27 Mart 2009, Cuma 08:23:40

BBP'den şok iddialar!

BBP Genel Başkan Yardımcısı Tunç: "Mühendis arkadaşlarımız yeni koordinatlar belirledi. 3 kişinin sağ olduğu bilgisi verildi"
  • telefonlar,uçaklar,pilotlar,arama-kurtarma hepsi ulaştırma bakanlığına bağlı ve kontrolünde. bu makamdan birisi açıklama yapacakmı??????
  • Muhendis arkadaslar nasil belirlemisler koordinatlari? Ilk gun nerdeydiler peki? Enkazdan sinyal yokken nasil koordinat belirlemisler acaba?
  • Vah benim Türkiye'me.Bu açıklamalrı tüylerim diken diken olarak okuyorum.Yazık o insanlara.Soğuktan dondular eğer bu olayda bir kasıt varsa allah bildiği gibi yapsın.YAZIK YA ÇOK YAZIK

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin düştüğü yerin bulunması çalışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Kısa bir süre önce bizim partili 4 mühendis arkadaşımız temin ettikleri GPS cihazıyla bir koordinat belirlediler. Bu koordinatlar dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu. Bunu anlayabilmek, izah edebilmek mümkün değil"
dedi.

BBP Genel Merkezi'nde son alınan bilgiler ile ilgili bilgi veren BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, helikopterin düştüğünü öğrendikleri andan itibaren Genel Merkez'de bir kriz masası oluşturduklarını belirtti.

İki genel başkan yardımcısının da Başbakanlık'ta oluşturulan Kriz Masa'sında görev aldığını belirten Tunç, olayın başından itibaren Yazıcıoğlu'nun arkadaşlarına yakışan bir vakur, dirayet ve soğukkanlılıkla krizi yönetmeye çalıştıklarını söyledi. Baştan itibaren Başbakanlık'ta kurulan ve başında Başbakanlık Müsteşarı'nın bulunduğu kriz masasıyla irtibatlı bir şekilde krizi yürütme mücadelesini verdiklerini ifade eden Tunç, "Ancak Başbakanlık Kriz Masası'ndan bizim ulaşmamızın dışında, bizim orada bulunan arkadaşların ulaştırdığı bilgilerin neticelerini dahi dönüp tekrar teyit etmeden herhangi bir bilgi alma şansına sahip olmadık'' diye konuştu.

Kısa bir süre öncesine kadar bize sadece helikopterden sinyal alamadıklarını, İHA Muhabiri'nin telefonundan hareketle bir nokta tespit ettiklerini ancak bu noktanın da baz istasyonu dikkate alındığında çok geniş bir çevreyi kapsadığı aktarıldığını belirten Tunç, "Bu düşünceyle birkaç saat öncesine kadar geldik. Türkiye'de ve dünyada havadan yer altındaki petrol madenlerinin belirlendiğini herkes biliyor. Tabii ki oradaki doğa şartlarını da kabul ediyoruz. Birkaç metre kar var, sis var, yağışlı bir hava var. Ancak yer altındaki madenleri tespit edebilen imkana sahip olan teknoloji, ne hikmetse sis, kar altında kalan enkazı tespit etmekte aciz kaldı. Bir de Türkiye'deki bürokrasi kirliliğini de aşabilmiş değiliz. Amir memurun üstüne, o onun üstüne, tekrar dönüp astın astına diye devam ederek saatleri kaybediyoruz. 16.33'te düşen helikoptere Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ancak üç saat sonra hareket edip müdahale etmeyi amaçladığını görüyoruz. Bu da bir zafiyettir, yönetim zafiyetidir" dedi.

Kısa bir süre önce partili 4 mühendisin temin ettikleri GPS cihazıyla bir koordinat belirlediklerini belirten Tunç, ''Bu koordinat Ilıca beldesi yakınlarında Hacıbudak mevkii denilen bir mevki. Bu koordinat aynı zamanda AKUT tarafından da Nasuh Mahruki ve arkadaşları tarafından da tespit edilen nokta. Üçüncü bir teyit ise köylülerden öğrenilen bölgede aynı nokta. Bu koordinat dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu. Bunu anlayabilmek, izah edebilmek mümkün değil, biz bunu anlayamıyoruz. Tabanımıza ve büyük Türk milletine bu beceriksizliği yapanların bu durumu bir an önce izah etmelerini bekliyoruz'' diye konuştu.

