24 Temmuz 2010, Cumartesi 08:24:39

Havacı general için tutuklama kararı

''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin olarak açılan davada haklarında yakalama emri çıkarılan 102 sanık arasında, Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına da yer alıyor.
  • Ateş olmayan yerden duman çıkmaz darbe planı yapacakalarına PKK ile nasıl daha iyi mücadele edilir onu planlalardı ayıp ayıp
  • SEN NESİNDE,NE BİLİYORSUNDA HERKES HAKKETTİĞİNİ ÇEKECEK DİYORSUN!!!!?? AKILLI OLUN KARDEŞİM AKILLI!! BU KARALADIĞINIZ ADAMLAR, SİZ YATAĞINIZDA RAHAT UYUYASINIZ DİYE CANINI,ZAMANINI,AİLESİNİ ORTAYA ATMIŞ ADAMLAR!!! HEM BAŞBAKAN HEMDE SİZLER SAÇMALAMASINLAR!!! SIRF DIŞ GÜÇLER BUNLARI BÖYLE OLSUN DİYE !!!AYIP AYIP!!
  • NALET OLSUN BU KARARA BU GİDİŞE!! YA HİÇMİ BU HAKİMLERİN KAFASI ÇALIŞMIYOR? KİM BUNLARI YÖNLENDİREN? NEDİR BU YAŞ ZAMANI ÇIKAN SAÇMA KARAR? KİM BUTONA BASIYOR KARDEŞİM? NEDEN TC. HÜKÜMETİNİ DEVLETİNİ DÜNYAYA KARŞI OYUNCAK HALE GETİRİYORSUNUZ??? BU GENERAL,ALBAY, VEDE ALTINDAKİLER KOLAYMI YETİŞİYOR HA? AYIP YA AYIP!!! OYNATMAYIN KARDEŞİM KENDİNİZİ!!
  • bakalım nasıl hesap verecekler, siyasiler de askerler gibi kolay yargılanabilse keşke de, o zaman ampulcü arkadaşlar ve sempatizanları ne yapacak, bu kadar fanatiklik de hakikaten insanı kör ediyor haliyle, hey gidi hey ülkem ne hale gelmiş, ayaklar baş, başlar ayak olmuş
  • herkes ektiğini biçermiş...hesap zamanı geldi çattı

''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin olarak açılan davada haklarında yakalama emri çıkarılan 102 sanık arasında, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu da yer aldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin davaya ilişkin hazırladığı tensip tutanağında, dosyadaki delil durumu, sanıkların üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve suçlamanın CMK'nın 100. maddesinde belirtilen katalog suçlardan olması nedeniyle adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı belirtildi.

Tensip zaptında, haklarında yakalama emri çıkarılan sanıkların mahkemenin yargı çevresinde yakalanmaları halinde en kısa zamanda mesai saatleri içerisinde mahkemede hazır edilmeleri, yargı çevresi dışında yakalanmaları halinde ise yine mahkemenin huzurunda mesai saatleri içerisinde hazır bulundurulmak üzere CMK'nın 94. maddesi uyarınca yol tutuklama kararı verilmesi hükme bağlandı.

''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin olarak açılan davaya bakacak olan mahkeme heyeti, iddianamede ismi geçen ve haklarında yakalama kararı verilen sanıklar hakkında kamu davası açıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı hususunda Genelkurmay Başkanlığına bilgi müzekkeresi yazılmasına karar verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından düzenlenen tensip tutanağında, hakkında yakalama kararı verilmeyen sanıklar adına duruşma gününü bildiren davetiye çıkarılmasına ve davetiyeye iddianamenin CD ortamında kaydedilmiş suretinin de eklenmesine karar verildiği belirtildi.

Mahkeme heyeti, davetiyeye CMK'nın 145. maddesi uyarınca duruşma gününde hazır bulunmadıkları takdirde zorla getirilecekleri hususunda ihtarın da yazılmasına hükmetti.

