25 Mart 2013, Pazartesi 08:20:03

YASAKLAR GEVŞETİLECEK!

Başta cep telefonu olmak üzere, e-reader ve tablet bilgisayarlar uçak yolculuklarında güvenlik sebebiyle kapattırılıyor. Bazı yolcular bu kuralı delmeye çalışsa da, genel kanı ve uygulama bu şekildedir.
  • Yıllardır kokpitte hem cep tlf nunu hemde lap-top umu kullanırım.Hiçbir sisteme etki etmediğini gördüm.Hemen her şartta denedim.Hiçbir etkisi yok.Zira cep tlf nu sadece hoparlörde cızırtı yapar şayet cepten birisi sizi ararsa.Genelde 5000 feet üzerinde tlf çekmiyor.Bir ara boeing firması yazmıştı,frekanlar hiç uyumlu olmadığı için cep tlf nu her şartta kullanabilinir diye.Bende şaşıyorum bu kadar katı kural uygulamasına.Çünkü cep tlf nundan kaynaklı hiç bir hadise yok.
  • "Sıfır risk, en fazla emniyet" felsefesindeki bir sektörde, yayın yapan cihazların kullanılmasına izin verilmesi tamamen bir emniyetsizliktir. Türkiye'nin komşularını sayamayan eğitim seviyesindeki üniversitelilerin yaşadığı, telefonunu nasıl uçuş moduna alacağını ya da nasıl kapatacağını bilmeyen, yasakları delmek için elinden geleni yapan, bunu da marifet sayan, uyarıldığında saldırganlaşan ve kendine göre kurallar uyduran bir yolcu kitlesi ile uçuyoruz. Bu eğitim, disiplin ve kültür seviyesinde (sadece Türkiye'yi işaret etmediğimi belirtmek isterim, Türk Havacılık şirketleri birçok ülkede de hizmet vermektedir) yolcunun cihazının "uçuş modunda" olduğunu nasıl teyid edebileceğiz. Uyardığın kişi "anamgillerle konuşuyom, sana ne oluyor" diyor, ölürmüsün öldürürmüsün. Bu cihazların uçağın devrelerine verdiği girişim (parazit) çok tehlikelidir. Uçaktaki "sahte arızaların" çoğu bu parazitlerden kaynaklanmaktadır. Hem emniyetsiz, hem görgüsüz, hem rahatsız edici. Önce emniyet
  • Ekim başında iniş ve kalkışlarda iPad kullanımının engellenmesi konusunda THY'ye yaptığım şikayete geçen hafta yanıt geldi. İniş kalkış dahil uçaklarda tablet kullanımı uçuş modunda olmak kaydıyla serbesttir. Kabin ekipleri uyarıldı dendi. Uygulamada göreceğiz.
  • şehirler arası otobüse döndü ya la

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere, dünyanın neredeyse her bölgesinde uçuşlar için yetkili olan FAA şu günlerde bazı büyük isimlerle birlikte çalışarak bu yasağı gevşetmek istiyor. Cep telefonu yine yasaklılar arasında kalacak ancak mola ve inişlerde e-reader'ların yasağı kaldırılacak.

FAA bir süre önce bu konuyu araştırması ve detaylı bir rapor sunması için Amazon, Boeing, CEA ve FCC ve benzeri büyük isimere başvuru yapmış. Sonucun Temmuz ayının 31'inde verileceği bilinen çalışmanın resmi duyurusu ise bu yılın sonunu bulacak. FAA son olarak uçak pilotlarının yükünü hafifletmek için, pilot kabininde iPad kullanımına izin vermişti. (Teknokulis)

YASAKLAR GEVŞETİLECEK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

DENENMİŞTİR ~ 9 yıl önce
Yıllardır kokpitte hem cep tlf nunu hemde lap-top umu kullanırım.Hiçbir sisteme etki etmediğini gördüm.Hemen her şartta denedim.Hiçbir etkisi yok.Zira cep tlf nu sadece hoparlörde cızırtı yapar şayet cepten birisi sizi ararsa.Genelde 5000 feet üzerinde tlf çekmiyor.Bir ara boeing firması yazmıştı,frekanlar hiç uyumlu olmadığı için cep tlf nu her şartta kullanabilinir diye.Bende şaşıyorum bu kadar katı kural uygulamasına.Çünkü cep tlf nundan kaynaklı hiç bir hadise yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yasak olmalı ~ 9 yıl önce
"Sıfır risk, en fazla emniyet" felsefesindeki bir sektörde, yayın yapan cihazların kullanılmasına izin verilmesi tamamen bir emniyetsizliktir. Türkiye'nin komşularını sayamayan eğitim seviyesindeki üniversitelilerin yaşadığı, telefonunu nasıl uçuş moduna alacağını ya da nasıl kapatacağını bilmeyen, yasakları delmek için elinden geleni yapan, bunu da marifet sayan, uyarıldığında saldırganlaşan ve kendine göre kurallar uyduran bir yolcu kitlesi ile uçuyoruz. Bu eğitim, disiplin ve kültür seviyesinde (sadece Türkiye'yi işaret etmediğimi belirtmek isterim, Türk Havacılık şirketleri birçok ülkede de hizmet vermektedir) yolcunun cihazının "uçuş modunda" olduğunu nasıl teyid edebileceğiz. Uyardığın kişi "anamgillerle konuşuyom, sana ne oluyor" diyor, ölürmüsün öldürürmüsün. Bu cihazların uçağın devrelerine verdiği girişim (parazit) çok tehlikelidir. Uçaktaki "sahte arızaların" çoğu bu parazitlerden kaynaklanmaktadır. Hem emniyetsiz, hem görgüsüz, hem rahatsız edici. Önce emniyet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 9 yıl önce
Ekim başında iniş ve kalkışlarda iPad kullanımının engellenmesi konusunda THY'ye yaptığım şikayete geçen hafta yanıt geldi. İniş kalkış dahil uçaklarda tablet kullanımı uçuş modunda olmak kaydıyla serbesttir. Kabin ekipleri uyarıldı dendi. Uygulamada göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öğrnci plt ~ 9 yıl önce
şehirler arası otobüse döndü ya la

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eskiden ~ 9 yıl önce
eskiden ... :)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000