Koordinatları tespit eden partililerin Ilıca beldesinde belediyeden temin ettikleri araçlarla olay mahalline ulaşmaya çalıştıklarını ancak yolun çökmesi nedeniyle yola yaya devam ettiklerini belirten Tunç, kendilerinden önce aynı noktayı tespit eden ve bu durumu Başbakanlık Kriz Masası'na bildiren AKUT ekibinin de olay yerine yaklaştığını bildirdi. AKUT'un da aynı tespitte bulunduğunu, bu noktanın tespitini Başbakanlık Kriz Masası'na bildirdikten sonra öğrenebildiklerini kaydeden Tunç, ''Başta söylediğim gibi Başbakanlık Kriz Masası'ndan hiçbir sağlıklı bilgi alamıyoruz. Ancak zorlamalarımız ve teyit çalışmaları sonucunda bir şeylere ulaşabiliyoruz'' dedi.

Bölgede bulunan askeri birliğin komutanın da telefonla arayarak birlikleri olay mahalline sevk ettiklerini söylediğini bildiren Tunç, ''Şu ana kadar yapılan aramaların tam ters istikametinde bir yönde sinyallerin tespit edilerek aramaların o tarafa aktarıldığını bilgilerine sunmak istedim'' diye konuştu.

"3 kişi sağ bilgisi verildi"

BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, "enkazda 3 canlı olduğunun tespitinin yapıldığını söyleyenler var. Ne derece doğru bunu şu an bizde bilmiyoruz" dedi.

Genel Merkez'de açıklama yapan BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, bazı internet sitelerinde helikopterin bir uçurumun dibinde bulunduğu, fotoğraflarının çekildiği ve fotoğraflarda canlı bulunmadığı yönünde izlenimler elde edildiği şeklinde haberlerin yayınlandığını belirtti. BBP Genel Merkezi'ndeki kriz masasının, Başbakanlıktaki kriz masasıyla, Genelkurmay Başkanlığı ve Sivil Savunma Teşkilatı'yla irtibatlı halde çalıştığını kaydeden Tunç, "Biz zaten her türlü bilgiyi paylaşıyoruz. Bunu bilgi kirliliğine engel olmak için yapıyoruz'' diye konuştu.

Kendilerinin tespit ettikleri noktaya 20 kişilik AKUT ekibini ulaştırmaya çalıştıklarını söyleyen Tunç, bir gazetecinin, ''Bir duyum almışsınız, enkazda 3 canlı olabileceği yönünde, bunun aslı nedir?'' sorusu üzerine Tunç şu yanıtı verdi;

"Biraz önce söyledim. Daha önce bizim 4 mühendis arkadaşımızın tespit etmiş olduğu nokta ile AKUT'un tespit ettiği noktanın aynı olduğunu, köylülerin de aynı noktayı işaret ettiğini. Dördüncü bir tespit olarak da yurt dışındaki arkadaşlarımızın elde ettiği bilgiye göre onlarda aynı noktayı işaret ediyorlar. Bu arada belki gönüllerinden geçeni söylemiş olabilirler. Net bir bilgi değil ama 3 canlı olduğunun tespitinin yapıldığını söyleyenler var. Ne derece doğru bunu şu an bizde bilmiyoruz" dedi.

 
 

BBP'den şok iddialar!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
telefonlar,uçaklar,pilotlar,arama-kurtarma hepsi ulaştırma bakanlığına bağlı ve kontrolünde. bu makamdan birisi açıklama yapacakmı??????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Muhendis arkadaslar nasil belirlemisler koordinatlari? Ilk gun nerdeydiler peki? Enkazdan sinyal yokken nasil koordinat belirlemisler acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Vah benim Türkiye'me.Bu açıklamalrı tüylerim diken diken olarak okuyorum.Yazık o insanlara.Soğuktan dondular eğer bu olayda bir kasıt varsa allah bildiği gibi yapsın.YAZIK YA ÇOK YAZIK

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000