN UNUTMA..
  • istediğiniz kadar hikaye deyin yazıcıoğlunun ölümü normal bir ölüm değil. Askeriye den herşey beklenir cami de bombalar kendi uçağını da patlatır. insan menfaat uğruna koltuk uğruna para uğruna şuurunu yitirdi mi ailesini bile yok eder. Hadi ergenekona inanmıyorsunuz diyelim ses kayıtları ortada. Adamlar vatanı kollama hariç her türlü işi çeviriyorlar. Tabii içlerindeki düzgünlere saygım sonsuz. askere giden arkadaşlarım terörist gördükleri halde komutandan dolayı hiçbirşey yapamadıklarını söylüyorlar. bir ara 7 askerimizin eline bomba verdiler sonra zayiat diye gösterdiler. askeriye de insan hayatı bu kadar ucuzken güldürmeyin beni cami bombalayıp kendi jetini düşüremez mi sizce???
  • Değerli şahsiyetleri ortadan kaldırmak için neler yapılmadiki...!
  • En kolay ve popüler iddiayı ben yapıyorum : Ergenekon'un işidir ya da şike mafyası tarafından düşürülmüştür...
  • Savaş uçakları değildir, kedidir o kediii...
  • bu kadar hayalcilik amerikan filmlerinde bile yok (kendi uçağımızı vurmak,cami bombalamak,.............helikopterin jetler tarafından düşürülmesi) bakalım daha neler çıkacak merakla bekliyoruz...........
  • jetler vursaydı ne helikopterin ne de hakkın rahmetine kavuşanların parçaları bile bulunamazdı, şahsi fikrim.
  • Tamam, sis yüzünden dağa çarptı diyelim. Yine aynı sis yerinde olması gereken kayıt tutma özelliği olan GPS cihazını da mı eritti? --Volvo--
  • 6000 fert irtifada savaş uçakları dagların arasından uçuş yaparak nasil helikopter düşürür bu mumlekettte hiçmi akıllı insan yok. ayrıca helikopterin düştüğü saati bir veri cihazı olmadan nasil söylüyorlar bunlara cocuk bile inanmaz
  • Hayır uzaylılar vurmuştur! Ya kardeşim helikopter, kendi güzergahı üzerinde belli ki aniden yoğun sis/bulut içine girmiş. Alçak irtifada bulut veya sis içine giren bir havaaracı engebeli arazi üzerinde yönünü kaybederse ne olur? Tabi ki bir yere vurur. Helikopter kazalarının % 90 olma sebebi de budur. Kötü hava şartlarında ve görerek şatlarda (VMC) bir havaaracını uçuşa zorlarsanız, kaza riskini çok artırmış olursunuz. Hala çıkartılamayan Helikopter İşletme Talimatını kış gelmeden bir an önce SHGM yayınlarsa çok iyi olur. En azından pilotların resmi olarak uyacakları veya uçuşa zorlanmaları halinde karşı tarafa gösterecekleri ellerinde bir dokümanı olmuş olur.
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun hazırladığı raporda yer alan merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düştüğü zaman diliminde bölgede askerî uçaklar olduğu iddiasını güçlendiren yeni bilgiler olduğu ileri sürüldü. Zaman gazetesinde yer alan iddialar göre; Genelkurmay'ın resmî yazısına göre, kaza bölgesine 28,5 km mesafede üç savaş uçağı bulunduğu kesinleşti. Askerî radarlar ise kazanın olduğu 15.03 sularında 4 dakika arızalandı.

Bölgedeki bütün radarlar kısa süreli karardığı için 15.03.02 ile 15.07.40 arasında görüntü alamadı. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopter 25 Mart 2009'da düşmüştü. 6 kişiye mezar olan helikopter kazasıyla ilgili çok şey yazıldı çizildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla harekete geçen Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) yaptığı araştırmalar, helikopterin bir savaş uçağı tarafından savrulmuş olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Soruşturma daha sonra Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na geçti. Edinilen bilgilere göre, kazayla ilgili soruşturmanın seyrini değiştirecek yeni bulgular ortaya çıktı. Genelkur may Başkanlığı, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda, kazanın yaşandığı gün saat 15.03.02 ile 15.07.40 arası dijital radar görüntü kayıtlarının, doğu bölgesindeki tüm radarlarda meydana gelen kısa süreli bir arıza nedeniyle alınamadığını aktardı.

DDK'nın daha önce yaptığı tespitlere göre helikopter tam da bu zaman aralığında düştü. Yani helikopterin düştüğü anda etrafından bir savaş uçağının geçip geçmediğini gösterecek radar kayıtları yok. Çünkü radarlar o anda 4 dakika 47 saniye boyunca bozulmuş.

Genelkurmay'ın açıklamasındaki bir diğer çarpıcı bilgi ise, kaza mahallindeki savaş uçaklarının hareketliliğiyle ilgili. DDK daha önce yaptığı tespitlerde, helikopterin düşmesinden birkaç dakika önce saat 14.58.57'de bir jetin, sivil radarda gözüktüğünü ve daha sonra kaybolduğunu ortaya koymuştu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise yaptığı açıklamada, kaza bölgesinin 74 km çevresinde herhangi bir savaş uçağı bulunmadığını açıklamıştı. Fakat Genelkurmay Başkanlığı'nın verdiği bilgiler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın açıklamasını doğrulamıyor. Genelkurmay'ın gönderdiği yazıda üç savaş uçağının 14.59.47'de kaza mahallinin 28.5 km güneydoğusundan 7 bin 528 metre yükseklikten geçtiği belirtiliyor.

