06 Haziran 2017, Salı 09:15:56

Antalya'da büyük heyecan

Kaş Havalimanı için SHGM’den onay çıktı. Bakanlık onayının ardından ihalesi yapılacak havalimanı için devler kolları sıvadı. Yatırım, ülke ekonomisine 2 milyar $ katkı sağlayacak.
  • Dalaman veya antalya hvalimani bukadar yakin iken bu havalimanini yapmak israftır. Metro veya tren sistemi ile bu iki havalimanindan ulasim yapilmasi mantıklıdır.
  • Yapılsın, helal olsun cümle millet Türk'ün gücünü görsün. Ağacın yeri dağ, bayırdır. Biz Türkiye topraklarını ağaçla, çiçekle dolduralım diye fethetmedik, güçlü bir medeniyet kuralım da Türk ulusu neymiş görsün millet diye fethettik.
  • Yurdu çelik kuş ağlarıyla örüyoruz 4 bir baştan,itiraz istemem.
  • Her sene isitip onumuze getiriliyor, Tepki cekince askiya aliyorlar ve beklemeye basliyorlar. Arkada Dalaman, Onunde Antalya sonra Gazipasa, Siz neyin kafasindasiniz ? AYT den yada DLM'den rayli sistem yapin her iki sekilde faydaniz olsun. Is bilmez fosiller toplulugu.
  • Kitle turizminin Antalya'nın doğusunda yarattığı çevresel yıkım ve Dalaman havalimanının kaç ay aktif olarak çalıştığı ortadayken böyle bir yatırım sadece aptallık değil namussuzluktur da.
  • Tav neden yok acaba ? Yoksa Atatürk isletmesi bittikten sonra butun isletmeleri devredecegi algisi dogru mu ?
  • Çevreye zarar vermeden ufak modern bir havalimanı yakışır.
  • Buralar en azından bakir kalsa daha iyi olmaz mı? Havaalanı demek, daha çok turist demek, daha çok beton yığını otel demek. Alanya örneğindeki gibi. Halbuki Kaş, Kalkan, Finike'nin böyle bir betonlaşmaya gitmesine gerek yok. Oranın farklı bir konsepti var. Oranın ziyaretçileri daha farklı.
  • Antalya'ya 200 km uzaklık dersen Denizliyi buluyorsun. Dalaman'a 190 km ölçüp çizgileri kesiştirirsen de taa Uşak'ın oralara gelirsin, Finike için tekrar uçağa binmen gerekir. Bu rakamların uydurma olduğu belli. Havaalanı procesi de bu kadar baştan savma olmasın da.

Kaş Havalimanı için SHGM’den onay çıktı. Bakanlık onayının ardından ihalesi yapılacak havalimanı için devler kolları sıvadı. Yatırım, ülke ekonomisine 2 milyar $ katkı sağlayacak.

Antalya turizmine doping etkisi yapacak Kaş Havalimanı için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) gerekli izinlerin alındığı öğrenildi. İzinlerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan onayından geçmesiyle birlikte ihale süreci resmen başlayacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesi planlanan havaalanının ihalesi için dev şirketler çalışmalara başladı.

DEVLERİN RADARINDA

Sabah'ın haberine göre, Antalya'nın batısına yapılacak Kaş Havalimanı'nın ihalesinin hangi modelle yapılacağı ise henüz netlik kazanmadı. Ancak konuya yakın kaynaklara göre yap-işlet-devret modeliyle yapılma olasılığı hayli yüksek. Henüz proje aşamasındaki havalimanının yılda 5 milyon yolcuya hizmet vermesi ve Antalya ekonomisine yılda 2 milyar dolarlık katkı yapması planlanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün onayının ardından Türkiye'nin dev şirketleri ihale için kolları sıvadı. Rus ve Almanların yanı sıra İngiliz turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği turistik ilçede havalimanı ile müşteri yelpazesinin genişletilmesi ve yeni yatırımlarla ilçe ekonomisinin daha da canlandırılması hedefleniyor.