Heyet, ayrıca müdafileri bulunmadığı anlaşılan, aralarında Dursun Çiçek'in de bulunduğu 30 sanığın ise davetiye tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde ''avukatlarının bulunup bulunmadığı hususunu mahkemeye bildirmelerini'' kararlaştırdı.

Müdafileri olmayanlara İstanbul Barosu tarafından avukat tayin edileceğine karar veren mahkeme heyeti, baro tarafından görevlendirilecek avukatın ücretinin yargılama gideri sayılacağından mahkumiyet halinde bunun sanıktan tahsil edileceğine hükmetti.

Mahkeme heyeti, haklarına yakalama emri çıkardığı sanıkların buna karşı 7 gün içerisinde İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz hakkı bulunduğunun bildirilmesini kararlaştırdı.

Duruşmalar Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin bitişiğindeki duruşma salonunda yapılacağından duruşma günü ve saatinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için Silivri İlçe Jandarma Komutanlığına müzekkere yazılmasını hükme bağlayan mahkeme heyeti, sanık sayısının fazla olması ve dosya kapsamı dikkate alındığında ifade ve sorgu işlemlerinin de teknik imkanlardan yararlanılarak yerine getirilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, yine tanıkların dinlenmesine gerek duyulduğunda görüntülü ve sesli kayıt sisteminden yararlanılmasını kararlaştırdı.

İddianamede ismi geçen sanıklar ile haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıklar hakkında kamu davası açıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı hususunda Genelkurmay Başkanlığına bilgi müzekkeresi yazılarak faks çekilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, adli kontrol kararının kaldırılması talebinde bulunan sanıkların mahkeme huzurunda henüz savunmasının alınmamış olmasını dikkate alınarak da bu aşamada taleplerinin reddini karara bağladı.

Havacı general için tutuklama kararı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 12 yıl önce
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz darbe planı yapacakalarına PKK ile nasıl daha iyi mücadele edilir onu planlalardı ayıp ayıp

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
SEN NESİNDE,NE BİLİYORSUNDA HERKES HAKKETTİĞİNİ ÇEKECEK DİYORSUN!!!!?? AKILLI OLUN KARDEŞİM AKILLI!! BU KARALADIĞINIZ ADAMLAR, SİZ YATAĞINIZDA RAHAT UYUYASINIZ DİYE CANINI,ZAMANINI,AİLESİNİ ORTAYA ATMIŞ ADAMLAR!!! HEM BAŞBAKAN HEMDE SİZLER SAÇMALAMASINLAR!!! SIRF DIŞ GÜÇLER BUNLARI BÖYLE OLSUN DİYE !!!AYIP AYIP!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
NALET OLSUN BU KARARA BU GİDİŞE!! YA HİÇMİ BU HAKİMLERİN KAFASI ÇALIŞMIYOR? KİM BUNLARI YÖNLENDİREN? NEDİR BU YAŞ ZAMANI ÇIKAN SAÇMA KARAR? KİM BUTONA BASIYOR KARDEŞİM? NEDEN TC. HÜKÜMETİNİ DEVLETİNİ DÜNYAYA KARŞI OYUNCAK HALE GETİRİYORSUNUZ??? BU GENERAL,ALBAY, VEDE ALTINDAKİLER KOLAYMI YETİŞİYOR HA? AYIP YA AYIP!!! OYNATMAYIN KARDEŞİM KENDİNİZİ!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bakalım nasıl hesap verecekler, siyasiler de askerler gibi kolay yargılanabilse keşke de, o zaman ampulcü arkadaşlar ve sempatizanları ne yapacak, bu kadar fanatiklik de hakikaten insanı kör ediyor haliyle, hey gidi hey ülkem ne hale gelmiş, ayaklar baş, başlar ayak olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
herkes ektiğini biçermiş...hesap zamanı geldi çattı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000