Bu noktadan sonra olayın aydınlatılması için, askerî radar görüntülerinin incelenmesi ve üzerlerinde sonradan değişiklik yapılıp yapılmadığının anlaşılması gerekiyor. Ayrıca kaza bölgesinin 28,5 km yakınında görünen jetlerin güzergahlarının hesaplanması ve Genelkurmay radarlarında tam da kazanın olduğu anda meydana gelen teknik arızanın sebebinin açığa kavuşturulması büyük önem taşıyor.

SAVAŞ UÇAKLARININ KAYITLARI SİLİNMİŞ
Genelkurmay Başkanlığı'nın verdiği bilgilerde ilginç bir durum daha göze çarpıyor. Savaş uçaklarının tuttuğu kayıtlar silinmiş. Konuyla ilgili ifadeler şöyle: "Anılan üslerdeki tüm FD16 ile bazı F4 uçaklarında kayıt sistemleri mevcut olup bu sistemlerin kayıt süreleri 30 dakika ile 10 saat arasında değişmektedir. Yapılan kayıtların saklanması uçuştan hemen sonra talep edilmediği takdirde, müteakip uçuştaki bilgiler aynı kasete kaydedilmektedir. Bu nedenle söz konusu tarihteki uçuşlara ait kayıt bulunmamaktadır. Diğer taraftan bu kayıtlar olsa dahi, uçağın uçtuğu rotanın bu kayıtlardan yararlanılarak harita üzerine aktarılması mümkün değildir."

Öte yandan Genelkurmay'ın verdiği bilgilerin ardından DDK da yeni bir durum değerlendirmesi yaparak s savcılığa gönderdi. DDK'nın Genelkurmay Başkanlığı tarafından kendilerine gönderilen bulgularla yeni ortaya çıkan bilgilerin farklı olduğu ve söz konusu kuşkulu konuların yeniden araştırılması yönünde görüş bildirdiği ifade ediliyor.

(Hürriyet)
HELİKOPTERİ JETLER Mİ VURDU?

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 12 yıl önce
SEN BABANIN KİM OLDUĞUNU BİLİYORSAN BU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE TÜRK ORDUSU SAYESİNDEDİR.BUNU SAKIN UNUTMA..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
istediğiniz kadar hikaye deyin yazıcıoğlunun ölümü normal bir ölüm değil. Askeriye den herşey beklenir cami de bombalar kendi uçağını da patlatır. insan menfaat uğruna koltuk uğruna para uğruna şuurunu yitirdi mi ailesini bile yok eder. Hadi ergenekona inanmıyorsunuz diyelim ses kayıtları ortada. Adamlar vatanı kollama hariç her türlü işi çeviriyorlar. Tabii içlerindeki düzgünlere saygım sonsuz. askere giden arkadaşlarım terörist gördükleri halde komutandan dolayı hiçbirşey yapamadıklarını söylüyorlar. bir ara 7 askerimizin eline bomba verdiler sonra zayiat diye gösterdiler. askeriye de insan hayatı bu kadar ucuzken güldürmeyin beni cami bombalayıp kendi jetini düşüremez mi sizce???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Değerli şahsiyetleri ortadan kaldırmak için neler yapılmadiki...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
En kolay ve popüler iddiayı ben yapıyorum : Ergenekon'un işidir ya da şike mafyası tarafından düşürülmüştür...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Savaş uçakları değildir, kedidir o kediii...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bu kadar hayalcilik amerikan filmlerinde bile yok (kendi uçağımızı vurmak,cami bombalamak,.............helikopterin jetler tarafından düşürülmesi) bakalım daha neler çıkacak merakla bekliyoruz...........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
jetler vursaydı ne helikopterin ne de hakkın rahmetine kavuşanların parçaları bile bulunamazdı, şahsi fikrim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Tamam, sis yüzünden dağa çarptı diyelim. Yine aynı sis yerinde olması gereken kayıt tutma özelliği olan GPS cihazını da mı eritti? --Volvo--

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
6000 fert irtifada savaş uçakları dagların arasından uçuş yaparak nasil helikopter düşürür bu mumlekettte hiçmi akıllı insan yok. ayrıca helikopterin düştüğü saati bir veri cihazı olmadan nasil söylüyorlar bunlara cocuk bile inanmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Hayır uzaylılar vurmuştur! Ya kardeşim helikopter, kendi güzergahı üzerinde belli ki aniden yoğun sis/bulut içine girmiş. Alçak irtifada bulut veya sis içine giren bir havaaracı engebeli arazi üzerinde yönünü kaybederse ne olur? Tabi ki bir yere vurur. Helikopter kazalarının % 90 olma sebebi de budur. Kötü hava şartlarında ve görerek şatlarda (VMC) bir havaaracını uçuşa zorlarsanız, kaza riskini çok artırmış olursunuz. Hala çıkartılamayan Helikopter İşletme Talimatını kış gelmeden bir an önce SHGM yayınlarsa çok iyi olur. En azından pilotların resmi olarak uyacakları veya uçuşa zorlanmaları halinde karşı tarafa gösterecekleri ellerinde bir dokümanı olmuş olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000