FİNİKE'YE DE YAKIN

Edinilen bilgilere göre havalimanının yeri kesinleşti. Kaş-Demre bölgesinin Antalya merkeze 200, Dalaman Havalimanı'na ise 190 kilometre uzağında yer alacak proje, Finike'ye çok yakın konumda yer alıyor. Havalimanının gelişmeye müsait olacak şekilde planlanması için çalışmaların titizlikle yürütüldüğü açıklandı.

PROJEYLE KİMLER İLGİLENİYOR?

Kulislerde konuşulan bilgilere göre Kaş Havalimanı, Türkiye'nin bu alanda tecrübeli 2 dev grubu Limak ile IC Holding'i harekete geçirdi. Uzun zamandır ihale sürecini bekleyen iki grubun süreçte aktif rol alacağı iddia ediliyor. Antalya Havalimanı'nda Alman Fraport ortaklığı olan IC Holding'in bu tecrübesini Kaş'a da taşımak istediği ifade ediliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yanı sıra Türkiye'yi dünyanın havacılık merkezi yapacak İstanbul Yeni Havalimanı ile bu alandaki en iddialı gruplardan biri haline gelen Limak'ın da Kaş'ı istediği belirtiliyor. İki grup Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde de kıyasıya yarışmış ipi Limak göğüslemişti. Kaş Havalimanı'nı ise kimin kazanacağı yeni taliplilerin olup olmayacağı merak ediliyor.

Antalya'da büyük heyecan

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Birdost ~ 6 yıl önce
Dalaman veya antalya hvalimani bukadar yakin iken bu havalimanini yapmak israftır. Metro veya tren sistemi ile bu iki havalimanindan ulasim yapilmasi mantıklıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuğra ~ 6 yıl önce
Yapılsın, helal olsun cümle millet Türk'ün gücünü görsün. Ağacın yeri dağ, bayırdır. Biz Türkiye topraklarını ağaçla, çiçekle dolduralım diye fethetmedik, güçlü bir medeniyet kuralım da Türk ulusu neymiş görsün millet diye fethettik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tawshann ~ 6 yıl önce
Yurdu çelik kuş ağlarıyla örüyoruz 4 bir baştan,itiraz istemem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Andro ~ 6 yıl önce
Her sene isitip onumuze getiriliyor, Tepki cekince askiya aliyorlar ve beklemeye basliyorlar. Arkada Dalaman, Onunde Antalya sonra Gazipasa, Siz neyin kafasindasiniz ? AYT den yada DLM'den rayli sistem yapin her iki sekilde faydaniz olsun. Is bilmez fosiller toplulugu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaşlı ~ 6 yıl önce
Kitle turizminin Antalya'nın doğusunda yarattığı çevresel yıkım ve Dalaman havalimanının kaç ay aktif olarak çalıştığı ortadayken böyle bir yatırım sadece aptallık değil namussuzluktur da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen... ~ 6 yıl önce
Tav neden yok acaba ? Yoksa Atatürk isletmesi bittikten sonra butun isletmeleri devredecegi algisi dogru mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Enc ~ 6 yıl önce
Çevreye zarar vermeden ufak modern bir havalimanı yakışır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapılmasa daha iyi ~ 6 yıl önce
Buralar en azından bakir kalsa daha iyi olmaz mı? Havaalanı demek, daha çok turist demek, daha çok beton yığını otel demek. Alanya örneğindeki gibi. Halbuki Kaş, Kalkan, Finike'nin böyle bir betonlaşmaya gitmesine gerek yok. Oranın farklı bir konsepti var. Oranın ziyaretçileri daha farklı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış hesap ~ 6 yıl önce
Antalya'ya 200 km uzaklık dersen Denizliyi buluyorsun. Dalaman'a 190 km ölçüp çizgileri kesiştirirsen de taa Uşak'ın oralara gelirsin, Finike için tekrar uçağa binmen gerekir. Bu rakamların uydurma olduğu belli. Havaalanı procesi de bu kadar baştan savma olmasın da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harun ~ 6 yıl önce
Kaş kuş bakışından 200km tabiki yok antalyaya ama arabayla gidildiğinde 200 km sürüyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000